Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

“Хто ти після 24 лютого” або націоналізація на марші. Президент обіцяє націоналізацію енергоактивів “олігархів”. Кому варто перейматися?

[08:30 29 августа 2023 года ] [ Forbes-Украина, 28 серпня 2023 ]

Президент України Володимир Зеленський у своєму вчорашньому інтервʼю по суті анонсував подальшу націоналізацію енергетичних активів. “Там, де можливо, Україна повертатиме те, що олігархи незаконно забрали під час перерозподілу капіталу”. Forbes розбирався, про кого саме з “олігархів” йдеться?

В умовах війни держава повинна повернути під своє управління деякі стратегічні енергетичні об’єкти, якщо це можливо за законодавством, заявив президент України Володимир Зеленський. “…щоб уникнути ризиків”, — сказав Зеленський в інтерв’ю Наталії Мосейчук, яке було оприлюднено 27 серпня. Президент відповідав на питання, чи вертатиме собі держава те, що олігархи приватизували в епоху стрімкого накопичення капіталу. “Якщо це можливо за законодавством — так”, — сказав Зеленський. Якщо неможливо, питання стоїть так: “Хто ти після 24 лютого? І не треба згадувати, що було раніше. Хоча декому — треба”, — відповів президент.

Forbes поспілкувався з п’ятьма високопосадовцями, які мають щільне відношення до енергетичної сфери або процесу націоналізації, щоб розібратися, кого саме мав на увазі президент.

Коротка відповідь — всі співрозмовники вважають, що йшлося про газовий бізнес , активи групи VS Energy, яку повʼязують з підсанкційними росіянами, можливо, про енергетичний бізнес . Найбільша енергетична приватна компанія країни — ДТЕК Ріната Ахметова — на зараз не знаходиться в зоні ризику. 

Похід проти облгазів Фірташа

Президент міг говорити про передачу під контроль державного “Нафтогаза” облгазів “Регіональної Газової Компанії, яку пов’язують з Дмитром Фірташем та можливу націоналізацію обленерго VS Energy, яку повʼязують з підсанкційними росіянами, вважає голова енергетичного комітету Верховної Ради Андрій Геруc. “Це два процеси, вони публічні”, — додає він.

 

Держава вже понад 1,5 роки намагається взяти під контроль газовий бізнес, який повʼязує з Дмитром Фірташем. Йдеться про 20 обласних газорозподільних компаній, які входять до групи РГК. 

Зв’язок Дмитра Фірташа з РГК

Служба безпеки України у травні 2023-го опублікувала результати спільного з БЕБ розслідування, у якому називає РГК підконтрольними Дмитру Фірташу.

За даними судово-економічної експертизи, лише протягом 2021 року держава могла понести збитки на понад 4,2 млрд грн. Загалом протягом 2016-2022 років викрасти з газотранспортної системи України газу на понад 18 млрд грн, свідчать результати розслідування. Двом керівникам РГК повідомили про підозру у привласненні і розтраті майна в особливо великих розмірах.

Офіційний привід передачі облгазів державі — розслідування ДБР. Слідчі стверджують, що Міненерговугілля у 2017 році передало державні газорозподільні системи у безоплатне користування 37 приватним операторам всупереч тому, що уряд передбачив щорічну плату за користування мережами. Держава зазнала збитків на 1,5 млрд грн протягом 2017—2020 років, підрахували в ДБР.

Ще навесні 2022 року за клопотанням ДБР Печерський суд передав АРМА корпоративні права 26 з 43 регіональних операторів газорозподільних систем у країні.

Найбільшим гравцем на ринку розподілу газу була група РГК, яка розподіляла близько 70% газу в Україні. У травні 2022 року уряд передав заарештовані активи облгазів в управління “Нафтогазу”.

Восени 2022-го “Нафтогаз” створив нову газорозподільну компанію, “Газорозподільні мережі”, і почав інтегрувати у неї облгази. Процес не можна назвати простим. Раніше Forbes писав, що попередні власники “зносять” IT-системи і бази даних, що ускладнює менеджерам “Нафтогаза” управління активами. Це сталося, коли навесні цього року змінювали керівництво на найбільших облгазах — Київському і Харківському.

 

На 15 серпня “Газмережі” (“Нафтогаз”) мав фізичний контроль — змінив керівництво на 11 з 20 облгазів, які пов’язують з Фірташем. До кінця року “Нафтогаз” планує замінити керівництво на всіх облгазах РГК, сказав голова “Нафтогазу” Олексій Чернишов під час Business Breakfast Forbes у березні 2023-го.

 

РГК називає цей процес рейдерством. Акціонери “Дніпрогазу” та “Харківгазу” оскаржують рішення щодо націоналізації облгазів, повідомляла пресслужба РГК у березні 2023-го. Судові процеси можуть затягнутися на роки, казав тоді ж старший юрист юридичної компанії “Міллер” Артур Лозіцький.

