Яйця підвели
Відставка Міністра оборони Олексія Резнікова назрівала вже давно. Перший дзвіночок пролунав у лютому нинішнього року, після того, як у ЗМІ з'явилася інформація про закупівлю яєць для армії за завищеними цінами. Міністр тоді спробував виправдатися і зрештою посварився з журналістами.
Після цього голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія поширив інформацію, що нібито Олексія Резнікова незабаром відправлять у відставку, а Міноборони очолить голова ГУР Кирило Буданов. Однак за кілька днів Арахамія дав задній хід.
Але тоді відставки Резнікова не сталося, оскільки Офіс президента виступив проти. Радник голови ОП Михайло Подоляк закликав не спекулювати на тему відставки міністра оборони. За його словами, Резніков “вкрай ефективний у комунікації з нашими партнерами”.
“Війна не закінчилася, у нас занадто складні переговори щодо ракет підвищеної дальності, штурмової авіації, логістичного забезпечення снарядами. Нам потрібно дуже багато і патронів, і снарядів, і амуніції. Цим постійно займався Резніков”, — пояснив тоді він.
За словами Подоляка, якщо говорити про заміну Резнікова, “треба розуміти, чи знайдемо ми таку кандидатуру, яка зможе на себе ці питання перебрати та отримати довіру та добрі особисті стосунки”.
До того ж кандидатуру Буданова на посаду Міністра оборони тоді експерти визнали непридатною. По-перше тому, що голова ГУР — військовий, а міністром оборони згідно із законом має бути цивільний. І, по-друге, Кирило Буданов показав свою ефективність як голова розвідки.
“Знімати Буданова, який теж досить ефективний на своїй посаді, немає сенсу”, — говорив тоді у коментарі “Апострофу” співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник.
А політолог Володимир Фесенко припустив, що відставка Резнікова — питання вирішене, і тут справа лише у часі. Інша річ, що за цей час Банковій потрібно остаточно визначитись із тим, хто саме замінить Резнікова.
Після цього чутки про відставку міністра оборони затихли і Олексій Юрійович продовжував працювати. Але скандали з корупцією в оборонному відомстві тривали. В активну фазу вони вийшли наприкінці літа. 11 серпня у ЗМІ було опубліковано розслідування, в якому повідомлялося, що Міноборони уклало контракт із турецькою фірмою на постачання зимового одягу для військових восени 2022 року. Дорогою між митницями замовлені куртки з “камуфляжних” стали “зимовими повітрозахисними” і втричі подорожчали.
25 серпня “Українська правда” опублікувала розслідування, в якому йшлося про те, що одним із власників фірми, з якою було укладено контракт, нібито був племінником нардепа від “Слуги народу” Геннадія Касая.
Далі до скандалу були залучені народні депутати та журналісти. Докладно про це розповідати нема рації, досить просто погуглити в інтернеті.
Резніков поїде на Туманний Альбіон?
Після такого галасу на Банковій було ухвалено рішення Резнікова поміняти. Інформацію про швидку відставку міністра оборони в Telegram оприлюднив народний депутат Ярослав Железняк, який назвав ім'я наступника Резнікова та нову посаду міністра.
“На місце міністра оборони буде представлено нашого екс-колегу з фракції, а зараз голову Фонду держмайна Рустема Умерова. Нещодавно у нього рік на посаді минув. І прошу відзначити, рік без єдиного скандалу і з рекордним результатом ФДМУ”, — підкреслив Железняк.
“За датами: це наступний тиждень, тобто перший тиждень вересня... За моєю інформацією, Рєзніков залишить посаду Міністра оборони і згодом поїде послом до Великобританії. Якщо не буде ще гучних скандалів до цього часу”, — зазначив депутат.
“На мій погляд, відставка Резнікова назріла, — каже “Апострофу” політолог Віталій Кулик, - Зараз вона на часі. Раніше було рано, а пізніше — пізно. Раніше на його місце хотіли призначити силовика і це неправильно. А ось тепер знайшли кандидатуру цивільного”.
