Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Існує ризик, що транзит зупиниться. Як Росія руйнує газотранспортну систему України

[07:20 18 марта 2022 года ] [ Ліга Бізнес, 11 березня 2022 ]

Як працює газотранспортна система під час війни та який ризик її знищення Росією? Головне з брифінгу керівника ОГТСУ Сергія Макогона.

До війни компанія Оператор газотранспортної системи України (ОГТСУ) виконувала дві ключові функції — підтримувала транзит російського газу в Європу та контролювала газотранспортну систему, щоб у кожного споживача був доступ до “блакитного палива”.

Після вторгнення російських військ профіль ОГТСУ розширився — компанія допомагає армії технікою та евакуює сім’ї своїх працівників із “гарячих точок”. 

“Кожен на своєму фронті”, — говорить СЕО Оператора ГТС Сергій Макогон.

10 березня Макогон дав розлогий брифінг для журналістів, упродовж години він розповідав, в яких умовах під час війни працюють його підлеглі, де найбільше постраждала газова інфраструктура країни та чи є ризик, що окупанти підірвуть нашу ГТС.

LIGA.net вибрала з цього брифінгу найголовніше та відредагувала текст для ясності розуміння. 

Як військова агресія Росії проти України вплинула на транзит газу в Європу?

На сьогодні ми прокачуємо транзитом (через Україну в Європу. — Ред.) по 109 млн кубометрів газу з Росії на добу. Це максимум, який передбачено чинним контрактом із Газпромом. Обсяги транзиту збільшилися 25 лютого (до війни російський монополіст прокачував майже в двічі менше. — Ред.).

Так Газпром відповів на запит своїх клієнтів-трейдерів із Європи, які купують у нього газ за довгостроковими контрактами. Газпром не заповнює свої європейські газові сховища та більше року нічого не продає на споті.

Через війну на європейському ринку газу виникла паніка, трейдери почали подавати Газпрому додаткові заявки, а він зі свого боку — їх закриває. Єдине, що я не розумію, чому Газпром не збільшує транзит через Польщу — там є вільні потужності.

Особисто я не бачу взаємодії між Газпромом та військовими Росії.

Транзит російського газу в Європу щороку дає до $2 млрд доходу для України. Чи є ризики, що транзит може зупинитися в будь-який момент?

Така загроза існує щохвилини. Йдуть бойові дії, попадання бомби в газогін високого тиску це вже загроза. Наразі ми не відчуваємо бажання агресора цілеспрямовано знищувати нашу інфраструктуру. По-перше, Росія зацікавлена у транзиті через Україну. Проте ми не бачимо, щоб російські війська обходили наші газопроводи. Фактично бойові дії відбуваються поряд із нашими газогонами.

Транзит — захист нашої інфраструктури, що дає нам змогу транспортувати газ українським споживачам. Вся наша інфраструктура використовується не лише для транзиту газу, а й для внутрішнього транспортування газу всією країною. Наразі це для нас пріоритет, як і захист наших людей.

Ми активно евакуйовуємо та розміщуємо сім'ї наших співробітників із тих територій, де їхні життя в небезпеці. Всі наші фахівці перебувають на робочих місцях, вони не можуть виїхати, тому що без них компресорні станції не працюватимуть. Без них неможливо контролювати роботу ГТС.

У нас були випадки, коли люди тиждень жили в бомбосховищах і не покидали територію компресорної станції. Я пишаюся нашими фахівцями, які попри на обстріли, виконують свою роботу. 

Яких збитків зазнає компанія через бойові дії? 

Нам важко наразі порахувати суму збитків. У нас є попередні розрахунки, але я не хотів би їх озвучувати. Наша інфраструктура не дуже сильно постраждала. У Харкові в нас (в нашому офісі. — Ред.) повилітали шибки, але будівля ціла. Один снаряд влучив у нашу будівлю в Миколаєві, є пошкодження, але не трагічне.

Один газогін пошкоджено — Краматорськ-Донецьк-Маріуполь. Всі інші працюють. Вже три доби населення Маріуполя, Бердянська і все, що нижче, — без газу. Ми не можемо навіть оцінити масштаб пошкоджень, позаяк територія контролюється окупантами і там точаться запеклі бої.

