Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Янукович чекає на Ющенка та дешевий газ

[15:23 01 ноября 2007 года ] [ Економічна правда, 1 листопада 2007 ]

Головною звісткою, яку Віктор Янукович намагався донести до журналістів на черговому засіданні уряду, стало те, що він якщо не в усіх, то в багатьох питаннях державного управління цілком згоден із главою держави — президентом Віктором Ющенком.

Також “біло-блакитний” прем’єр анонсував на найближчу п’ятницю розширене засідання Кабміну за участю президента України та губернаторів і пообіцяв: щонайменше за десять днів українці дізнаються, скільки їм буде коштувати російський газ у наступному році.

Прихильність до Президента

За свою майже сорокахвилинну промову прем’єр Янукович шість або сім разів у той чи інший спосіб наголосив на своїй підтримці дій або намірів президента Ющенка. Причому робив він це так завзято, що кілька разів навіть покритикував роботу свого уряду.

Наприклад, як мінімум двічі Віктор Федорович наголосив, що невиконання указів глави держави є однією із причин безладу, з яким принаймні на словах так старанно бореться його урядова команда. “Глава держави дає доручення, і його не виконують. Буде порядок в державі — чи ні?” — грізно промовив Янукович.

І хоча ці нарікання прем’єр адресував винятково місцевій владі, спостерігати таку ретельність із боку голови уряду щодо виконання президентських указів було дещо дивно. Адже кілька місяців тому той же Янукович разом зі своїми кабмінівськими та партійними соратниками навідріз відмовлявся виконувати, наприклад, указ про підготовку та фінансування позачергових парламентських виборів, називаючи його “злочинним” і наводячи безліч причин на користь неможливості його реалізації. А кілька указів щодо скасування постанов Кабміну взагалі залишилися без уваги уряду.

Нарешті Янукович оголосив, що в найближчу п’ятницю в Кабміні має відбутися розширена нарада за участю президента та всіх губернаторів. Тема — питання продовольчих цін.

Як відомо, нинішній уряд уже зробив дві невдалі спроби затягти на свої збори Віктора Ющенка. Вперше, коли запрошували на засідання, присвячене підсумкам перших 100 днів роботи уряду, президент не з’явився із невідомих причин, хоча у великій залі засідань вже стояв президентський штандарт.

Тоді подейкували, що глава держави передумав їхати до Януковича після того, як дізнався, що його крісло поставили не в центрі, а ліворуч від прем’єрського. Вдруге Віктор Андрійович знехтував урядовим запрошенням через закордонний візит.

Чи з’явиться президент цього разу на зустріч із урядом Януковича — ніхто із політиків та експертів, опитаних , відповісти не зміг, окрім віце-прем’єра із гуманітарних питань Дмитра Табачника. Лише він виказав упевненість у тому, що Ющенко обов’язково прийде в п’ятницю до будинку уряду.

На питання, звідки така впевненість, Дмитро Володимирович відповів буквально таке: “З досвіду двадцятирічної роботи на печерських пагорбах, тому що, незважаючи на вік, я тут із 1989 року, я тут єдиний беззмінно працюю на території Печерського району”.

Янукович попереджає

Проте ці панегірики президенту Віктор Янукович вирішив “урівноважити” своїм уже “традиційним” попередженням “білим” та “помаранчевим” коаліціантам, що є соратниками самого президента, про те, що їм іще доведеться поборотися з ним за царювання у кабмінівських кабінетах, і вкотре нагадав: тільки з ним українцям таки буде щастя.

“Дехто сьогодні, як то кажуть, вражений від своїх політичних успіхів. Хтось когось переміг. Ці перемоги відкидають країну тільки назад у розвитку, і життя людей тільки погіршують. От щоб ці переможці-політики, які прагнуть до дестабілізації ситуації в країні, це зрозуміли”, — сказав Янукович.

