Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

“Пропало все!”

[09:25 10 июня 2009 года ] [ Україна молода, №102, 10 червня 2009 ]

Переговори про коаліцію провалилися: “ширки” не буде, а Президента обиратимемо всенародно.

Слова Юлії Тимошенко, винесені в заголовок, узагалі—то було сказано з приводу технічних негараздів, але вони стали чудовою ілюстрацією до політичних перипетій. І яскравим фіналом переговорів про створення “широкої коаліції”. Переговори між Партією регіонів і БЮТ закінчилися негативно, і мега—монстра з кількох політичних сил (а властиво з двох) не буде. Тому Конституція лишиться недоторканною, і майбутнього Президента знову обиратимемо самотужки. ПР і БЮТ нічого не залишається, як відбілювати репутацію: потому, як закінчилися переговори, вони кажуть, що не хотіли ні виборів глави держави у парламенті, ні пролонгації повноважень ВР. Але “душок”, як вдало сказав один із політиків, залишиться. Тепер Тимошенко та Януковичу доведеться стартувати у виборчій кампанії, забруднившися фактом загравання до конкурента.

Помолився — і не помилився

Віктор Янукович приймав остаточне рішення на Святу Трійцю. У неділю він пішов у Києво—Печерську лавру: відбув літургію у храмі, поспілкувався з мирянами, прогулявся духовною землею. А після цього зробив заяву, яка впала на голови багатьох політиків, як град із ясного неба. Тепер ясно, чому “регіонали”, відповідаючи на питання про перспективи “широкої коаліції”, казали, що треба пережити “зелені свята”, сходити до церкви. Вони усвідомлювали, наскільки для Януковича є важливим цей релігійний фактор, і знали, що рішення народиться саме під свято.

Після всіх церемоній та прогулянок Янукович зізнався: “ці дні були непрості для всіх нас, і для мене — особливо: я повинен був зробити вибір”. Він сказав, що питання, яке викликало в його душі найбільше суперечностей під час переговорів, — це вибори Президента у парламенті. І він вирішив відповісти на це питання негативно. “Я приймаю це рішення однозначно, — сказав Янукович у коментарі агенції “Інтерфакс—Україна”. — Серце підказує мені: обрання Президента всенародно на прямих виборах — це єдиний правильний вибір, на який слід зважитися. І я його роблю. І нехай Господь нам помагає!”

Для Януковича це ще й особиста дилема. Зверніть увагу: Янукович сказав, що він “зважився”. При домовленості, яка передбачала обрання В. Я. у парламенті, він вирішив іти на прямі вибори. А це для Януковича ризик, хоча наразі він і є першим у рейтингу політиків.

За даними, перед тим як оголосити про своє рішення, Янукович знову літав у Москву. Там він висловив аргументи, чому не може підтримати “широку” коаліцію, зокрема повідомив про те, що не приймає ідеї обрання Президента в парламенті. Кажуть, що під час цього візиту Янукович виявив ще й певні нестиковки із Тимошенко: вона наобіцяла Кремлеві того, що не погоджувала з самим Віктором Федоровичем. І це нібито додало голові ПР упевненості в тому, що слід остерігатися “кидка” БЮТу і краще вийти з переговорів.

Телевізійне “знервлення”

Відразу ж після заяви Януковича Юлія Тимошенко ініціювала телезвернення до народу. Політтехнологи швиденько написали промову, а Тимошенко мала зачитати текст перед камерами. Тут і стався курйоз. Юлія Володимирівна сильно нервувала, і на телеканали потрапив епізод, коли Тимошенко готувалася до промови. Із суфлером виникли якісь неполадки, і Юлія Володимирівна поскаржилася режисерам: “Пропало все!”. Цей епізод рясно демонструвався телеканалами і набув великої популярності на відеорозділах інтернет—сайтів. У цій фразі зосередилася вся драма “широких” переговорів.

