Доля рідного міста — незмінний предмет багатьох наших мрій і тривог, тому, замість віддатися естетичним утіхам, ми вирішили довідатися, в чиїх руках Київ, і що на нього чекає.
Лекція проводилася в Центрі сучасного мистецтва “М17” у рамках нового проекту “Архисфера” (Archisphere), покликаного підняти “культурний рівень архітектури та дизайну в Україні на новий якісний ступінь розвитку”.
Пан Целовальник почав на півгодини пізніше, бо спілкувався спочатку з однією, а потім з іншою журналісткою (цього разу, на щастя, ніхто не постраждав). Упродовж 30 хвилин увечері буднього дня більше півсотні людей змушені були сидіти без діла й розглядали рекламні банери, завбачливо розставлені маркетологами та піарниками біля порожнього крісла лектора. Вочевидь, чиновницька лекція — діло затратне, і без спонсорів тут було не обійтися.
Не вибачившись за запізнення, Целовальник почав розказувати, як прекрасно живеться у Римі, Мілані, Турині та інших містах, де люди їздять на роликах і велосипедах, — і як погано, що в Києві цього немає.
“Ленінградська площа — не площа, а транспортна розв’язка”, — нарікав головний архітектор міста Києва і ледь не бив себе в груди зі словами “Публічний простір треба віддавати людям”.
Згадав управлінець і про нові висотки в історичному центрі, і про відсутність туалетів у ТЦ “Метроград”, і про архітектурного покруча “селище Мікімауса” (Гончарі-Кожум’яки). На запитання із залу “Коли буде метро на Троєщині?” відповідав довго і плутано, не називаючи жодних конкретних строків.
“Це неподобство, що люди живуть на Троєщині вже тридцять років і добираються на роботу дві з половиною години, якщо мені не набрехав архітектор Ширяєв”, — обурювався чиновник. Але в цьому моменті пам’ять його підвела: “Не пригадую, чи це сумарно, чи в одну сторону”.
Хотілося аплодувати вмінню Головного архітектора Києва так завзято перелічувати болісно-очевидне в присутності стількох киян. На відміну від нього, ми не з переказів знаємо, скільки займає дорога у центр з лівобережних масивів: кожен день вичікуємо затори в душних набитих маршрутках.
Нелегальні будови ростуть перед нашими вікнами, і їхні адреси ми дізнаємося не від ріелторів, а з постійних акцій протесту. Нас і справді цікавить майбутнє Києва, про яке була анонсована лекція — і дуже прикро, що сам доповідач так мало стурбований темою.
Головний архітектор не бачить можливості розростання міста територіально, адже “на півночі вже близько Чернігів”, а “на півдні вже підійшла область”. Єдиною можливістю розселити три мільйони киян (таким, на його думку, є сучасне населення столиці) Целовальник вважає ущільнення.
Серед вдалих прикладів Головний архітектор міста без крихти іронії навів будинок на Гончара, 17-23, будівництво якого було визнане незаконним Прокуратурою міста.
Згадав і не менш скандальну забудову на Хмельницького, 7 та Пирогова, 2/37Б. Про невиконання заборон суду, масові протести мешканців, порушення гідрологічного режиму та руйнування історичного центру, Головному архітектору, певно, ніколи не доводилося чути.
У спробі загравання з публікою Целовальник пояснив, що подібна забудова зазвичай відбувається з ініціативи жителів: “Радісно взявшись за руки, будівельники в касках та мешканці чудово, дружньо вирішують, що треба ущільнятися”.
“Ініціатива незнищенна! — продовжував свою проповідь головний архітектор: Люди пропонують — і відмовити їм неможливо”. Апелюючи до незрозумілого “ми”, він радісно сповістив, що, хоч і не все добре з публічним простором, але вони вже “почали його просувати”, вони “йдуть назустріч”.
Як приклад їхньої відкритості до громадських ініціатив, Целовальник згадав інтерактивну вуличну скульптуру “Рояль в кущах” на вулиці Хмельницького. От тільки ініціаторів проекту (арт-кафе “Купідон” та громадську організацію “Київ. Стратегія 2025”) не назвав.
І не назвав ще один встановлений цього ж літа пам’ятник — Пилипові Орлику. Справа навіть не в тому, що новий восьмиметровий бронзовий меморіал на камерній вулиці Липській суперечить будь-яким принципам просторової гармонії. Цей апогей шароварного кічу обійшовся місту в 14 мільйонів гривень — з ініціативи Київської міськдержадмінстрації.
Як не сумно визнавати, цинізм і лицемірство київських чиновників давно нікого не дивує (хоч і страшенно дошкуляє). Дивує інше: усміхнене “підтакування” публіки, яка переважно складалася з молодих архітекторів і дизайнерів.
Дискусія про долю міста скидалася на світську вечірку, де модна публіка обмінювалася люб’язностями про свої відірвані від реалій проекти.
“Ми, архітектори, стараємося що є сил, ми будуємо, де не можна будувати, щоб задовільнити замовників, — мимохіть зізнався Целовальник. — Ми робимо все, але Київ не можемо вбити. На сонечко вийдеш, і хочеться жити”.
Звісно, нове покоління архітекторів теж потерпає від бюрократії і зажерливості міської влади. Та хто, як не ці люди, мали б розуміти, звідки на місці парків, площ і дитмайданчиків беруться приватні маєтки, торгівельні центри і висотки з захмарними цінами на житло? Як їм вдається так спокійно підставляти вуха для чиновницької лапші? Чому вони не спрямовують свої знання на підтримку громади у спільній боротьбі за місто?
Так, із чиновниками важко говорити: їх не переконати у неправоті, їм завжди вдасться “з’їхати” зі злободенного питання на відсторонену промову, вони по горло нагодують обіцянками, скорчать мниме співчуття, безсоромно присвоять досягнення громадськості, а наостанок із сумом в очах поскаржаться, що “від них нічого не залежить”.
Та молоді освічені люди можуть і повинні бути на крок попереду — критичними, поінформованими, сміливими та рішучими до дій.
Попереджаємо: на наступній зустрічі не буде усмішок і бенкетів. На лекцію до Целовальника ми заїдемо на велосипедах прямо в зал (адже спеціально відведених місць для паркування немає), принесемо розкладні кіоски (бо кіоски у Києві можна ставити де заманеться), сядемо впритул до лектора (щоденні поїздки в громадському транспорті привчили нас до тілесної близькості з незнайомцями), а по закінченню лекції “взявшись за руки” підемо ночувати до самого чиновника (бо ціни на нерухомість не дозволять нам зібрати на власне житло навіть за десять років вівсяної дієти).
І він, звичайно, не відмовить — бо “відмовити людям неможливо”. Якщо головний архітектор не може відповісти за майбутнє Києва, то Київ візьметься за майбутнє свого головного архітектора!
Надія ПАРФАН, Анна ХВИЛЬ, Центр візуальної культури НаУКМА
Что скажете, Аноним?
[11:44 20 января]
[07:00 20 января]
[14:43 19 января]
12:30 20 января
12:00 20 января
11:30 20 января
11:00 20 января
10:30 20 января
10:00 20 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.