Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

НБУ відмовився від єдиного курсу

[11:04 19 ноября 2008 года ] [ Економічна правда, 19 листопада 2008 ]

Нацбанк поховав ідею Президента тримати в Україні єдиний курс обміну валют.

Він створив умови для існування тіньового ринку валют, дозволив банкам брати комісійні за обмін готівки та підштовхнув ціни на долар.

До кінця тижня ми знову зможемо побачити курс 6,5-7 гривень за одиницю американської валюти.

Причини та наслідки

Віктор Ющенко має розізлитися. Його ідея єдиного курсу — замість офіційного, безготівкового та готівкового — протрималась лише два тижні. За цей час НБУ заклав декілька мін, які почали діяти вже сьогодні.

По-перше, постановою № 356 від 7 листопада він зобов'язав банки продавати готівкову валюту за курсом не вище, ніж 1,5% від офіційного.

По-друге, Нацбанк доручив до кінця року знищити агентські обмінні пункти.

По-третє, він задіяв нову модель роботи валютного безготівкового ринку, яка принципово не може робити без нього. А сьогодні він вперше вирішив не виходити на ринок.

У підсумку ми отримали наступні наслідки:

По-перше, за один день з'явився тіньовий ринок валюти. Ще у понеділок долар коштував 5,7 гривень. Але варто було НБУ лише одного разу не вийти на ринок, як на ньому зникла валюта. Вже у вівторок в Києві неможливо було легально купувати долари. Проте, у “спекулянтів” вдень вони продавались по 6,3-6,5 гривні за одиницю. До кінця тижня можна очікувати підвищення до 7 гривень за долар.

По-друге, вже близько двох тижнів деякі українські банки беруть комісійні за здійснення операцій обміну валюти. Наприклад, банк “Фінанси та Кредит” утримує 5% від суми, банк “SEB” — 2%. Також беруть комісію “Укрсоцбанк”, “Приватбанк”, планують ввести комісію у “Форумі”, “Райффайзен Банку Аваль”, “Ощадбанку” та ПУМБі. За словами банкірів, на такий крок їх вимусив піти Національний банк. Маржу 1,5% вони вважають безглуздою, бо операції з валютою ця маржа не зробила прибутковими.

НБУ живить тіньовий ринок

“Можна припустити, що ці обмеження можуть призвести до створення “чорного” готівкового валютного ринку. Нинішній готівковий курс гривні до долара та інших іноземних валют привабливий тільки для покупки інвалюти, але не для продажу”, — в коментарі “Економічній Правді” зазначив голова правління банку “Хрещатик” Дмитро Гриджук.

“Обмеження на готівковому ринку носять адміністративний характер і можуть призвести до появи готівкового тіньового ринку”, — погодився з ним голова правління “Терра Банк” Сергій Щербина.

Ці коментарі стосувалися порядку, коли з 5 листопада банки повинні були встановлювати курс продажу готівкової валюти не вище офіційного курсу. Також вони були зобов'язані куплену в протягом робочого дня готівкову іноземну валюту продати в цей же день. Але згодом, коли НБУ дозволив заробляти 1,5%, нічого не змінилося.

З початку тижня, в Києві майже неможливо було придбати долар за курсом, який НБУ вважає ринковим — близько 5,8-5,9 гривень за долар. Зате можна було купувати необмежену кількість доларів у “спекулянтів” за курсом, близьким до 6,3 гривні.

У Нацбанку, мабуть, ще не знайшли правильного рішення, але офіційний курс на першій сторінці сайту публікувати перестали! На місці, де багато років висів офіційний курс, з вівторка — порожнина.

Сергій ЛЯМЕЦЬ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.