Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Російський гамбіт для ЄС: Інфографіка

[15:30 28 апреля 2014 года ] [ Громадське ТВ, 28 апреля 2014 ]

В шахах є тактика, яка називається “гамбіт”: це коли ти свідомо йдеш на допустимі для тебе втрати для того, аби здобути більший виграш. Така тактика потрібна зараз Європі, щоб зупинити російську агресію в Україні, яка стає загрозливою вже й для ЄС також.

Європа має наважитись пожертвувати споживанням російських енергоносіїв. Таким чином ЄС не тільки зупинить Росію, а й зможе через 5 років повністю зістрибнути з російської газово-нафтової голки.

Враховуючи те, що країни ЄС є одними з найбільших споживачів російського газу та нафти (в структурі російського експорту до ЄС нафта і газ складають 93%), вони можуть поступово відмовлятись від них шляхом пошуку альтернативних джерел поставки. Альтернативною російській нафті може стати нафта з Саудівської Аравії (перспектива 2-5 років) та нафта з Іраку, Лівії та США (перспектива 5 років і більше). Якщо Захід вирішить питання постачання нафти з Саудівської Аравії — він зможе обвалити ціну на світовому ринку нафти до $80, а це може призвести до падіння російської економіки, прогноз зростання якої у 2014 році був побудований на ціні нафти у $100-110. Стосовно російського газу, то єдиним конкурентом на короткостроковому горизонті для нього є сланцевий газ із США, однак навіть якщо припустити, що його поставки до Європи розпочнуться завтра (а реально — з 2015 року), то вони покриють лише 32% потреб ЄС (протягом року ЄС споживає 135 млрд. кубічних російського газу, США може постачати з 2015 р. 44 млрд. кубічних). За нашими підрахунками, його вартість становитиме не більше $400 за тисячу кубометрів. В деяких країнах ЄС цей газ буде дешевшим за російський. З 2016-го поставки американського газу можуть зрости вдвічі. До 2030 р. поставки американського сланцевого газу на світовий ринок зможуть досягти рівня 150 млрд. кубічних за рік і таким чином повністю перекрити відповідні обсяги постачання з Росії. Описані альтернативи абсолютно реальні, проте ними можна буде скористатись лише через 5 років.

Що Європа може зробити вже сьогодні? Якщо країни ЄС приймуть політичне рішення частково скоротити споживання російських нафти та газу,спираючись на вже накопичені резерви — таке скорочення може становити від 20 до 50%, але не більше. На ринку нафти це можна зробити шляхом штучного тимчасового збільшення пропозиції нафти на світовому ринку з боку США через використання стратегічних резервів чи збільшення поставок із деяких країн ОПЕК, таких як Саудівська Аравія та Іран. На ринку газу ЄС — через збільшення пропозиції зрідженого газу зі США та країн Перської затоки (головним чином Катару) та відмова від довгострокових контрактів із “Газпромом”, ціна в яких прив’язана до ціни на нафту.

Наслідки для російської економіки від часткового скорочення споживання нафти та газу. За нашими підрахунками,сьогодні найбільш реальним буде скорочення споживання російських енергоносіїв на 20% при одночасному зменшенні ціни теж на 20%. З урахуванням того, що 28% російського бюджету формуються від оподаткування експортних надходжень від продажу енергоносіїв, часткове скорочення їх споживання приведе до зменшення доходів російського бюджету на 8% або на 126 млрд. дол. США. На кого вплине це “невелике” скорочення доходів? Виходячи із структури видатків консолідованого бюджету РФ (федеральний бюджет + бюджети суб’єктів федерації) найбільше постраждає соціальна сфера, яка займала у 2013 році 33,7%, а також програми підтримки окремих галузей економіки (13,2%) та освіта (11,6%). Охорона здоров’я — меншою мірою (8,7%).

ЄС вже завершив розробку третього пакету санкцій проти Росії. Сподіваємося, що ЄС ризикне і зважиться на тимчасове скорочення споживання російських енергоносіїв, тим паче, що для цього існують реальні можливості зі сторони країн ОПЕК.

Любов АКУЛЕНКО, Дмитро НАУМЕНКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.