За два роки діяльності відкриті аукціони в системі Prozorro.Продажі принесли державі й місцевим громадам вже близько 11 млрд грн. Наразі це визнаний інструмент ефективного управління майном як в аспекті продажу, так і оренди.
Власне тому структура діяльності Prozorro.Продажі невпинно розширюється: якщо раніше мова йшла про продаж майна ліквідованих банків і державного майна, то наразі через систему запускається надання в оренду землі сільськогосподарського призначення, приватизується державне майно, в тому числі великі і малі підприємства, а зовсім скоро будуть виставлятися на електронні торги дозволи на користування надрами.
В цій статті спробуємо розібратися, чого нам очікувати від Prozorro.Продажі найближчим часом.
Прозорий ринок землі
Вже в листопаді цього року в системі Prozorro.Продажі розпочнуться перші електронні земельні торги.
Prozorro.Продажі стане другою, після СЕТАМ (система електронних торгів арештованим майном), електронною торговою системою, яка буде здійснювати продаж прав на оренду сільськогосподарської землі.
Подібна ситуація закладає основу для конкурентної взаємодії двох державних систем і, попри скептичні прогнози, має налагодити ефективну роботу в земельній сфері.
Команда Prozorro.Продажі вже розробила нову електронну процедуру продажу (MVP) та заручилася підтримкою міжнародних партнерів (наприклад, підписано меморандум з проектом TAPAS).
Електронні земельні торги будуть відбуватися за принципами аукціонів з оренди майна: тобто гарантується відкритий доступ до торгів, де учасники матимуть рівні права й обов’язки.
Але основна мета переходу земельних аукціонів в онлайн-формат — це залучити більшу кількість покупців за рахунок усунення вимоги фізичної присутності на аукціоні. Отже, чекаємо на оголошення перших аукціонів.
Продаж дозволів на користування надрами
Одна з найяскравіших подій цієї осені в сфері електронних торгів — це прийняття Кабінетом Міністрів України постанови “Про реалізацію експериментального проекту із запровадження проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами шляхом електронних торгів”.
Фактично, постанова регулює запуск пілотного проекту Державної служби геології та надр України спільно з системою Prozorro.Продажі.
Згідно з постановою, від 24 жовтня 2018 року Держгеонадра буде виставляти спеціальні дозволи на користування надрами на електронних аукціонах в Prozorro.Продажі.
Що це означає? По-перше, ринок дозволів на користування надрами нарешті поступово починають виводити з тіні, адже подібний крок відкриває можливості для аналітики реальних даних: попиту, пропозицій, поведінки учасників, що має підвищити ефективність управління ресурсами.
По-друге, проведення прозорих електронних аукціонів, як це показує практика, збільшує показники надходжень до бюджету, адже фінансові потоки стають доступними для контролю.
А це, натомість, дозволяє говорити про зростання зацікавленості з боку потенційних інвесторів, які до цього не хотіли купувати “кота в мішку”. Хоча деякі проблеми все ж залишаються. Наприклад, важливим є питання доступу до геологічної інформації.
Пілотний проект з продажу дозволів на користування надрами розпочався 24 жовтня 2018 року та буде тривати до 1 грудня 2019 року. Після цього Держгеонадра має надати пропозиції щодо подальшого розвитку й удосконалення проекту.
Співпраця з Укрзалізницею
Ще одна гучна новина цієї осені — договір про співпрацю між ДП “Прозорро.Продажі” та ПАТ “Укрзалізниця”. Першочергово це стосується запуску пілотного проекту з оренди вантажних вагонів на електронних аукціонах.
Запланована тривалість проекту — один рік, але у разі успішного результату він може бути продовжений.
На даний момент у робочому парку Укрзалізниці знаходиться близько 61 тисячі вантажних вагонів, з яких 28 тисяч — це піввагони (відкриті залізні вагони для перевезення нечутливих до опадів вантажів); 10,3 тисячі — зерновози і майже 3 тисячі — фітингові платформи для перевезення багатотонних контейнерів.
У рамках проекту на електронні аукціони буде виставлено 5% вільного парку, і за результатами їх проведення, визначатиметься ціна для всього парку вагонів відповідно до видів і календарних днів.
Для Укрзалізниці подібний проект — це можливість отримувати ринкову плату за користування вагонами, а не занижену (порівняно з приватними перевізниками), та проаналізувати попит на ринку.
Однак орендою вагонів співпраця не обмежиться. Згідно договору система ProZorro.Продажі буде використовуватись також для проведення електронних аукціонів щодо продажу, передачі в користування, оренду майна Укрзалізниці.
Йдеться про 700 тисяч різних об’єктів, серед яких 10 тисяч — це непридатні для використання вагони і матеріали для вторинної переробки. Також планується вивести на електронні торги продаж прав на оренду приміщень на залізничних вокзалах по всій Україні.
Перші аукціони в рамках спільного проекту Укрзалізниці й Prozorro.Продажі очікуються вже в листопаді цього року.
Марина ШАРКЕЛІС, експерт SmartTender.biz
Что скажете, Аноним?
[20:44 02 декабря]
[19:19 02 декабря]
[10:45 02 декабря]
21:20 02 декабря
20:10 02 декабря
19:55 02 декабря
19:35 02 декабря
18:40 02 декабря
18:30 02 декабря
18:20 02 декабря
18:10 02 декабря
14:30 02 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.