Натомість політолог Віктор Небоженко вважає, що Резнікова не дарма пророкують послом у Велику Британію.
“Рєзніков шукає спосіб поїхати в Лондон, а це говорить про те, що йому є, що втрачати”, — каже політолог.
“Я вважаю, що Рєзніков далеко від ОП не йде, і він може формувати непублічний переговорний процес з європейськими партнерами, благо, що він встановив із ними добрі стосунки”, - наголосив Небоженко.
Найкраще рішення Єрмака?
На посаду нового міністра оборони, як ми вже писали вище, пророкують голову Фонду державного майна України Рустема Умерова. Найактивніше Умерова просувають громадські діячі-антикорупціонери. Наприклад, дифірамби можливому майбутньому керівнику Міноборони співав голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін, позитивно висловлюючись про його роботу у ФДМ.
“Я пана Умерова не знаю і не можу сказати чітко яким він буде Міністром оборони. Але якщо його активно просуває антикорупційна спільнота, то, мабуть, вони впевнені в ньому. Я, припустимо, не настільки оптимістичний”, — каже політолог Віталій Кулик.
Не знає добре нового кандидата на посаду міністра оборони і політолог Віктор Небоженко.
“Я Умерова не знаю, але якщо, як кажуть антикорупціонери, він за рік роботи у фонді держмайна нічого не вкрав, то я тільки вітаю це і дивуюся”, — каже експерт.
Утім, джерела “Апострофа” прямо називають Умерова креатурою глави Офісу президента Андрія Єрмака.
“Так вирішив Єрмак, це його позиція. Тим більше, Резніков хоч і демонстрував лояльність голові ОП, але все ж таки вів свою політику. Умеров у цьому плані значно більш “ручний” персонаж. Однак важливо, що його кандидатуру підтримують у Вашингтоні, оскільки вважають, що він орієнтуватиметься на них. Однак я не був би настільки впевнений у цьому”, — розповів нашому виданню один із нардепів, пов'язаних із питаннями держбезпеки.
Сам Умеров теж не приховує своєї відданості голові ОП. Ось що він говорив, описуючи відносини з Єрмаком і своє включення до складу делегації на переговорах з Росією в лютому 2022 року: “У мене є повага до Андрія. Чому? Тому що, по-перше, він ніколи не боявся говорити прямолінійно, по-друге, він ніколи нічого не приховував. Якщо, наприклад, виникали якісь питання з кримськими татарами чи іншими речами, він завжди говорив про це. Наскільки мені відомо, Андрій порадив мене включити в делегацію як людину, яка має скіли, які були потрібні на переговорах”.
Окрім Єрмака Умеров зберігає добрі стосунки з головою кримськотатарського Меджлісу Мустафою Джемільовим, супроводжує його у міжнародних поїздках, маючи досить великі та тісні стосунки з владою Туреччини.
Водночас Віктор Небоженко звернув увагу, що Умеров — кримський татарин і якщо його помітять у якихось корупційних махінаціях, то критикувати його навряд чи будуть. А ось Кулик, навпаки, вважає, що національність не має жодного значення і в разі чого він піддасться нещадній критиці.
“Якщо разом з Умеровим прийдуть і нові заступники, які змінюватимуть систему, то він може бути ефективним, - зауважив Віталій Кулик, - зайнятися прозорими тендерами для армії. Ось якщо все це вдасться зробити за короткий час, то буде гаразд”.
“З іншого боку, якщо залишаться старі люди, старі схеми з Банкової, то нічого не зміниться. І тоді я подивлюся на реакцію антикорупціонерів, які просували Умерова. Подивимося”, - резюмував політолог.
Утім, поки що на Банковій говорити про призначення Умерова не готові. Президент Володимир Зеленський із цього приводу заявив таке: “Я готовий коментувати будь-які кадрові рішення в нашій державі лише після того, як будуть підписані мною відповідні укази”.