Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Як порахувати свою майбутню пенсію, спираючись на факти, а не на міфи

[08:35 10 декабря 2023 года ] [ zn.ua, 9 грудня 2023 ]

Який жах, згідно з поправками до чинного законодавства, при нарахуванні пенсій враховуються лише три останні роки трудової діяльності. Чули про таке?

Цей міф, витканий із частинки правди й купи вигадок, останнім часом транслюють деякі медіа, соціальні мережі та, звісно, пошепки переповідають у чергах відділень Пенсійного фонду.

Обуренню неосвіченої громадськості немає меж: “Як це?! Тільки за останні три роки до виходу на пенсію? Коли вже сили не ті й зарплата не та, що була? А якщо ще й втратив звичне місце роботи?!”

Не вірте, все не так трагічно, хоча, коли йдеться про пенсії в Україні, завжди знайдеться місце для трагедії. Ми зазирнули (й усім радимо) в первинні нормативні акти. Крім того, звернулися з інформаційним запитом у Пенсійний фонд України. Не переказуватимемо всю відповідь. Якщо гранично коротко, нам повідомили, що інформація про “останні три роки” — це неправильне тлумачення пенсійного законодавства, і порадили уважно вчитатися в закон №1058, який набув чинності 2004 року, точніше, в його останню редакцію від 7 вересня нинішнього року.

Читаємо статтю 40 закону: “Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (виділено мною. — В.К.) незалежно від перерв”.

Отак. А при обчисленні розміру пенсії співробітник ПФУ у вашому відділенні Фонду допоможе визначитися, які 60 місяців підряд вам вигідніші. Якщо вони припадають на період до 2000 року, збиратимете довідки про зарплату з місць роботи. З розповідей досвідчених, це виходить, якщо ви навіть жили й видобували уран, скажімо, в Узбекистані.

Чи можете ви самостійно прикинути, якою буде ваша пенсія? Легко!

Вам знадобляться знову ж закон і трохи “вищої математики”. Розмір пенсії за віком визначається множенням зарплати на коефіцієнт страхового стажу.

Важливо, що під зарплатою тут мається на увазі показник середньої зарплати в Україні за останні три роки (отут і народжується міф про “останні роки”), помножений на індивідуальний коефіцієнт зарплати (співвідношення вашої зарплати до середньої по країні).

Щоб порахувати індивідуальний коефіцієнт, треба взяти зарплати за кожен місяць обраного вами періоду й поділити на середню зарплату на той момент. Сума отриманих вами результатів і буде вашим індивідуальним коефіцієнтом зарплати.

Також, згідно із законом, “за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше чинного законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, — згідно з цим Законом”.

Статтю 40 ми вже прочитали й, начебто, не дуже злякалися, але що це за загадковий коефіцієнт страхового стажу? Дивимося статтю 25.

Коефіцієнт страхового стажу, який застосовують для обчислення розміру пенсії, визначається за формулою, яка багатьох може налякати. На щастя, її цілком можна спростити до твердження, що цей коефіцієнт дорівнюватиме всім рокам вашого стажу, помноженим на 0,01. Тобто, якщо у вас стаж 34 роки, то ваш коефіцієнт — 0,34, якщо тільки 28 — 0,28.

Утім, не все так просто, коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності діючим законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим частини третьої статті 24 цього закону, — 0,85.

Поки нескладно, але що ж робити, якщо не вся ваша зарплата була в гривні?

Це теж не привід хапатися за серце. Навпаки, 300 радянських рублів на місяць, які ви заробляли, скажімо, 1986 року, приводяться у відповідність із середньою заробітною платою по країні за три останні роки перед зверненням по пенсію. Нині вона становить понад 12 тис. грн. Тобто такий перерахунок робиться на користь майбутнього пенсіонера, а не навпаки.

Для прикладу розрахуємо розмір пенсії якомусь абстрактному майбутньому пенсіонерові Василеві Петренку.

Припустимо, 1986 року він одержував зарплату 300 радянських рублів. Це було непогано, оскільки середня зарплата тоді становила 179 рублів. Тепер тодішню зарплату Василя Петренка перетворюємо на сьогоднішні гривні.

Спочатку шукаємо індивідуальний коефіцієнт за місяць. Це просто: 300 ділимо на 179. Одержуємо 1,67579. Потім отриманий коефіцієнт множимо на розмір нинішньої середньої зарплати по країні, яка становить 12 236,71 грн. Виходить 20 508,48 грн на місяць. Дуже навіть непогано для райцентру або села заробляв наш Василь Петренко. Але далі починається сумне.

Припустимо, наш герой має виробничий стаж 34 роки. Відповідно, його коефіцієнт стажу 0,34.

Далі вже можна хапатися за серце. Адже якщо помножити зарплату Василя Петренка, переведену в гривні, тобто 20 508,71, на коефіцієнт 0,34, одержимо непоказні 6 973 грн на місяць. От розмір пенсії нашого героя. Небагато, поки не порівняєш з іншими.

Середня пенсійна виплата на сьогодні, за даними ПФУ, становить 5 350 грн. Пенсії від 5 до 10 тис. грн одержують лише 23% пенсіонерів, понад 10 тис. — тільки 10,7%; 36% задовольняються пенсіями в діапазоні від 3 до 5 тис., а 30% виживають на виплати до 3 тис. грн.

Віктор КОНЕВ, академічний філолог, журналіст

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin
[2024-09-26 11:40:54] [<Не определено>]

З розрахунком пенсії Петренка все зрозуміло. Так, зарплата 300 рублів тоді була дуже хорошою, враховуючи високу купівельну спроможність тих зарплат ! Тоді було все безкоштовне ! Медицина, освіта, санаторно-курортне лікування, дитячі садочки, всякі кружки. Комуналка була безкоштовна, платили тільки за свєт 4 коп! З такою зарплатою ми мали можливість відпочивати де хочеш ! Добре все пам`ятаю, як було в Союзі. Я теж в 1986 році мала з/плату 250-400 руб. (в РФ). Отримую пенсію 5600 грн. Самотня, допомоги ні-я-кої немає. Раніше хоч субсидія була на комуналку, а зараз придумали соціальну норму! Чого придумали таку сложну схему нарахування пенсії ? Раніше було 55% від зарплати, плюс 1% до пенсії від зарплати, а не від прожиткового мініму, як зараз. і середня по країні ні до чого !

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.