Що стало причиною такої зміни в поведінці прем’єра щодо діяльності президента? Злі язики стверджують: таким чином прем’єр демонструє переваги майбутньої коаліції ПРУ з НУ-НС. Або ж узагалі “віддячує” за якісь досягнуті з цього приводу домовленості.

Газові перегони

Віктор Янукович зобов’язав міністра палива та енергетики Юрія Бойка закінчити переговори з російським “Газпромом” щодо ціни імпортного газу на 2008 рік в найближчі 7-10 днів. При цьому прем’єр гаряче підтримав президента в тому, що ціна на газ, “про яку сьогодні ведуться розмови”, несприятлива для України, і погодився, що вона має становити не більше 150-160 долл за 1 тис. кубометрів.

Також Янукович вперше за весь час заявив, що ціна на імпортний газ для України має бути “з урахуванням ціни транспортування”. Що саме значить цей вислів і яким має бути баланс між ціною газу та вартістю його транзиту через територію України — не пояснили ані Янукович, ані міністр Бойко.

Як вважає економіст аналітичного центру “БЕСТ” Іван Полтавець, можливі два варіанти. Перший — Україна буде говорити про підвищення ціни на транзит, аби зменшити витрати “Укртрансгазу” принаймні на технічний газ, що використовується для роботи газотранспортної системи. І другий — українська сторона може не наполягати на підвищенні ставки на транзит найближчим часом в обмін на прийнятну для нас ціну газу.

Втім, у газовій угоді на 2006 рік, яку укладав із росіянами ще уряд Юрія Єханурова, зазначено: транзитна ставка 1,6 долл має зберігатися протягом п’яти років і може змінюватися тільки за згодою сторін. З огляду на це, росіяни навряд чи охоче підуть на її підвищення і, водночас, навряд чи погодяться і надалі втрачати більше доходів, ніж розраховували, від продажу газу Україні.

І знову про ціни

За словами Януковича, головною темою наради за участі президента та губернаторів у п'ятницю має стати питання продовольчих цін. Прем’єр сподівається вчергове відчитати губернаторів за те, що ті не надто активно “працюють” із виробниками щодо зниження цін на харчі, а також за те, що не виконують належним чином урядові та президентські розпорядження.

Також, говорячи про цінову ситуацію з продовольчими товарами, прем’єр укотре нагадав, що урядовці вже добряче попрацювали із деякими виробниками, щодо зниження відпускних цін. Проте він досі не задоволений отриманим результатом.

Усі негаразди в цій сфері прем’єр назвав “розплатою”, котру “ми отримали за шквал соціального популізму, який захлеснув Україну останнім часом”.

Окрім цього, Янукович назвав заклики деяких політиків щодо того, що уряд має самотужки збалансувати “деструктивні процеси в економіці”, “виявом недолугості та політичної безвідповідальності”. Також він запевнив присутніх у тому, що його уряд ніколи не був “економічним дезертиром” і надалі залишиться “впливовим економічним гравцем”. При цьому він послався на досвід ЄС, де, за його словами, уряди беруть активну участь у економічних процесах.

Проте навряд чи методи, які застосовує Кабмін Януковича (ручне регулювання цін, експорту тощо), можна назвати ринковими і притаманними керівництву розвинених країн.

Адже, на думку експертів, у зв'язку з постійними спробами уряду примусити регіони майже в ручному режимі регулювати ціни на харчі, дуже схоже на те, що уряд прагне перекласти на місцеві адміністрації всю відповідальність за цінову ситуацію на зерновому ринку.

“Адже уряд має не примушувати стримувати ціни постфактум, коли вони вже зросли, а діяти на упередження, як це роблять всюди”, — вважає керівник економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин. — Влада має діяти на ціни через заходи, які стимулюють імпорт, у разі якщо передбачається дефіцит якихось товарів, чи інтервенціями із державних резервів тощо. Адже за нормального моніторингу все це можна передбачити і обійтися без ручних методів”.

Антоніна БАЖАН

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.