“Акціонери “Укрнафтобуріння” вважають це безпрецедентним рейдерським захопленням приватної власності, ключову роль в якому відіграють, за даними ЗМІ, Ростислав Шурма [заступник керівника Офісу президента] та його спільник Сергій Корецький [керівник “Укрнафти]”, — прокоментували Forbes в пресслужбі “Укрнафтобуріння” передачу компанії в управління “Укрнафти”.
“Укрнафтобуріння” — друга за обсягами видобутку газу серед приватних компаній. “Укрнафта” — найбільша нафтовидобувна компанія країни. В листопаді 2022-го “Укрнафта” теж була відчужена в держвласність у групи “Приват”.
Forbes звернувся з запитом до керівника “Укрнафти” Сергія Корецького, але він відмовився від коментарів.
Головна цінність “Укрнафтобуріння” — спецдозвіл на розробку Сахалінського родовища у Харківській області з одними з найбільших у країні розвіданими запасами у 15 млрд кубометрів.
За оцінкою Forbes, вартість “Укрнафтобуріння” — близько $500 млн, частка “Привату” Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова у 25% — близько $125 млн. Ще 10% належить JKX Ukraine, акціонером якої також є Коломойський. Решта компанії належить Павлу Фуксу та Віталію Хомутинніку.
До війни Forbes оцінював “Укрнафту”, яка є найбільшим українським видобувачем нафти та власником мережі АЗС у понад 500 станцій, майже у $1,5 млрд. Зараз вартість компанії — $748 млн. Частка групи “Приват” — $314 млн.
Чому арештували “Укрнафтобуріння”?
7 квітня 2023-го Печерський суд наклав арешт на корпоративні права газовидобувної компанії “Укрнафтобуріння”, а за пʼять днів їх вже передали АРМА.
Корпоративні права “Укрнафтобуріння” визнані речовими доказами у кримінальному провадженні по справі Сахалінського родовища, йдеться в рішенні суду.
“Укрнафтобуріння” отримала спецдозвіл на розробку Сахалінського родовища ще у 2004 році. Проте через низку судових процесів компанія змогла розпочати стабільне нарощування видобутку тільки з 2012-го.
На той час компанією володіли “Приват”, а також наближені до Віктора Януковича бізнесмени та колишні міністри Микола Злочевський та Едуард Ставицький. Після Революції гідності газовий бізнес наближених до Януковича бізнесменів скупив Павло Фукс, писало видання ЕП. Також у 2016-му стало відомо, що частку в компанії має Віталій Хомутиннік.
З 2000-х Сахалінське родовище також розробляли компанії “Сахалінське”, “Сіріус-1”, та “Голдон Дерік” (з 2017-го — “Іст Юроуп Петролеум”), “Девон” в межах спільної діяльності з державною “Надра України”.
За даними слідства, що наведені у рішенні суду, “Надра України” всупереч постанові Кабміну відчужила свої частки в цих угодах приватній “Голдон Дерік”. Отже, за висновком слідства, держава втратила Сахалінське нафтогазове родовище та потенційні доходи на сотні мільйонів гривень з видобутку газу. Справа щодо нібито незаконної передачі Сахалінського родовища до приватних компаній була відкрита ще у 2014-му, але активізувалася лише в останні роки.
До чого тут “Укрнафтобуріння”? Вона єдиний власник спецдозволу на розробку Сахалінського родовища. Тому інші компанії не могли розробляти родовище без договору про спільну діяльність з “Укрнафтобурінням”.
У 2012—2019 роках “Укрнафтобуріння” нарощувала видобуток газу найбільшими темпами серед українських компаній. За ці сім років видобуток компанії зріс у сім разів — до понад 700 млн кубометрів. У 2020-2022 роках компанія перестала бурити нові свердловини, а зростання видобутку зупинилось, каже аналітик Expro Consulting Михайло Свищо.
Прибуток “Укрнафтобуріння” у 2022-му — 3,8 млрд грн за виторгу 9,7 млрд грн. Порівняно з 2021 роком прибуток знизився на третину, виторг — на чверть.
Що планує “Укрнафта”
“Укрнафта”, як управитель “Укрнафтобуріння” може змінювати менеджмент компанії та інвестувати власні кошти у її розвиток. Після скасування арешту та у разі повернення активу власникам держава повертає актив разом з інвестиціями в нього, каже Павло Бульдович, начальник відділу комунікацій АРМА.
Частина прибутків “Укрнафтобуріння” буде залишатись на рахунках компанії, а решта — перераховуватись в бюджет. Розподіл цих часток визначатиметься умовами договору, який буде укладено між АРМА та “Укрнафтою”. Кошти, що пішли в бюджет не повертаються власнику після скасування арешту.
У 2023-му “Укрнафтобуріння” планувала збільшити видобуток газу на 30% за рахунок нової свердловини та компресорної станції.
“Укрнафта” ж ставить в пріоритет видобуток нафти. Сахалінське родовище, ліцензія на яке належить “Укрнафтобурінню”, має нереалізований потенціал з видобутку нафти, йдеться у листі Корецького до Мінекономіки, яке опублікувало ЕП
У 2021-му “Укрнафтобуріння” видобула 81 т нафти на Сахалінському родовищі, за даними Expro Consulting. “Укрнафта” планує збільшити видобуток на 14%.
Це потребуватиме додаткових інвестицій та залучення підрядників, каже Свищо з Expro Consulting. “Укрнафта” належить лише чотири бурових верстати ще радянського виробництва, а “Укрнафтобуріння” взагалі не має власних верстатів. Фінплан “Укрнафти” на 2023 рік досі не затверджений урядом.
Проте технічна інтеграція “Укрнафтобуріння” в структуру “Укрнафти” не має викликати проблем. Інфраструктура, по якій газ з Сахалінського родовища йде до газотранспортної системи України належить “Укрнафті”, додає Свищо.
Позов в ЄСПЛ та застереження Мінфіну
Свої застереження щодо обʼєднання компаній висловило Міністерство фінансів, йдеться у висновку міністерства, яке опублікував УНІАН.
Мінфін вказує на ризики збитків для держбюджету та на те, що поданий на розгляд уряду фінплан “Укрнафти” не передбачає діяльність з управління активами. Також рішення про передачу активів не було погоджено Антимонопольним комітетом.
Поспішність прийняття рішення урядом та недотримання всіх процедур юристи акціонерів “Укрнафтобуріння” планують використати на свою користь у судах. “Готуєм позови у міжнародні інстанції, зокрема у Європейський суд з прав людини, а також вже подано судові позови в Україн та заяви до АМКУ та НАБУ”, — повідомили Forbes в пресслужби компанії.
Також акціонери “Укрнафтобуріння” стежитимуть за діями нового управителя і судитимуться, щоб компенсувати можливі збитки в разі: зниження видобутку, продажу газу за неринковими цінами, а також закупівлі матеріалів за завищеними цінами.“Всі збитки будуть у судовому порядку предʼявлені як державі, так і кожному із залучених до рейдерського захоплення осіб”, — йдеться у повідомлені.
Ігор ОРЕЛ
Что скажете, Аноним?
[12:15 25 ноября]
[10:10 25 ноября]
[07:00 25 ноября]
21:00 25 ноября
16:00 25 ноября
14:30 25 ноября
14:00 25 ноября
13:30 25 ноября
12:30 25 ноября
12:00 25 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.