Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Російські важелі конфлікту у Судані

[07:20 08 мая 2023 года ] [ Тиждень, 28 квітня 2023 ]

Росія розглядає Судан як стратегічного партнера в рамках своєї глобальної стратегії розширення впливу в регіоні

 З 15 квітня у Судані тривають бойові дії між Збройними силами країни та воєнізованим угрупуванням Сили швидкого реагування (RSF). Згідно з останніми даними, внаслідок конфлікту загинуло 459 осіб, 4072 поранено. Конфлікт закострюється, а країни, яким ще не вдалося евакуювати своїх громадян, щосили намагаються це зробити. Тимчасом певні свідчення вказують на те, що власну гру у цьому жорсткому протистоянні може вести Росія. Тиждень зібрав найцікавіші факти.

Що передувало конфлікту?

У 2019 році внаслідок масових протестів, а далі військового перевороту в Судані вдалося повалити режим Омара аль-Башира — диктатора, який правив країною майже три десятиліття.

Після цього влада в Судані певний час була в руках військових, які пізніше поступилися місцем цивільно-військовій раді. Однак у жовтні 2021 року військові знову перехопили владу у свої руки. За цим стояли два військові лідери Абдель Фаттах аль-Бурхан та Мохамед Хамдан Дагало, більш відомий на прізвисько Хемедті.

Абдель Фаттах аль-Бурхан

Абдель Фаттах аль-Бурхан на той час був головнокомандувачем збройних сил, Хемедті — його заступником і водночас командувачем парамілітарного обʼєднання “Сили швидкого реагування”.

Мохамед Хамдан Дагало

Однак, як пише The Guardian, Хемедті вже тривалий час обурювався, що маючи у підпорядкуванні чималу групу загартованих у боях ветеранів та неабиякі статки від продажу золота із нелегальних копалень, він й далі залишається лише формальним заступником аль-Бурхана. Тому про те, що в Судані назріває новий конфлікт, дипломати повідомляли ще з літа 2022 року.

Російський слід

Раніше російський президент Владімір Путін підтримував “дружні”  взаємини із суданським диктатором Омаром аль-Баширом. Вже перебуваючи в міжнародній ізоляції через ордер на його арешт від Міжнародного суду в Гаазі, Омар аль-Башир двічі відвідував Росію — в 2017-му та 2018-му роках.

Омар аль-Башир і Владімір Путін

Тоді ж зʼявлялася інформація про те, що Євґєній Пріґожин — тоді вже близький соратник Путіна — обрав Судан перевалковим пунктом для контрабанди золота та алмазів із ЦАР. Проте коли у 2019-му році повалення режиму аль-Башира стало неминучим, Москва швидко змінила свою прихильність та віддала перевагу нібито настільки ж лояльному новому правителю аль-Бурхану.

Однак в останні місяці відносини між Кремлем та найвпливовішим генералом Судану погіршилися. Видання Die Welt припускає, що це може бути однією з причин, чому RSF на чолі з Дагало взялися захоплювати владу. Згідно із інформацією CNN, Росія підтримує RSF зброєю. Окрім дипломатичних джерел інформації, CNN посилається ще й на супутникові знімки, які свідчать про діяльність ПВК Вагнера на базах у сусідній Лівії.

До того ж Росія розглядає Судан як стратегічного партнера в рамках своєї глобальної стратегії розширення впливу в регіоні, пише Die Welt. “У лютому 2023 року, вже під час повномасштабної війни в Україні, міністр закордонних справ Росії Лавров відвідав столицю країни Хартум. В центрі уваги під час тої поїздки було заплановане створення військової бази в місті Порт-Судан в Червоному морі. База мала б бути готова вже наприкінці 2023 року. Звідти Росія могла б не тільки швидко досягати цілей в регіоні, але й просуватися в Середземноморський регіон у разі виникнення конфлікту. Це дозволило б Росії не покладатися на протоку Босфор, яку Туреччина, котра є членом НАТО, може перекрити в будь-який момент. До того ж Росія виявляє підвищений інтерес до суданського золота”, — пише Die Welt.

Згідно з деякими повідомленнями, вагнерівці, які присутні в Судані ще з 2017 року, контролюють золоті копальні на заході країни, Показово також те, що Дагало відвідував Москву за день до повномасштабного нападу РФ на Україну.

Ольга ВОРОЖБИТ, Ананстасія ОЛЕЩЕНКО

 
Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.