Заспокоївшись, як тільки почався офіційний запис, Тимошенко сказала, що “на жаль, сьогодні Віктор Янукович поставив на них (переговорах) крапку”. “Він в односторонньому порядку, нікого не попередивши, вийшов з переговорного процесу, зробив гучну політичну заяву, поставивши, власне кажучи, хрест на об’єднанні, на шансі для України”, — поскаржилась Тимошенко.

Юлія Володимирівна заявила, що коаліція планувалася не на двох, а на чотирьох — із залученням Блоку Литвина та “НУНС”. І від решти учасників нібито була згода на таку більшість. Але тут Юлія Тимошенко схитрувала: насправді більшість “НУНС” виступає проти коаліції, а чимало “дисидентів” є навіть у самій фракції БЮТ. Але такий аргумент був потрібен Тимошенко, аби “відбілити” переговори з “Регіонами”.

Окрім того, Юлія Володи­мирівна сказала, що в проекті Конституції “мова не йшла ані про продовження повноважень парламенту, ані про однозначне обрання Президента у парламенті, ані про будь—які заходи щодо обмежень свободи слова”. Вона заявила, що всі ці розмови були зроблені “задля дискредитації переговорного процесу, які й так проходили складно і дуже важко”.

Але й тут Тимошенко “прокололася”. Про це свідчив проект конституційних змін, який просочився у пресу. А що цей документ був справжнім, підтвердив і Голова Верховної Ради Володимир Литвин — один з учасників переговорів. Учора він сказав, що текст був автентичним, ба, більше, погодженим між БЮТ і ПР. “Мені сказали так: “Ви можете ознайомитися з текстом, але жодної зміни внести не можна, бо все узгоджено”. З технічної та юридичної точок зору, він бездоганно виписаний під ту мету, яку визначили від початку”, — зізнався Литвин.

Крах Медведчука

Що далі? Власне, відповідь на це питання хотілося б почати з однієї персоналії. Із постаті Віктора Медведчука. Колишній лідер СДПУ(о), за даними з кількох джерел, був основним натхненником проекту та сценарію “широкої” коаліції. Він лобіював цей варіант іще восени, коли пройшла перша фаза переговорів між БЮТ і ПР. А зрештою, був прибічником обрання Президента в парламенті ще п’ять років тому, коли розроблявся проект Конституції.

До речі, у нових розкладах Віктору Медведчуку пророкували посаду Генерального прокурора. Але крах “ширки” ставить хрест на намірах Медведчука повернутися у публічну політику. Схоже, він так і залишиться “князем темряви” та залаштункових інтриг.

А тим часом учора ввечері Верховна Рада мала зібратися на засідання, яке, власне, і планувалося для того, щоб оголосити про створення “широкої” коаліції. Народні депутати проголосували за те, щоб цей тиждень був пленарним, і тепер маститимуть собі голову, чим зайняти цей час. За півкроку до “ширки” Верховна Рада проявляла єдність у багатьох голосуваннях (насамперед ідеться про єдність БЮТ і ПР), але розрив неминуче вплине на майбутні засідання.

Уже найближчим часом країна зануриться у виборчу кампанію. Вчорашні напівсоюзники знову стануть злими ворогами. Янукович уже заявив: він іде на всенародні вибори. Юлія Тимошенко відповіла йому тим же: “Саме зараз, щоб довести, що ви недарма стояли на всіх майданах, вулицях та площах країни, я заявляю, що іду на президентські вибори і переможу”, — заявила Тимошенко під час недільного телезвернення.

“Я вірю і знаю, що українська політика колись буде чистою і чесною. Влада буде сильною та непродажною. Я вірю і знаю, що Україна буде такою, як ви її омріяли: європейською і красивою державою”, — відзначила Прем’єр—міністр, стільки разів уживши слова “вірю” і “знаю”, що якби до них додати “можемо”, то ідентично повторила б виборчий лозунг Віктора Ющенка із 2004 року. А в тому, що після провалу “ширки” країна буде “європейською та красивою”, ми й не сумніваємося...

Володимир СЕМКІВ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.