Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

У нас на Дарниці

[16:30 17 февраля 2022 года ] [ Тиждень, 17 лютого 2022 ]

“На Ленінградку з Дарниці… Там далі Тампере, потім проспект Миру, Будівельників, Чудновського, рідна квартира…”

Ніколи не думав, що цитуватиму реп, навіть популярний (вірусний), хоча б у перекладі. Нуль снобізму, просто не моя тема, але тут зачепило, адже Потап накреслив мій багаторічний маршрут додому (трохи з вихилясами на догоду римі). Це мій район, мій ландшафт, і раптом я усвідомив, що, попри всі сентименти, не маю жодного уявлення про спільноту, до якої, вочевидь, за фактом біографії належу. Хто ці люди, мешканці мого кварталу біля Дарницької площі? Що в мене з ними спільного, як вони заробляють на життя, за кого голосували, як поведуться в разі, прости господи, вторгнення? Між тим вважається, що ми з ними належимо до однієї базової спільноти…

Радянське місто зробило все, щоби сусіди ніяк не відчували своєї спорідненості, тим паче спільного інтересу. Новобудови заселялися в довільному порядку, жодної можливості вибору не існувало, тому й приводів для локального патріотизму було обмаль, ну хіба що будівництво велося підприємством-гігантом, тоді ти з ранку до ночі жив в оточенні колег із ХТЗ, заводу Ілліча, НКМЗ абощо, наче й не йшов із роботи. Про формування первинних суспільних ланок, які лежать у підвалинах будь-якого соціуму, взагалі не йшлося, а якщо йшлося, то не завдяки, а всупереч. Цінуєш або щось унікальне, або те, що можеш утратити, або до чого доклався власними зусиллями, часом, азартом. Хіба що в нас на районі попервах організовували “суботники”, на яких свідомі новосели саджали кущі, згодом витоптані вщент — ось і весь внесок.

Знаю протилежні досить свіжі приклади формування буквально на очах навіть не “місцевих громад” у чіткому юридичному розумінні слова, а чогось дрібнішого, локального. Щоправда, йшлося здебільшого про опір незаконній забудові, а це не бозна-яка позитивна програма, менше з тим! Порятунок шматка унікального ландшафту, чи місця гніздування червонокнижного птаха, чи просто зеленої зони цілком можна вважати конструктивом, і головне, що в процесі своїх акцій попервах стихійні протестувальники об’єднуються в спільноти, здатні надалі ставити перед собою цілком стратегічні завдання — від стимулювання бізнес-активності до волонтерських проєктів і політичних ініціатив.

Децентралізація, як і community, себто громада, — не лише модне, до того ж імпортне гасло. Громада в ідеалі — школа солідарності, взаємодії, взаємослухання на рівні базового рефлексу й взаємоврахування чужих інтересів. Це те, що дозволяє загалом не боятися ані катастроф, ані вторгнень

 

Слід підкреслити: місцева громада, про яку нам зараз ідеться, — не просто село, що стоїть на своєму місці останні півтори тисячі років і покоління за поколінням відтворює архаїчні практики взаємодії, а дещо зовсім протилежне, що вже належить до нової історії. Сучасний демократичний світ — це якраз історія долання родоплемінних магічних практик, заміни їх раціональними процедурами узгодження інтересів. Щоправда, і тут можливі варіанти. Я називав цю цифру й не втомлюватимуся називати далі: 235 міст, містечок і сіл в Україні мали магдебурзьке право в проміжку між XIV і XVIII століттями, а це не лише регламентоване місцеве самоврядування, а і європейське судочинство. Тож якщо твоє село від тисяча триста якогось там року належить до сучасного світу, ти вже мусиш мати зовсім інші соціальні прошивки.

Знову-таки, будьмо відверті стосовно наявних міських практик: часто-густо співмешканці цілком люксового й недешевого житлового комплексу воюють між собою не згірш, ніж у селі на межі щодо груші, хіба що в селі всі одне одного знають, тому тримаються в рамках, а в мегаполісі позірна анонімність робить можливими геть усі засоби й усі висловлювання, бо ж навколо всі вороги й вірити нікому не можна.

Децентралізація, як і community, себто громада, — не лише модне, до того ж імпортне гасло. Це ще й визнання того, що поза кооперацією у вузькому колі — тут, на місці, біля мого дому — жодна масштабна регулярна співпраця громадян неможлива в принципі. Якщо зовсім примітивно: доки я не навчуся розв’язувати питання оплати боргів за опалення всередині ОСББ з моїми сусідами, годі чекати, що я вибиратиму президента в адекватному режимі. Громада в ідеалі — школа солідарності, взаємодії, взаємослухання на рівні базового рефлексу й взаємоврахування чужих інтересів. Це те, що називається горизонтальними зв’язками й дозволяє загалом не боятися ані катастроф, ані вторгнень.

Але є одне “але”: відкриті законні процедури — ключова умова функціонування community, інакше вона легко деградує до свого архаїчного прототипу й перетвориться на мафію, “сім’ю” (як це невпинно трапляється в середовищі іммігрантів у першому поколінні та/або дискримінованих меншин) … ну або до того, чим вона фактично вже є в чималій кількості наших так званих громад — до безправного феоду на чолі з місцевим бароном, у якого “все схвачено”. 

Юрій МАКАРОВ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ

SpaceX запустила частную миссию к Луне. Как развивается космическая гонка миллиардеров Маска и Безоса?

[07:00 16 января]

[BBC News Русская служба, 15 января 2025]

Основатель Amazon Джефф Безос и его компания Blue Origin вот-вот запустят ракету New Glenn. Запуск должен был состояться еще в понедельник, но был отложен по техническим причинам — и, скорее всего, произойдет в ближайшие дни. Все это происходит на фоне успехов SpaceX Илона Маска: компания в прошлом году совершила прорыв, посадив часть гигантского корабля Starship прямо на стартовую площадку. А сегодня ракета Falcon 9 компании SpaceX отправилась к Луне вместе с двумя посадочными модулями, созданными частными компаниями из США и Японии. Они будут исследовать лунный грунт и изучать магнитное поле земли. Компании обоих миллиардеров были основаны более 20 лет назад. SpaceX значительно опередила конкурента за последние годы, но успешный запуск New Glenn может сократить отставание.

НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.