Чому в столичному регіоні Росії, де кількість силовиків на душу населення — одна з найвищих у світі, у потрібний момент не було людей зі зброєю, здатних захистити цивільних?
Чому російська влада проігнорувала попередження США про підготовку теракту в Москві?
Чітких відповідей на ці неприємні для російської влади запитання досі немає.
Як мають діяти спецпідрозділи при повідомленні про збройний напад
Дії спецпідрозділів у таких ситуаціях чітко прописані в інструкціях, розповів ВВС на умовах анонімності колишній офіцер спецпідрозділу КДБ-ФСБ, що спеціалізується на захопленні особливо небезпечних злочинців та звільненні заручників.
“Щойно на пульт чергового надходить інформація про стрілянину, заручників, він дає команду, перша бойова група — вона завжди на базі у повній боєготовності — негайно вирушає на місце, інші бойові групи підіймають по тривозі.
Командир першої групи діє за обставинами, за необхідності підтягуються підкріплення, створюється оперативний штаб, він ухвалює подальші рішення.
Завдання першої, чергової групи — прибути якнайшвидше. Гелікоптером, автівкою. Якщо немає іншої можливості, то хоч на ішаку”, — каже колишній спецпризначенець.
Коли до “Крокуса” прибув спецзагін швидкого реагування (СОБР)?
Першим про те, що “собрівці” увійшли до будівлі повідомив о 21:32 телеграм-канал Mash, який часто публікує оперативну інформацію від поліції й спецслужб РФ.
Зрозуміло, що у “Крокус” бійці увійшли не одразу після прибуття, оскільки треба було розібратися в ситуації, зорієнтуватися, обстежити прилеглу місцевість, оточити будівлю, перекрити можливі шляхи відходу.
Кореспондент ТАСС повідомляв з місця подій, що росгвардійці прибули о 21:06. Можливо, це неточна інформація — на деяких відеозаписах перші контури автівок зі спецсигналами з'являються о 20:30. Втім у темряві розібрати приналежність цих машин неможливо.
Зрозуміло одне — бойовиків у будівлі на той момент вже не було, і повідомлення про штурм не відповідали дійсності. Штурмувати вже не було кого, операція “собрівців” була, по суті, рятувальною. За пів години після їхньої появи в будівлі почав обвалюватись дах.
У понеділок голова слідчого комітету РФ Олександр Бастрикін доповідав Володимиру Путіну про розслідування атаки на “Крокус”. Він заявив, що нападники прибули до будівлі о 19:58, а залишили її о 20:11. ЗМІ підрахували, що бойовики перебували там довше — приблизно 18 хвилин.
База головного управління військ Росгвардії по Москві розташована за три кілометри від “Крокус Сіті Холлу”. Звісно, у п'ятницю ввечері в Москві “корки”. Але подолати відстань у 3 км можна пішки. Бойовий підрозділ може зробити марш-кидок за 15 хвилин.
2002 року, коли чеченські бойовики захопили Театральний центр на Дубровці, працівники ОМОНу й СОБРу прибули на місце приблизно за 55 хвилин.
Але тоді ситуація була іншою, і зволікання з боку спецслужб на початковому етапі не вплинуло на її подальший розвиток. Ті бойовики взяли глядачів й учасників вистави в заручники, висунули політичні вимоги, з ними намагались домовитись.
Цього разу події розвивались за зовсім іншим сценарієм, до якого, ймовірно, силовики виявились не готові.
Не виключено, що бійці СОБРу їхали до “Крокусу” як на звичайний виклик. Лише за минулий тиждень московські росгвардійці виїжджали за сигналом “Тривога” понад 4 тис. разів, йдеться на сайті відомства.
Автор фото EPA
Ще ближче — у сусідній будівлі “Крокус-Експо” — розташований великий поліцейський відділок.
“Біля будівлі “Експо” вони мають свій паркувальний майданчик зі шлагбаумом, там зазвичай 12-15 автівок цього відділу стоять, — розповіло джерело телеграм-каналу ВЧК-ОГПУ. — Їхні патрулі стежать за порядком. Вони мають свій паспортний стіл, свою кімнату для зберігання зброї. Багато працівників.
Якби вони прийшли на допомогу людям у смертельній небезпеці, звісно, вони б їх врятували”, — каже джерело.
