Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Держстат знову обманює?

[15:00 03 августа 2011 года ] [ Економічна правда, 3 серпня 2011 ]

На жаль, є підозра, що статистичне відомство давно танцює під дудку уряду, спотворюючи у вигідний для нього бік ті чи інші показники. Цілком імовірно, що й парадокси у новій ваговій структурі — теж не випадковість.

Державна служба статистики опублікувала вагову структуру, яку використовуватиме для визначення інфляції протягом 12 місяців, починаючи з червня 2011 року.

Перевірити кожну цифру було б дуже складно, однак навіть без скрупульозних досліджень виникають сумніви в об'єктивності показників нової вагової структури, запропонованої вітчизняним статистичним відомством.

У зв'язку з цим, природно, підозрілими здадуться і оголошені в майбутньому розміри інфляції, розраховані на основі спотвореної вагової структури.

Пропонуємо поглянути на дві цифри нової вагової структури.

За даними Держстату, “вага” продуктів харчування та безалкогольних напоїв тепер становить 0,53568, а “вага” житла, води, газу та електроенергії — 0,10609.

Тобто частка витрат українців на продовольчі товари становить 53,6%, а на житлово-комунальні послуги, включаючи газ і електрику, — 10,6%. На їжу і ЖКП співвітчизники витрачають 64,2% свого бюджету, а на інші непродовольчі товари і послуги — 35,8%.

Сумніви викликають не самі показники, а їх зміна порівняно з торішніми значеннями. Наприклад, як би повинна була змінитися “вага” комунальних послуг? Для підказки: у серпні 2010 року ціна на газ для населення і підприємств теплокомуненерго зросла на 50%, через що згодом істотно підвищилися тарифи на комунальні послуги.

Ще два таких показники від того ж Держстату. За січень-червень 2011 року населення сплатило за комунальні послуги 20,6 мільярда гривень проти 14,3 мільярда гривень за цей же період 2010 року або на 44% більше. Середні нарахування у червні 2011 року зросли порівняно з червнем 2010 року на 23,9%.

Враховуючи наведені відсотки подорожчання житлово-комунальних послуг, а також те, що дане підвищення тарифів набагато обігнало загальну річну інфляцію, яка в червні до червня становила 11,9%, логічно припустити, що частка витрат населення на оплату ЖКП у загальних витратах збільшилася. Чи не так?

Однак Держстат вважає інакше. У 2010 році “вага” вартості ЖКП становила, за його даними, 0,11047, тоді як зараз — 0,10609. Тобто статисти вважають, що 2011 року українці стали витрачати на оплату комунальних послуг менше грошей — частка цих видатків у загальних витратах скоротилася. Чути про це дуже дивно.

Також викликає здивування динаміка двох років за “вагою” продовольчих товарів. За версією Держстату, в 2011 році співвітчизники витрачають на продукти та безалкогольні напої у відносному вимірі більше, ніж у 2010 році. Якщо у 2010 році “вага” за цією статтею дорівнювала 0,53462, то в 2011 році — 0,53568.

Це важко зрозуміти. Ще в грудні 2010 року річні темпи зростання тарифів на комунальні послуги обігнали темпи подорожчання продуктів. Тарифи на ЖКП у грудні до грудня піднялися на 13,8%, а ціни на продукти і безалкогольні напої — на 10,6%.

А в травні 2011 року до травня 2010 року цей розрив лише збільшився: тарифи на комунальні послуги зросли на 23,6%, а ціни на продовольство підвищилися на 10,4%. Як у таких умовах частка витрат населення на продовольчі товари в 2011 році могла зрости, а частка витрат на ЖКП зменшитися, відомо тільки Богу і Держстату.

На жаль, є підозра, що статистичне відомство давно танцює під дудку уряду, спотворюючи у вигідний для нього бік ті чи інші показники. Зокрема, очевидно, що у 2010 році статисти занижували інфляцію і вдавалися до відвертих маніпуляцій у червневому звіті 2010 року про заборгованість із зарплат.

Цілком імовірно, що й парадокси у новій ваговій структурі — теж не випадковість.

Юрій ГЛУХОВ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.