Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Набридле дежа вю холодних батарей

[15:31 30 октября 2007 года ] [ Економічна правда, 30 жовтня 2007 ]

Можливо, у першій декаді листопада киян чекає неприємний сюрприз — охололі батареї.

На нещодавній прес-конференції 25 жовтня голова правління, генеральний директор АК “Київенерго” Борис Ященко не лише не припускав, а навіть пророчив неминучі складності у взаєминах “Київенерго” з постачальниками газу. А зменшення поставок газу означає, що кількість тепла, виробленого ТЕЦ та котельними, теж зменшиться

Причина майбутніх проблем традиційна — борги “Київенерго” за газ. За інформацією Ященка, станом на 25 жовтня “Київенерго” заборгувало ДК “Газ України” 26 млн грн, а до початку листопада борги можуть зрости до 50 мільйонів. Узагалі ж, за словами гендиректора “Київенерго”, 50 млн грн — це незначна заборгованість, лише за 10 діб роботи. Але газівники вимагають повної оплати.

При цьому на своїх споживачів “Київенерго” не скаржиться. За словами Ященка, за 9 місяців цього року вони розрахувалися з “Київенерго” на 104%. Тобто, дехто заплатив навіть наперед. Але якщо всі ці кошти спрямувати на оплату газу, грошей у компанії не вистачить навіть на першочергові виплати: приміром, на місячну зарплату, для чого потрібно близько 50 млн грн. Отже, за словами гендиректора енергетичної компанії, справа у збитковості тарифів на тепло.

Останнім часом вартість газу виросла майже втроє, а тарифи на тепло — в 1,7 разу. У структурі ж тарифів на тепло частка газу сягає 70%. Тому потрібні компенсації з міського бюджету. Бюджет міста вже надавав “Київенерго” компенсації, однак виділених коштів недостатньо.

У цифрах ситуація така: за 8 місяців цього року збитки “Киевенерго” від виробництва тепла становлять 321,8 млн грн. За цей час Київська міськдержадміністрація компенсувала “Київенерго” 135,9 млн грн. Але не варто звинувачувати в цьому виконавчу владу — вона може надати кошти тільки після того, як відповідне рішення ухвалить Київрада.

Досі в бюджеті міста кошти для повної компенсації збиткових тарифів “Київенерго” на тепло передбачені не були. Зараз, на першому етапі, потрібно 140 млн грн., які компанія недоодержала за 7 місяців. Цього б вистачило, щоб розрахуватися за вже спожитий газ і слатити його вартість за першу декаду листопада.

Критичний строк для “Київенерго” настає 1 листопада, оскільки закінчується звітний місяць, коли з'явилися борги за газ. Постачальники газу будуть вимагати погасити його в 4-5-денний термін. А 9-10 листопада може початися вже фактичне обмеження поставок газу. За словами Ященка, питання про виділення компенсацій для “Київенерго” розглядали на сесії 1 жовтня, але рішення не прийняли — забракло трьох голосів.

Відчувалося, що глава “Київенерго” набагато більше обурений Київрадою, ніж газовиками, що жорстко ставлять питання про повну сплату: “Береш собівартість, бухгалтерську відомість, дивишся, скільки збитків. А ми ходимо із червня, липня й серпня, носимо розрахунки… Всі все начебто розуміють. А потім виносять питання на сесію й не голосують. Або взагалі не виносять. Я цього не розумію”.

В черговий раз питання про виділення компенсацій для “Київенерго” планують розглянути на сесії Київради 1 листопада.

На перший погляд, аргументи глави “Київенерго” здаються переконливими. Якщо не враховувати деяких чинників. Так, можна з упевненістю сказати, що компаній або підприємств, задоволених рівнем установлених для них цін і тарифів, немає. Грошей бракує всім і завжди. Це по-перше.

По-друге, охочих дістати контроль над “Київенерго”, у тому числі і бізнес-структур, завжди було більш ніж достатньо.

Тільки незрозуміло — чи може бути предметом підвищеного інтересу компанія, один із основних напрямків діяльності якої приносить їй лише збитки?

І, нарешті, зауважимо: проблеми в опалювальний сезон, спричинені боргами за газ, у “Київенерго” виникли не вперше. Ще в 2004 р. НАК “Нафтогаз України” неодноразово повідомляла “про хронічні порушення” “Київенерго” домовленостей про погашення поточних боргів за газ, а “Київенерго”, у свою чергу, — про примусове зменшення тиску газу на своїх об'єктах. Улітку на сайті компанії можна було прочитати, що з тих самих причин лише за минулий опалювальний сезон газовики 18 разів (!) обмежували їй обсяги газу. 1 грудня 2006 р. це призвело до відключення на ТЕЦ-6 блоку потужністю 300 Мвт, а 4 грудня — 100-мегаватника на київській ТЕЦ-5, а також до обмежень навантаження енергетичного устаткування компанії до технічного мінімуму. Влітку цього року через борги на пару днів без газу залишилася київська ТЕЦ-6.

Тобто, Київ уже кілька років живе на межі припинення опалення, і таке положення справ, схоже, стає нормою. За ці роки помінялися не тільки ціни на природний газ і тарифи на тепло, але й Київрада та керівництво міста. Неодноразово змінювався й український уряд. У “Київенерго” теж відбулися кадрові зміни. Але рішення, що раз і назавжди усунуло б цю проблему, ніхто так і не знайшов. Так і хочеться написати — і не знайдуть. Адже, як показує практика, в країні починають вживати заходи не на упередження, а тільки після того, як надзвичайна подія вже трапилася.

Людмила АНАСТАСЬЕВА

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.