Офіційний представник МВС Росії Ірина Волк стверджує, що правоохоронці прибули на місце події за п'ять хвилин після повідомлення про стрілянину.
Її слова стали реакцією на публікації про неналежне реагування поліцейських на напад у “Крокусі”, а також відеозапис, на якому нібито зображений поліцейський-кінолог зі службовим собакою, що залишає місце події відразу після початку стрілянини.
“Ця інформація не відповідає дійсності. Людина на відео у камуфляжній формі з собакою стосунку до органів внутрішніх справ не має”, — заявила Волк.
Вона не уточнила, коли саме надійшов виклик до чергової частини, але заяви про швидке прибуття правоохоронців на місце стрілянини не підтверджують ні численні очевидці, ні відеозаписи. Інакше нападникам навряд чи вдалося б спокійно втекти.
Щодо чоловіка з собакою, то заяву МВС підтверджує зроблений за кілька хвилин до атаки відеозапис, на якому видно, що жодних шевронів кінологічної служби він не має — мабуть, це працівник приватного охоронного підприємства.
Однак на тому ж відео, яке виклав телеграм-канал Baza, поруч із чоловіком з собакою стоїть людина в поліцейській формі. Чи був він у будівлі в момент нападу та чи мав зброю — невідомо.
“Такі масові заходи — та ще й коли Росія два роки воює — поліція має супроводжувати. Хоча б один наряд зі зброєю мав чергувати біля входу, — сказав ВВС колишній офіцер спецпідрозділу КДБ-ФСБ. — А якщо в сусідній будівлі ще й поліцейський відділок є, то поліція зобов'язана була прибути туди першою. Чому заздалегідь не вжили заходів безпеки, чому правоохоронці не прибули відразу, коли ці обдовбані відморозки 20 хвилин ходили і стріляли, я не розумію. Бардак чи боягузтво, в цьому випадку це те саме”.
“Крокус Сіті Холл” охороняло приватне підприємство “Крокус Профі”. Бойової зброї охоронці, що були як на вході, так і всередині, не мали. Деякі встигли сховатись, інших одразу застрелили.
“Самі терористи зайшли ліворуч від входу. Вони, знаєте, повільно йшли. Знали, напевно, що немає ніякої охорони, — розповів один з очевидців. — Охорона просто перевіряла сумки, чоловіка-кінолога ми бачили, і стояв один поліцейський… Це жах, звісно, жах…”
“Увійшли до зали не через двері, а через вікно сусіднього виставкового центру. З автоматами навперейми. Почали стріляти по всьому, що бачили. По всіх людях, по охоронцях. Одного охоронця вбили, другого поранили. Це навіть не охоронці. Ми їх називаємо “контролерами”, — пояснив телеканалу РБК власник “Крокус Сіті Холлу” Араз Агаларов.
Депутат Держдуми, радник директора Росгвардії Олександр Хінштейн підтвердив, що охоронці “Крокусу” не мали спецзасобів. При цьому, за його словами, ЧОП “Крокус Профі” в сусідній будівлі має багато бойової зброї — кілька десятків пістолетів “ІЖ-71” та самозарядних рушниць “Сайга-20КВ”.
Там базується група швидкого реагування, але вона реагувати не стала, заявляє Хінштейн.
Він же, втім, стверджував, що росгвардійці прибули до “Крокусу” за 15 хвилин після першого повідомлення про трагедію.
Автор фото REUTERS
Російська влада каже, що американські розвіддані не містили конкретних відомостей про місце теракту, його організаторів і виконавців. “Інформація, передана Вашингтоном про підготовку теракту, мала загальний характер, спецслужби Росії на неї реагували”, — заявив у понеділок директор ФСБ Олександр Бортніков.
Як реагували російські спецслужби, Бортніков не уточнив. З одного боку, Москва велика, за кожним не встежиш, до кожного об'єкту озброєну охорону не приставиш. З іншого боку, з того, що відомо про трагічні події у “Крокусі”, не видно, щоб спецслужби переймались безпекою масового заходу.
“Нагадаю і про нещодавні, прямо скажемо, провокаційні заяви низки офіційних західних структур про можливість терактів у Росії. Все це нагадує відвертий шантаж і намір залякати, дестабілізувати наше суспільство”, — заявив він 19 березня на колегії ФСБ.