Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Страхування інвестицій. Неочікуваний погляд уряду на проблему

[18:35 26 января 2024 года ] [ zn.ua, 26 січня 2024 ]

Ми страхуватимемо не тих і не так.

Вже цього року має запрацювати розроблене урядом страхування інвестицій в Україні від воєнних ризиків. Але всупереч очікуванням його впровадження аж ніяк не сприятиме залученню іноземних капіталів у реальний сектор України. Ми страхуватимемо не тих і не так.

Впроваджені законодавчі новації передбачають розширення повноважень урядового Експортно-кредитного агентства (ЕКА), що здійснює страхування, перестрахування, надає гарантії за договорами, які забезпечують розвиток експорту. Начебто все логічно, і страхування, і гарантії присутні. От тільки йдеться про принципово інший напрям цих дій.

Страхування інвестицій у країну, де створене й діє ЕКА, не є типовим для останнього. Тобто ЕКА може страхувати своїх експортерів та інвесторів від воєнних ризиків, які можуть настати в іншій країні, а не в країні резиденції ЕКА. Наприклад, німецьке ЕКА насамперед має страхувати німецький бізнес від ризиків, у тому числі воєнних, які можуть настати в інших країнах світу, зокрема й Україні, а не в Німеччині.

Відповідно, внесення змін до законодавства, які дають змогу українському ЕКА страхувати інвестиції українського бізнесу, що здійснюються в Україні, не є чимось таким, що відповідало б усталеній практиці.

Метою створення та функціонування експортно-кредитних агентств було і є сприяння розвитку експорту, зменшення ризиків і невизначеностей, притаманних експортній торгівлі, та впровадження економічних інструментів стимулювання експортної діяльності національних товаровиробників. В укрупненому вигляді основними напрямами діяльності ЕКА є:

  • надання кредитів і гарантій за кредитами покупцям продукції, що експортується виробниками з країни, в якій створено відповідне ЕКА. На відміну від першої опції, надаючи гарантії, ЕКА виступає як поручитель за кредитами, що їх надають банки та інші фінансові установи покупцям продукції від виробників із країни, де створено відповідне ЕКА;

  • надання послуг зі страхування експортних ризиків (насамперед втрати товару, неоплати чи неповної оплати) експортерам із країни походження ЕКА.

В межах зазначених базових напрямів можливі різноманітні варіації, зокрема:

  • деякі ЕКА надають відповідні послуги щодо короткострокових операцій, деякі — лише щодо середньострокових і довгострокових, а решта — щодо й тих, і інших;

  • деякі лише страхують або видають гарантії за кредитами, інші ж надають фінансування безпосередньо;

  • деякі ЕКА надають лише страхування експортних кредитів, а деякі — лише страхування інвестицій, але більшість (принаймні великих агентств) робить і те, й те;

  • деякі з ЕКА дуже великі, з преміальним доходом у сотні мільйонів доларів, тоді як інші значно менші й відіграють менш вагому роль, або не сфокусовані безпосередньо на отриманні прибутку.

Але хай там як, роль страховика для зовнішніх інвесторів від внутрішніх ризиків ЕКА не притаманна. Відповідно очікування, які покладали на цю ініціативу бізнес-спільнота та потенційні інвестори, не виправдалися. Запропонований механізм дуже далекий від стандартних світових практик.

З іншого боку, ситуація в Україні також далека від стандартної, й за належного виконання таких функцій саме по собі надання їх ЕКА не є чимось невірним. Внутрішній інвестор не менш, а може, й більш важливий для держави. Тому й ідея страхування українського бізнесу від воєнних ризиків також актуальна, адже проблема є нагальною, економіка має якось існувати й розвиватися в умовах війни, час закінчення якої наразі важко спрогнозувати. Без дієвої економіки Україна майже на 100% покладається на допомогу партнерів, навіть мінімальна затримка в наданні якої призводить до суттєвих економічних і соціальних ризиків. Захист інвесторів, які вже працюють на внутрішньому ринку, не менш важливий.

Страхування торговельних операцій та інвестицій від воєнних ризиків відіграє важливу роль в умовах геополітичної нестабільності, оскільки забезпечує захист інвесторів. А це, зі свого боку, сприяє економічній стабільності та залученню необхідних іноземних інвестицій для повоєнної відбудови.

Відтепер ЕКА вестиме діяльність щодо страхування й перестрахування прямих інвестицій та експортних кредитів від воєнних та/або політичних ризиків. Окрім того, йдеться про страхування й перестрахування від воєнних та/або політичних ризиків кредитів українських суб’єктів господарювання, пов’язаних із інвестиціями у створення об’єктів та інфраструктури, необхідних для розвитку переробної промисловості та експорту товарів українського походження. Не менш важливо, що в ЕКА з’явилася можливість співпрацювати з міжнародними та іноземними фінансовими організаціями, урядами іноземних держав, іноземними банками та експортними агентствами гарантій для забезпечення виконання боргових зобов’язань ЕКА.

На сьогодні статутний капітал українського Експортно-кредитного агентства, в межах якого мають страхуватися воєнні ризики, становить лише 2 млрд грн. Як повідомляв голова ЕКА Руслан Гашев, із Міністерством економіки обговорюється питання збільшення статутного капіталу ЕКА. Так, на його думку, збільшення статутного капіталу на 5 млрд грн було б ефективним використанням додаткового капіталу. Важливо також розуміти, що для початку роботи механізму страхування ЕКА воєнних ризиків необхідно, аби Кабмін розробив та ухвалив відповідні підзаконні нормативно-правові акти, що встановлюють критерії звернення до ЕКА, умови забезпечення, а також прозорі та передбачувані процедури страхування ризиків. Тож процес лише на старті.

Додатково зазначимо, що в Україні вже є програми страхування воєнних ризиків, потенційно доступні для українського бізнесу. Зокрема такі заходи впроваджуються (або впроваджуються за сприяння) Міжнародним агентством із гарантування інвестицій Світового банку (MIGA), Американською міжнародною фінансовою корпорацією розвитку (DFC), Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Так, восени 2023 року, наприклад, агентство MIGA надало перші інвестиційні гарантії для приватних інвесторів України. Серед укладених угод — страхування на суму до 9,1 млн дол. для проєкту M10 Industrial Park у Львові.

Також на кінець 2023 року в роботі DFC перебувало декілька заявок на страхування українських проєктів на суму близько 200 млн дол. Надавати підтримку у сфері страхування інвестицій від воєнних ризиків в Україні готові також уряди країн G7, G19, Європейська комісія, Світовий банк і експортно-кредитні агентства інших держав.

Саме з цими організаціями ЕКА по суті конкуруватиме на ринку страхових сервісів, а це непросто.

Тож головне питання в тому, наскільки ЕКА організаційно та фінансово зможе виконати покладені на нього функції. Йдеться й про прозорі процедури, недискримінаційний підхід до роботи, відсутність корупційного чинника при ухваленні рішень щодо страхування, а також наявність достатніх коштів для виплати страхових відшкодувань.

Тож очікуємо розроблення прозорої процедури страхування на недискримінаційній основі, докапіталізації ЕКА та реальних прикладів користування такими послугами з боку інвесторів. 

Сергій БЕНЕДИСЮК, партнер Юридичної групи LCF, керівник практики корпоративного права, М&А та антимонопольного права

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.