Українські чиновники заявили, попри менший масштаб ударів, шкода, якої ці атаки завдали, більша, ніж взимку 2022-23 років, і що мета росіян — завдати саме непоправної шкоди.
З 22 по 29 березня Росія обстріляла сім теплоелектростанцій — усі в регіонах, які не мають такої ППО, як столиця. Також російські ракети поцілили у дві гідроелектростанції.
Влада не надала подробиць про масштаби збитків на кожній станції, але чиновники кажуть, що кілька з них, зокрема на Харківщині, майже повністю зруйновані.
“Наша мета — максимально відновити усе, що зможемо, до жовтня”, — цитує FT Максима Тимченка, виконавчого директора найбільшого в Україні виробника електроенергії ДТЕК. Компанія втратила близько 80 відсотків своїх потужностей під час атак Росії у березні. П’ять теплових станцій ДТЕК змушені зупинити роботу.
За словами Тимченка, вони планують відновити деякі підстанції та великі електростанції, які не були повністю зруйновані.
“За умови відсутності подальших атак принаймні 50 відсотків пошкоджених енергоблоків будуть знову підключені до мережі”, — каже він.
Якби не тепла погода, імпорт енергоресурсів з ЄС і збільшення виробництва енергії з відновлюваних джерел, в Україні знову були б масові відключення електроенергії, як було раніше, зазначив Тимченко.
Але якщо минулої зими метою росіян було занурити міста в темряву та холод, і вони атакували розподільчі станції та трансформатори по всій країні, тепер російські ракети цілять по електростанціях в окремих регіонах, щоб “повністю їх знищити, тому що відновити електростанції за короткий час неможливо”, цитує Тимченка FT.
“Стільки ж ракет, скільки використовували під час атак взимку [2022-23] років, зараз спрямовують на п’ять-шість енергетичних об’єктів в одному регіоні”, — каже Марія Цатурян, керівниця відділу комунікацій національного оператора “Укренерго”. Вона додає, що росіяни таким чином намагаються відключити від електропостачання великі промислові регіони та міста.
Менші підстанції можна захистити від атак різними спорудами, але цього практично неможливо зробити у випадку великих електростанцій, для відновлення яких потрібно “кілька місяців або навіть років”, розповіла Цатурян.
Автор фото THE WASHINGTON POST VIA GETTY IMAGES
Наслідки російського удару на одній з електростанцій
Друга важлива відмінність від зими 2022-2023 років полягає в тому, що Росія зараз також використовує для таких атак дорогі високоточні балістичні ракети, наводить видання слова голови комітету Верховної Ради з питань енергетики та комунальних послуг Андрія Геруса.
За його словами, під час нещодавньої атаки на вугільну електростанцію росіяни використали балістичні ракети вартістю 100 мільйонів доларів, але Україна має лише кілька систем ППО Patriot, здатних їх збити.
Речник військової розвідки України Андрій Черняк каже, що Росія також у великих кількостях використовує дрони — як дешевший спосіб вразити інші частини енергетичної системи, наприклад, трансформатори.
За його оцінками, у Росії достатньо ракет для ще однієї-двох великих атак у найближчі тижні.
Хоча шкода від російських атак є більш тривалою, ніж взимку 2022-2023 років, ці збитки також більш локалізовані, і їхній вплив тимчасово пом’якшується поєднанням значного імпорту електроенергії з Європейського Союзу, генерацією з сонячних електростанцій і теплої погоди, каже Герус.
За його словами, після березневих атак імпорт з ЄС досяг рекордних 18 700 МВт-год, що еквівалентно генерації двох електростанцій. За кілька місяців після повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році Україна підключила свою мережу до сусідніх країн ЄС — Румунії, Словаччини, Угорщини та Польщі.
А завдяки теплій погоді сонячна енергія опівдні забезпечує 20-25 відсотків енергетичних потреб країни.
Збільшення генерації відновлюваної енергії може допомогти країні й у довгостроковій перспективі. Вітряні та сонячні станції розкидані по великій території, що унеможливлює виведення їх із ладу російськими атаками так, як традиційних електростанцій, каже Тимченко.
“Ми всі повинні думати про те, що після цієї зими у нас буде ще одна, і ще одна, — цитує його FT. — Рішення для нас — розподілена генерація”.
Что скажете, Аноним?
[16:52 23 ноября]
[14:19 23 ноября]
[07:00 23 ноября]
13:00 23 ноября
12:30 23 ноября
11:00 23 ноября
10:30 23 ноября
10:00 23 ноября
09:00 23 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.