Те, що відбувалось на паливному ринку України на початку війни увійде в підручники історії та економіки, каже аналітик консалтингової компанії “НафтоРинок” Олександр Сіренко.
Весною 2022 року, коли до АЗС вишикувалися кілометрові черги, одні мережі заробляли прибутки, а інші — рахували збитки.
До війни Україна імпортувала 70% нафтопродуктів, які споживаються в країні, переважно з Росії, Білорусі та морем. Решту забезпечували внутрішні виробники, передусім, Кременчуцький та Шебелинський НПЗ.
Російські, білоруські та морські поставки зупинились 24 лютого. Шебелинський НПЗ зупинився в кінці лютого, Кременчуцький НПЗ — на початку квітня після масованого обстрілу збоку російських військових.
Український ринок пального, з довоєнним об’ємом близько 1 млн т на місяць, залишився без традиційних джерел поставок. Результат — гострий дефіцит та зростання роздрібних цін удвічі від довоєнного рівня. “Початок війни нокаутував багатьох гравців ринку, — каже директор Консалтингової групи “А-95” Сергій Куюн. — Більшість мереж в березні продали залишки і далі лишились майже ні з чим”.
Але не всі. Деякі мережі змогли швидше адаптуватися до нових обставин.
За перші 6 місяців 2022 року ОККО Віталія Антонова отримала 3 млрд грн чистого прибутку, що на 20% більше ніж за весь минулий рік та у 2,5 рази більше, ніж за аналогічний період минулого року, повідомили Forbes в компанії. Виручка ОККО зросла на 64%, до 32,8 млрд грн.
Для порівняння: мережа Amic за той самий період отримала 1 млрд грн збитку проти 390 млн грн прибутку за 6 місяців минулого року, повідомили в компанії. Виручка Amic в першому півріччі 2022 року впала на 24%, до 3,6 млрд грн.
Forbes звернувся із запитом про фінрезультати також до “Укрнафти”, WOG, БРСМ, UPG, SOCAR, але ці компанії не надали відповіді.
Секрет успіху
ОККО, Amic, як і решта українських АЗС, зазнали втрат від військової агресії Росії: втратили співробітників, АЗС та нафтобази. Проте чому одна компанія заробляла поки інша втрачала?
“ОККО та WOG першими почали системні поставки імпортного пального автотранспортом з Європейського Союзу”, — каже Куюн.
До війни цей канал постачання не мав економічного сенсу через дорожчу логістику. Щоб компенсувати логістичні витрати, Верховна Рада у середині березня скасувала акциз на нафтопродукти та знизила ПДВ для пального з 20% до 7%.
Проте Amic почав імпортувати в кінці травня, група “Приват”, яка володіє найбільшою мережею АЗС в Україні, — наприкінці червня, каже Сіренко. Тобто після відміни держрегулювання.“Вони неправильно оцінили кон’юнктуру”, — каже він. В квітні максимальний добовий імпорт пального був 10 000 т, а у червні вдвічі більше — 20 000 т.
UPG та KLO теж почали імпортувати великі обсяги пізніше ОККО та WOG. SOCAR імпортував з березня, але в невеликих обсягах.
ОККО та WOG були спритнішими. “25 лютого ми підняли всі свої зв’язки в Європі, продзвонили постачальників, заключили нові контракти, — каже Василь Даниляк, перший віцепрезидент ОККО. — За перші 20 днів ми передплатили наперед більше $100 млн”.
В умовах ажіотажного попиту на оптовому ринку ОККО та WOG могли продавати пальне з рекордною націнкою, каже Сіренко. Тоді вартість дизелю на кордоні була 40 грн/л, а в опті, де держрегулювання не діяло, ціни перевищували 65 грн/л, нагадує він. Зараз ринок наситився, а націнка впала майже до довоєнного рівня, додає Сіренко. “В той момент вони просто мали що продавати, на відміну від інших”, — каже Куюн.
Чому ОККО та WOG були першими? “На відміну від інших мереж, яким довелось з нуля вибудовувати імпорт з ЄС, ОККО та WOG вже мали потрібний досвід, контакти та інфраструктуру”, — каже Сіренко. Ще одна причина — ОККО та WOG великі гравці, які закуповують одразу великі обʼєми. “Їм простіше було виборювати конкуренцію за европейского постачальника, — каже менеджер однієї з мереж АЗС. — Не у всіх є $100 млн, щоб одразу передплатити поставки наперед”, — додає він.
Ігор ОРЕЛ
Что скажете, Аноним?
[16:52 23 ноября]
[14:19 23 ноября]
[07:00 23 ноября]
13:00 23 ноября
12:30 23 ноября
11:00 23 ноября
10:30 23 ноября
10:00 23 ноября
09:00 23 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.