Ми вже звернулися через міністра [Ірину] Верещук до Червоного Хреста, щоб організувати для наших фахівців зелений коридор і вони могли оцінити масштаб пошкоджень, відновити постачання газу мешканцям Маріуполя та Бердянська. На жаль, окупант нам такої можливості не дає. Це акт геноциду, відсутність газу на фоні похолодання може призвести до гуманітарної катастрофи. 

В яких ще містах і областях, окрім Маріуполя та Бердянська, немає газу?

Переважно пошкоджена інфраструктура облгазів там, де точаться бої. Це — Чернігів, Північ Київської області (Ірпінь, Ворзель Стоянка, Буча). Ми вимушено відключили постачання туди газу на вимогу місцевих облгазів. Крім того, дуже великі пошкодження в Краматорську, Сєвєродонецьку, Ізюмі, в Харкові.

Наразі від нас повністю відключені 32 газорозподільні станції з майже 1400. У відсотках це не дуже багато, але кожна газорозподільча станція — це місто, населений пункт або група населених пунктів, де проживають люди. Сьогодні вночі (в ніч на 10 березня. — Ред.) пошкодили газорозподільчу мережу в Чернігові. 

Дуже надзвичайна ситуація. Там йдуть запеклі бої, окупанти фактично знищують місто. Наші фахівці ремонтували цю мережу під обстрілами, щоб зберегти постачання газу на Чернігівську ТЕЦ, яка дає місту не лише тепло, а й електрику.

Багато газових мереж пошкоджено, деякі підприємства через війну вирішили тимчасово закритися, росіяни знищують у містах ТЕЦ. Як це вплинуло на споживання газу? 

Споживання газу в країні значно скоротилося, але порахувати на скільки ми не можемо. По-перше, є декілька газорозподільних станцій, де у нас взагалі не ведеться облік — немає електроенергії. До того ж, з деякими облгазами у нас взагалі немає зв’язку. Маріуполь, Херсон і так далі. Ці облгази нам не надають інформацію. Росіяни глушать там мобільний зв’язок і все, що тільки можливо.

По-друге — дуже багато газових мереж пошкоджено. Фактично, газ в ці мережі потрапляє, але до споживача цей газ не доходить. Наприклад, у Бучі та Ворзелі ми три доби не могли перекрити крани через бойові дії. Ми всі ці факти фіксуємо й будемо вимагати від агресора компенсацію. 

Росія знищує нашу інфраструктуру, шантажує Європу відключенням Північного потоку-1. Наскільки погрози росіян реальні? 

Всі ми розуміємо, що РФ свої плани не виконала. Тому логіки в їхніх діях зараз немає, це хаос в ухваленні рішень і постійне підвищення ставок. Їхні заяви, що вони самі обмежать роботу Північного потоку-1, я розцінюю як додатковий шантаж Європи. Ми про це постійно говоримо: Росія використовує домінуюче положення на європейському ринку газу в своїх політичних цілях.

Чотири дні тому заступник голови уряду РФ Олександр Новак взагалі заявив, що у них є інформація, мовляв, на об’єктах ГТС може відбутися терористичний акт. Подібні заяви ми сприймаємо як погрози та однозначні сигнали для Європейського Союзу.

З нашого боку ми підтримуємо позицію США, Великої Британії та Європейського Союзу, які хочуть обмежити купівлі нафти та газу у РФ. Ми навіть пропонуємо зменшити на 25% об’єми постачання газу Північним потоком. Це дасть гарантії, що транзит через Україну триватиме, а транзит зі свого боку — гарантія безпеки нашої ГТС.

Крім того, ми постійно говоримо про необхідність позбавити Газпром можливості продавати свій газ в Європі в обхід України (перенести точки продажу газу на кордон Україна — Росія. — Ред.). Сьогодні це дозволяє Газпрому диктувати свої умови та впливати на керівництво європейських країн. Наприклад, Угорщина, яка задля більш лояльної ціни на газ дуже стримано підтримує Україну.

