Поки правоохоронці двічі “ховали” розслідування — “прокладка” з оточення менеджера Порошенка, зібрала з трьох бронетанкових заводів ще 93 млн, йдеться у сюжеті Лесі Іванової “Бронедрузі” для програми “Наші Гроші з Денисом Бігусом”.
“Нікому не дозволю красти в армії. Ті, хто буде красти в армії, — руки повідрубаю. Оце позиція президента. Армія є предметом моєї персональної турботи”, — нещодавно заявив президент Петро Порошенко. І підкреслив, що вважає неприпустимим затягування правоохоронними органами розслідувань корупційних злочинів.
Але поки Президент обіцяє рубати руки “корупціонерам з оборонки”, в Державному концерні “Укроборонпром”, який очолюють наближені до Порошенка менеджери, десятки мільйонів бюджетних коштів перераховують на фіктивні фірми. При цьому учасники схеми пов’язані із президентським менеджментом, а розслідування по цих справах ховають у прокуратурі.
У 2014-2015 р.р. Міністерство оборони замовило Київському бронетанковому заводу (далі — КБТЗ) ремонт і техобслуговування спецмашин. КБТЗ нібито придбав запчастини для ремонту на 5,3 млн грн у фірми-посередника. Яка нібито закуповувала їх у двох інших посередників “Интер Сталь ЛТД” і “Оптимумспецдеталь”. Ці дві компанії — основні для історії. Однак і вони не є виробниками. “Оптимумспецдеталь” замовляла запчастини у фірми “Промомаркетгруп”, яка зрештою виявилася фіктивною.
В грудні 2015 р. Військова прокуратура Київського гарнізону почала розслідувати історію цієї закупівлі. Керівництво КБТЗ підозрювали у розкраданні державних коштів. Слідчі допитали формальну власницю “Промомаркетгруп” Олену Сірик, непрацюючу з маленького села на Київщині. Жінка розповіла, що фірму зареєструвала за гроші і жодних договорів на постачання запчастин не підписувала.
Вона й отримала єдиний вирок у цій історії — штраф за фіктивне підприємництво. Попри те, що прокурори отримали дозволи на обшуки фірм із ланцюжка та самого КБТЗ та вилучили печатки — далі вони не просунулися. І присвоєння бюджетних коштів на КБТЗ, з яких усе починалося, не дослідили.
У 2017 р. історію цієї закупівлі розслідує Головна військова прокуратура. Прокурори взяли дозвіл на обшук самого “Укроборонпрому”. Слідчі також розширили перелік фіктивних фірм-постачальників: крім “Промомаркетгруп” Сірик, “Оптимумспецдеталь” оформлювала закупівлю в “Наполі груп” та “Мідленд інвест”. Прокуратура просунулась на одну ланку ближче до КБТЗ — знайшли і допитали власника “Оптимумспецдеталі”, Володимира Волохача.
На допиті Волохач визнав, що у фірми були відсутні склади та транспорт, а зареєстрували компанію для заволодіння державними грошима. Слідство встановило, що компанії з цієї групи “постачали” деталі й на інші підприємства УОП. І домоглися в суду дозволу на вилучення у концерну документів щодо закупівель.
Однак ухвалу з дозволом на обшук Укроборонпрому вилучили із судового реєстру. Після цього жодних слідів подальшого розслідування у реєстрі немає, вироків учасникам схеми теж.
Окрім прокурорських справ, фірми-учасники описаної схеми також фігурують у численних розслідуваннях податківців.
У грудні 2015 р. Головне слідче управління фіскальної служби почало розслідувати групу “транзитно-конвертаційних підприємств”, створених для ухиляння від податків та незаконного обготівкування. В складі цієї групи — “постачальники” КБТЗ (“Промомаркетгруп”, “Наполі Груп”, та “Мідленд Інвест”).
У 2016 р. розслідування щодо “оборонних прокладок” також проводили київські і житомирські податківці. Слідчі дійшли висновку про відсутність будь-яких виробничих потужностей, транспорту, сировини, матеріалів і т.д., офісів чи складів. Тобто — про їхню фіктивність. Фіскали, зокрема, встановили: фірми на початку ланцюжка постачальників ніколи не мали запчастин для військової техніки. Відтак, не могли їх продати постачальникам бронетанкових заводів.
Вироки за цими справами — відсутні.
Поки тривали розслідування, одна із центральних у цій історії фірм — “Оптимумспецдеталь”, попри те що її номінальний власник вже підтвердив фіктивність компанії — отримала ще 93 мільйони гривень з оборонних підприємств. В 2015-2017 роках Київський БТЗ перерахував фірмі 12 млн грн., Житомирський БТЗ — 49 млн грн., Харківський — 32 млн грн.
Окрім того, послугами “Оптимумспецдеталі” користувався приватний Завод “Кузня на Рибальському” (детальніше тут), перерахувавши на “прокладку” понад 7 млн грн. Нагадаємо, кінцевими бенефіціарами Заводу “Кузня на Рибальському” є зокрема президент Петро Порошенко і його соратник, партнер та друг — народний депутат від БПП Ігор Кононенко.