Держава націлилась на обленерго VS Energy

VS Energy володіє п’ятьма обленерго: “Херсонобленерго”, “Житомиробленерго”, “Кіровоградобленерго”, “Чернівціобленерго”, “Рівнеобленерго”, також має частки у “Севастопольенерго”, “Хмельницькобленерго” та “Миколаївобленерго”, а також не енергетичні активи, за даними Мінʼюсту, які наведені у судовому позові. До великої війни ці обленерго розподіляли близько 10% електроенергії в Україні. Вони були приватизовані за $120 млн на початку 2000-х років, крім “Чернівціобленерго”, приватизованого протягом 2012—2014 років.

Держава Україна з травня 2022-го року намагається отримати контроль над активами VS Energy. У квітні 2022-го суд відмовив ДБР в арешті майна, заявивши, що існування правових підстав для цього не доведене. Довести звʼязок підсанкційних росіян з VS Energy непросто. Її власниками МінʼюстСБУДБР називають:

  • Євгена Гінера — президента російського футбольного клубу ЦСКА;

  • Михайла Воєводіна — за довідкою Інтерполу, у 2019 році мав статус злодія в законі, прізвисько — Misha Luzhnetskiy, за даними “Схем”;

  • Олександра Бабакова — заступника голови Державної думи РФ, у 2014 році голосував за анексію українського Криму, а у 2022-му — за анексію Запорізької та Херсонської областей.

У 2014-му VS Energy змінила офіційних власників, повідомляється на сайті компанії. “Гінер перестав бути акціонером групи у 2014-му, — запевняють у компанії. — Бабаков та Воєводін ніколи не володіли акціями групи VS Energy”.

Кінцевими бенефіціарами компанії значаться громадяни Євросоюзу: Валтс Вігантс (Латвія), Віліс Дамбінс (Латвія), Артурс Альтбергс (Латвія), Олег Сізерман (Німеччина), Марина Ярославська (Німеччина).

Україна у обличчі Мін’юста змінила тактику. І з 28 червня цього року намагається переконати Вищий антикорупційний суд (ВАКС) в тому, що, по-перше, — реальні власники VS Energy все ж підсанкційні росіяни. По-друге, що офіційні власники мають зв’язки з РФ, достатні для націоналізації. “Удар також направлений проти номінальних власників, які могли співпрацювати з РФ вже після передачі їм компанії”, — казав у липні перший заступник голови антикорупційного комітету Верховної Ради Ярослав Юрчишин, ознайомлений з матеріалами справи. У травні 2023-го президент України Володимир Зеленський ввів санкції проти нібито номінальних власників енергокомпанії VS Energy.

 

У відповідь на запит Forbes Валтс Вігантс від імені VS Energy запевняв, що не має відношення до громадян Росії й не підтримує їхні переконання. “Ми будемо захищати свої права власності, як робили це неодноразово, — казав він. — У тому числі й у міжнародних судах”.

Наразі справа на розгляді у ВАКС. На 31 серпня призначений черговий раунд дебатів, є шанс на рішення, каже Юрчишин. “Але номінальні власники затягують розгляд, використовуючи всі можливості процесуальних механізмів”, — додає він.

Дві жертви чи є третя. Чи є третій?

Один з керманичів партії “Слуга народу” каже, що будуть націоналізовані також енергоактиви Костянтина Жеваго. Він спілкувався на умовах анонімності і зазначив, що не знає деталей, про які саме компанії йде мова. З публічних енергоактивів Жеваго — Білоцерківська ТЕЦ, 40% акцій якої в заставі у Нацбанку, який планує продати їх на відкритому аукціоні. У травні 2023-го в інтерв’ю Forbes бізнесмен зазначав, що наразі на ТЕЦ частина менеджменту його, а частина — державна.  

В Україні найбільша приватна енергетична компанія — ДТЕК Ріната Ахметова. Чи мав президент на увазі активи найбагатшого українця?

“Я не чув про таке, — каже Герус. — Президент говорив про правові законні механізми, на сьогодні таких процесів є два, вони публічні”.

Націоналізація ДТЕК не має сенсу через репутаційні ризики у випадку важкого опалювального сезону. До того ж не зрозуміло, навіщо Офісу президента вступати в конфлікт з Ахметовим та які від цього бенефіти, каже консультант ОП на умовах анонімності, бо не уповноважений коментувати такі питання.

Схожа позиція у депутата з керівництва “Слуги народи”: “Не чув про такі плани. Ахметов керує енергетикою краще, ніж держава. Це не логічно”, каже він. 

ДТЕК має вертикальну інтеграцію, тому якщо забирати — то все, а це дуже великий актив, знайти для нього альтернативну команду і джерела фінансування — виклик, каже чиновник з енергетичної сфери. “Головне — не зрозуміло, навіщо забирати управління ДТЕК. Компанія у конструктивному діалозі із владою: ремонти робить, гроші на це знаходить”, — додає він.

 Іра КРИЦЬКА, Ольга ЧАЙКА

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin
[2023-08-29 14:37:39] [ Аноним с адреса 31.144.148.* ]

После вчерашнелго громкого заголовка укррудпрома, форбс оперативно, но осторожно вылизал кристально чистой аки слеза компании дтэк. Да вы што, фсьо рухнет, руки прочь от патриотов. В следующем выпуске будет, что неплохо бы национализированные активы в руки профессионалов и эффективных менеджеров отдать. Угадайте, каких.

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.