Для нафтогазової галузі останній тиждень липня став знаменний з погляду появи на сервісному ринку України нових підприємств та оновлення форм співпраці з ними. Ньюсмейкерами стали державна “Укргазвидобування” та приватна ДТЕК Нафтогаз.
В рамках українсько-білоруського економічного форуму “Укргазвидобування” підписала з компанією “Белоруснефть” меморандум для поглиблення співпраці у сфері сейсміки та буріння. Нагадаємо, що рік тому, “Белоруснефть” та румунська Tacrom виграли тендер “Укргазвидобування” на проведення робіт з ГРП. Про якість роботи білорусів свідчить така цифра — добовий видобуток “Укргазвидобування” після низки ГРП склав 42,1 млн куб. м, що є максимальним показником за останні 5 років. Плоди цієї співпраці пішли і в приватний сектор.
В рамках економічного форуму ДТЕК Нафтогаз підписав угоду з “Белоруснефть” на буріння чотирьох глибоких свердловин в Полтавській області по моделі day rate орієнтовно на $30+ млн. Це хороший інвестиційний сигнал, тому що формування ринку бурових і сервісних послуг — це в тому числі індикатор для інвесторів, які завжди оцінюють всю еко-систему ринку, включаючи суміжні сектори.
Багато в чому ця подія демонструє важливий тектонічний зсув — очікується, що залучення іноземних бурових компаній відкриє нові можливості для підвищення якості буріння, застосування нових технологій в будівництві свердловин. Обсяг такого ринку може досягти $2-3 млрд.
Щоб розуміти специфіку ринку бурових і сервісних послуг, варто відзначити, що експлуатований в Україні парк бурових верстатів технічно і морально застарів ще пару десятиліть назад, тому що це обладнання, переважно, було вироблено за технологіями середини минулого століття. До того ж, у всіх українських верстатів терміни мобілізації критично відрізняються від світової практики. Тут важливо відзначити, що в Україні багато років не вкладалися кошти в оновлення парку обладнання. Багато верстатів “модернізувалися”, збираючись з декількох старих одиниць, непридатних до технічної експлуатації. Свердловину глибиною 5 000 метрів вітчизняні верстати могли бурити до двох років, хоча західна практика — 8-9 місяців. Очевидно, що істотно наростити видобуток газу без буріння нових свердловин неможливо, тому питання якісного буріння для української галузі є вкрай важливим для досягнення цілей з видобутку газу -27 млрд куб. м відповідно до Концепції розвитку газовидобувної галузі до 2020 року
Практика формування ринку бурових послуг є загальносвітовою. Навіть в країнах з великим видобутком газовидобувні компанії крім власних бурових парків використовують спеціалізованих підрядників. Останні в свою чергу прагнуть отримати додаткові замовлення на продаж своїх інженерних технологій, супутніх сервісів, супровід процесу буріння і т.д. Тим самим розвиваючи ринок, привносячи свою експертизу і міжнародний досвід, створюючи конкуренцію і змушуючи локальних операторів послуг підтягувати себе до рівня світового ринку. А найважливіше — це змінює якість та економіку послуг, здешевлення їх за рахунок збільшення обсягу пропозиції.
Чи варто говорити, що кейси “Белоруснефти” в Україні — це сигнал про підвищення якості послуг, залучення українських постачальників, сервіс-провайдерів, створення нових робочих місць, поширення знань та збільшення податків в український бюджет.
Вважаю, що найближчим часом ринок бурових і сервісних послуг істотно зміниться, трансформувавши українські бурові компанії і змусивши їх шукати можливості інвестувати в розвиток для успішного конкурування на внутрішньому ринку. Адже бурова установка із середнім віком 23-25 років не буде розглядатися в тендері, в якому будуть представлені верстати 2010-2015 рр. До речі, саме таким сучасним італійським верстатом буде бурити “Белоруснефть” для ДТЕК Нафтогаз…
Роман ОПІМАХ, виконавчий директор Асоціації газодобувних компаній України
Что скажете, Аноним?
[20:31 29 ноября]
[19:12 29 ноября]
[10:13 29 ноября]
19:00 29 ноября
18:50 29 ноября
18:40 29 ноября
18:10 29 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.