Чому прокуратура двічі починала розслідування і двічі не доводила його до кінця? Відповідь на це запитання цілком може критися у тому, що учасники описаної схеми — стоять всього лише у кількох кроках від колишнього і нинішнього керівництва УОП і того, хто нещодавно погрожував відрубувати руки корупціонерам.
Компанія “Оптимумспецдеталь” до початку закупівель КБТЗ, навіть у назві своїй жодної згадки про деталі не мала. Це була бухгалтерська фірма “Оптимум”. За два місяці до оборудки, фірмі змінюють назву, вписують на адресу масової реєстрації, а її власником оформлюють Володимира Волохача. Який потім на допиті в прокуратурі і підтвердить фіктивність. Сам “бронетанковий мільйонер” — 34-річний киянин, що мешкає з матір’ю у старій хрущовці й останні півроку безробітний.
Попри очевидні ознаки фіктивного підприємництва, вироку по цій статті Волохач не отримав. Адже доведення його винуватості та визнання поставок “фіктивними” загрожує строками від 8 до 12 років позбавлення волі керівництву трьох бронетанкових заводів, що перерахували “прокладці” Волохача 93 мільйони гривень.
Володимир Волохач — не “побічний” персонаж у цій історії. Він колишній співробітник наближеної до керівництва оборонних заводів компанії з “групи прокладок” — “Интер Сталь”. Ось він у колективі “Интер Сталі” вітає власника і директора фірми — Андрія Рогозу.
Тобто “Оптимум” і “Интер Сталь” в історії з КБТЗ — не просто постачальники однієї ланки, це напряму пов’язані компанії.
В самого Рогози — давня історія стосунків з бронетанковими заводами. Три роки тому Київський бронетанковий без укладання контрактів перерахував “Интер Сталі” 12 мільйонів.
Окрім того, дружина директора КБТЗ Вадима Шкавра товаришує з дружиною Рогози.
Однак значно важливішим є зв'язок Андрія Рогози з донедавна “молодим талантом” Укроборонпрому, а нині — представником заводу Порошенка Віталієм Жуковим.
В Укроборонпром 23-річний Віталій Жуков потрапив у 2012 році. Одразу на посаду помічника генерального директора концерну. Тоді ж увійшов до Наглядової ради великого військового заводу “Меридіан”.
Наприкінці 14 року Жуков був партнером Рогози у торгівельній компанії “Белторг Україна ЛТД”. Про тісні зв”язки Рогози і Жукова свідчить і спільне кримінальне провадження. У лютому цього року Рогозі повідомили підозру у шахрайстві. Рогозу підозрюють у тому, що він виманив 20 млн грн у родини фігуранта “справи Курченко” Олександра Сухомлина. За обіцянки витягти його з-під варти. Обшуки у пошуках грошей, телефонів та документів по цій справі слідчі проводили вдома у... Жукова.
Віталій Жуков нині продовжує займатись оборонними справами, але вже у новій ролі. “Нашим Грошам” вдалося зафіксувати зустріч Жукова із “державним оборонцем” Олексієм Бабічем — 3 жовтня вони близько півгодини спілкувалися в одному з київських ресторанів. Нині Бабіч очолює оборонпромівське підприємство у Харкові. Однак раніше керував “Житомирським бронетанковим заводом”. І саме під його керівництвом ЖБТЗ перерахував “Оптимумспецдеталі” 49 млн грн.
Сам Олексій Бабіч підтвердив “Нашим Грошам” факт знайомства і зустріча з Жуковим: “Особисто знайомий… ну… рік, може, трохи більше. Я не знаю, що це “Жуков”, я знаю, що це “Віталій”.
На зустрічі із Жуковим Бабіч обговорював постачання продукції на очолюване ним підприємство. Жуков — представляв постачальника. Порошенківський завод “Кузня на Рибальському”:
“Ми зараз цю фірму перевіримо, якщо вона пройде всі перевірки, то буде працювати. На сьогоднішній день, як це, колишня “ЛенКузня” — зараз це, як там, “на Рибальському”. Я не знаю офіційний, не офіційний, але він виступав як представник “Ленінської Кузні”.
Щодо контрактів свого попереднього місця роботи, Житомирського БТЗ, із “прокладкою” Бабіч запевнив, що товар був поставлений, а щодо його походження він не обізнаний. Кримінальні провадження по тих закупівлях екс-директор прокоментував коротким “Кожен робить свою роботу”.
Олексій Бабіч до переходу в оборонну сферу займався продажем труб. Він — брат замкерівника апарату Укроборонпрому Андрія Бабича. Останній, лікар за освітою, раніше мав автомобільний бізнес в Херсоні і в концерн прийшов разом з нинішнім гендиректором Романом Романовим.
Романов також родом з Херсону, керував передвиборчою кампанією Петра Порошенка та був дилером порошенківського “Богдана” в Херсонській області.
Романов та Бабичі, разом із давнім партнером Президента Олегом Гладковським, входять у нову команду керівників оборонної галузі, котрі отримали свої посади після приходу до влади Петра Порошенка.
Леся ІВАНОВА
Что скажете, Аноним?
[10:40 15 января]
[07:00 15 января]
[21:06 14 января]
11:10 15 января
11:00 15 января
10:20 15 января
10:10 15 января
10:00 15 января
09:50 15 января
09:20 15 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.