Ми можемо забезпечити наші міста газом?

На сьогодні ми можемо імпортувати газ із Угорщини, Польщі, Словаччини. Зараз активно пропрацьовуємо варіант постачання газу з Туреччини та Азербайджану. Тут ми відпрацювали на п’ять балів, за останні пів року ми вдвічі збільшили наші можливості імпортувати газ.

До наступного опалювального сезону нам необхідно накопичити в своїх підземних сховищах хоча б 17 млрд кубів газу. Зараз — у нас трохи менше 10 млрд. Звичайно ціни не зрозумілі, але проблема буде вирішена. Є Нафтогаз, є уряд і необхідні ресурси будуть виділені. Зараз ми імпортуємо приблизно 9 млн кубометрів газу на день. 

Проти російського Газпрому зараз працюють санкції США, країни Заходу забороняють постачати в РФ свою валюту — фунти, долари та євро. Як зараз відбуваються розрахунки за транзит і чи є ризик, що Росія його зупинить в односторонньому порядку?

З Газпромом ми працюємо через Нафтогаз за попередньою оплатою. За березень ми отримали кошти ще до початку війни (до 24 лютого 2022 року. — Ред.). Як буде у квітні? Газпром має сплатити кошти до 24 березня. У нього ще є два тижні. Безоплатно транспортувати газ у нас звісно немає бажання. У нас контракт в доларах, рублями ми можемо тільки оселі свої опалювати.

Якщо зупиниться транзит ми якомога швидше переведемо нашу газотранспортну систему на внутрішнього споживача. Швидкість залежить від декількох факторів:

  • зупиниться весь транзит чи тільки частина;

  • які газогони працюватимуть, а які — ні.

У нас є сценарії, що робити у разі відсутності транзиту, тому технічних проблем не буде. Але за умови, що інфраструктура буде під нашим контролем і не буде пошкоджена.

Наскільки потужною є ваша кібербезпека? Якщо росіяни зруйнують або захоплять головний офіс компанії, вони отримають контроль над українською ГТС? 

У нас достатньо потужна система інформаційної безпеки, захищені канали зв’язку. Тому ризиків, що якийсь хакер увійде в нашу систему і почне качати газ куди захоче, немає.

У нас завжди був план Б. Зазвичай, наша диспетчерська працює в Центральній Україні, але через ситуацію в країні, особливо в останні місяці, ми ухвалили рішення розбудувати ще одну резервну диспетчерську на заході. Ми зараз перебуваємо на заході, працюємо звідси.

Тут є вся необхідна інфраструктура, щоб наші співробітники могли працювати і виконувати свої обов’язки. Навіть якщо вони захоплять наш центр у Києві, контроль над всією ГТС вони не отримають.

Окупанти активно намагаються захопити стратегічні об'єкти України — вже зайняли Каховську ГЕС, Чорнобильську та Запорізьку АЕС. Оператор ГТС фіксував на своїх об'єктах такі спроби?

Представники Росії та так званих “ЛНР” спробували взяти під контроль дві наші компресорні станції в Харківській і Луганській областях — Новопсков і Куп’янськ. Вони прийшли на територію об’єктів.

Ми вже повідомили Газпром та європейських партнерів: якщо ці представники не покинуть територію наших станцій, існує ризик, що транзит може зупинитися. Якщо ми побачимо, що існує загроза нашим співробітникам і роботі ГТС, ми зупинимо цю компресорну станцію та припинимо через неї транзит. Маємо надію, що вони прислухаються до наших вимог і залишать територію.

Через ці точки проходить приблизно третина всього транзиту газу в Європу. Ми вимагаємо, щоб вони звільнили наші приміщення та не втручалися в роботу. Їхнє перебування там — теж дуже загрозлива ситуація. Якщо хтось вистрілить, може статися велика біда, техногенна катастрофа місцевого масштабу. 

Адже там прокладені труби високого тиску.

* - Текст було додатково відредаговано після публікації на прохання прес-служби ОГТСУ.

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.