Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Росстат каже, що ВВП Росії знизився лише на 1,8%

[07:20 13 июля 2023 года ] [ Forbes-Украина, 12 липня 2023 ]

Економіст Олександр Шепотило не згоден — падіння становить близько 5%. Ось його аргументи

Федеральна служба державної статистики Росії (Росстат) опублікувала звіт щодо стану економіки РФ за січень—травень 2023-го, згідно з яким у першому кварталі поточного року російський ВВП знизився лише на 1,8%. Найімовірніше, це заздалегідь підготовлена маніпуляція даними, зазначає у своїй колонці на Substack Олександр Шепотило. Глибший аналіз даних відомства показує, що падіння ВВП насправді становить близько 5%.

На тлі затяжної й дорогої війни Росії проти України МВФ спрогнозував, що у 2023-му російська економіка покаже кращі результати, ніж британська. Це здивувало економістів й обурило британців, особливо прихильників Брекзиту.

Незрозуміло, як наразі працює російська економіка, але точно можна сказати, що аналітики й авторитетні міжнародні організації не повинні базувати свої прогнози на офіційній російській статистиці. У такому випадку їх висновки будуть далекими від реальності. 

У номінальному вираженні у першому кварталі (Q1) 2023-го промисловість і сировинні сектори в Росії скоротилися на 14% та 36% відповідно. Росстат же публікує райдужні картини реального зростання промисловості на 0,3% та падіння сировинного сектору на 4,9%. Саме так статистичне відомство РФ отримало “пристойне” для такого стану країни падіння ВВП на 1,8%.

Ця статистична тенденція готує нас до ймовірного звітування Росстатом про економічне зростання у наступних кварталах завдяки ефекту низької бази 2022 року.

Чому номінальні та реальні дані так різняться

Все зводиться до розрахунків дефляторів секторальних цін, в яких часто припускаються помилок щодо вимірювань або вдаються до навмисних маніпуляцій.

За даними звіту Росстату, реальний ВВП РФ у першому кварталі 2023-го впав на 1,8% порівняно з тим самим періодом 2022 року. На сторінках 8—10 документа наведені дві дуже цікаві таблиці — 2 і 3. У таблиці 2 порівнюються компоненти ВВП різних секторів у перших кварталах 2023-го (2023Q1) та 2022 року (2022Q1) за номінальними (поточними) цінами. У таблиці 3 показані зміни тих самих компонентів ВВП, але вже за реальними (постійними) цінами.

Порівняння двох таблиць дозволяє вирахувати неявний дефлятор цін (implied price deflators) за сектором, використовуючи таку формулу:

 

Порівняння номінальних і реальних змін у двох таблицях демонструє величезні розбіжності у показниках зростання, особливо у секторі сировини й промислового виробництва. 

Номінально вони скоротилися на 14% та 36% відповідно. В реальному ж вираженні Росстат хизується зростанням на 0,3% та падінням на 4,9% цих секторів. Крім того, номінально державні послуги, включно з витратами на армію, збільшилися на 60%, а реально — лише на 4%.

Росстат каже, що ВВП Росії знизився лише на 1,8%. Економіст Олександр Шепотило не згоден — падіння становить близько 5%. Ось його аргументи /Фото 3

 

Це підводить нас до неявних дефляторів ВВП, які виглядають дуже дивно:

 

Ціни виробників сировини впали на 31,3%, а промислової продукції — на 14,4%. Є більш рання версія звіту Росстату, в якій на сторінці 120 зазначено, що у першому кварталі 2023-го ціни виробників сировини впали на 26,3%, що не надто відрізняється від неявного цінового дефлятора. Але в тому самому звіті написано, що ціни промислового сектору знизилися лише на 4,1%. Це досить суттєва відмінність від неявного дефлятора ВВП.

Як такі невідповідності впливають на реальну оцінку зростання ВВП Росії? Різниця буде дорівнювати приблизно такому значенню: -2,92.

 

Цілком можливо, що реальне зростання ВВП Росії приблизно на 3% нижче, ніж оприлюднив Росстат.

Дані Росстату дуже просто перевірити на послідовність. У МВФ та Світового банку є необхідні ресурси та досвід, щоб не ставити себе в незручне становище, публікуючи нереалістичні прогнози.

Водночас ринки починають щось відчувати: російський рубль поточного року — друга за падінням валюта відносно долара США.

 

Перекладено з дозволу автора. 

Олександр ШЕПОТИЛО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.