Українці відчувають значне розчарування через обережну й нерішучу політику американського президента Джо Байдена. Також вони із серйозною осторогою ставляться до можливого президентства Дональда Трампа. Частина американців теж не у великому захваті від того, кого пропонують провідні політичні партії країни на місце господаря Білого дому, тому шукають можливі альтернативи. Однією з них є племінник колишнього президента США Джона Кеннеді — Роберт Кеннеді-молодший.
1992 року участь третього, незалежного, кандидата Росса Перо надала нового забарвлення виборчій кампанії й, на думку частини оглядачів, безпосередньо вплинула на підсумковий результат президентських виборів у США. Росс Перо вибори програв. Але він брав участь у теледебатах разом із кандидатами від Демократичної та Республіканської партій і зумів набрати майже 19%. Хоча й не здобув жодного голосу виборщиків.
Експерти досі сперечаються про те, як саме вплинула участь Перо на результат виборів. Частина вважає, що незалежному кандидатові вдалося зіпсувати електоральні плани тодішнього президента США республіканця Джорджа Буша-старшого. Якби не участь Перо, Буш здобув би перемогу над Біллом Клінтоном. Та Росс Перо зібрав навколо себе відчутну частину консервативних виборців. У підсумку демократ Білл Клінтон зумів обігнати Джорджа Буша-старшого у більшості штатів і впевнено переміг. Інші дослідники стверджують: Росс Перо відбирав голоси як у Буша, так і у Клінтона. А хтось просто не прийшов би на виборчі дільниці, якби в бюлетенях не було прізвища Росса Перо.
2024 року на виборах президента США може з’явитися додаткова інтрига. Представник відомої в Америці родини Роберт Кеннеді-молодший ще у квітні 2023 року висунув свою кандидатуру на участь у президентських праймеріз від Демократичної партії. Однак не дістав підтримки однопартійців. Тому в жовтні 2023 року залишив лави партії й пізніше заявив, що балотуватиметься як незалежний кандидат.
Останні опитування показують, що незалежний кандидат у президенти Роберт Кеннеді-молодший має близько 16% підтримки виборців. Це незначна цифра, щоби претендувати на перемогу навіть теоретично. Але значна, щоб уплинути на результати перегонів. Більшість експертів вважає, що участь Кеннеді у виборах вигідніша для Трампа. Та чи справді Кеннеді відіграє нині ту саму роль, що й Росс Перо — 1992 року?
Деякі аналітики прогнозують, що участь Роберта Кеннеді-молодшого у президентських перегонах справді може відчутно вплинути на їх результат. Попередні дослідження наприкінці 2023 року показували, що участь Роберта Кеннеді-молодшого може бути вигіднішою для Дональда Трампа. Кандидат у президенти від республіканців уже висловлювався стосовно цього. Трамп наприкінці березня заявив, що “Кеннеді-молодший — найбільш ліворадикальний кандидат у перегонах, який переманить частину електорату від Джо Байдена”. Натомість штаб демократів не приховував занепокоєння щодо впливу участі Кеннеді на результати голосування. The Washington Post писала, що Національний комітет Демократичної партії “готується протистояти Кеннеді та іншим претендентам”.
Результати останніх опитувань громадської думки неоднозначні. З одного боку, є квітневе дослідження Квінніпіанського університету, яке стверджує: Байдену не варто надто хвилюватися щодо ймовірної участі Кеннеді в президентських перегонах. Згідно з цим опитуванням, Трамп і Байден мають однакову підтримку американців: по 46%. Якщо Роберт Кеннеді-молодший теж змагатиметься за Білий дім, це ніяк не вплине на шанси лідерів Демократичної та Республіканської партій. Просто в такому разі Байден і Трамп матимуть лише по 37% голосів. Результати опитування, проведеного Reuters/Ipsos наприкінці січня, теж показували: участь у виборах Роберта Кеннеді-молодшого ніяк не впливала на рейтинговий розрив між Трампом і Байденом.
Однак опитування NBC News демонструє іншу картину. Якщо у двосторонніх перегонах Трамп випереджає Байдена з результатом 46% проти 44%, то участь племінника Джона Кеннеді в перегонах може вивести Байдена на вершину. У такій конфігурації Байден набирає 39%, Трамп — 37%, а Роберт Кеннеді-молодший — 13%.
Останнє опитування CNN, проведене SSRS 18—23 квітня, додало ще більше інтриги. Воно зафіксувало комфортне лідерство Трампа над Байденом у змаганні за президентство: 49% проти 43%. Перевага на користь Трампа зростає ще більше, якщо до списку кандидатів включити Роберта Кеннеді-молодшого. В такій конфігурації Дональд Трамп отримує 42% голосів, Джо Байден — 33%, а Роберт Кеннеді-молодший — 16%. Водночас за Кеннеді готові голосувати по 13% прихильників кандидатів від Республіканської та Демократичної партій.
Ситуація є динамічною і ще може змінитися. Нині важко однозначно сказати, чи участь Роберта Кеннеді-молодшого зіграє комусь на руку, чи навпаки — ніяк не вплине на фінальний результат 5 листопада. Списувати його з рахунків повністю не можна, оскільки Кеннеді стабільно показує рівень підтримки понад 10% завдяки своїй упізнаваності. Та, напевно, представник відомої американської династії не зможе повторити успіх Росса Перо.
На тлі надмірної нерішучості Байдена й непередбачуваності Трампа щодо України здається, що третій кандидат потенційно мав би виглядати цікавою альтернативою їм обом. Але не цього разу. У будь-якому випадку Кеннеді — не та постать, за яку Україні варто вболівати. Адже його політичні погляди значно суперечливіші, скандальніші й алогічніші, ніж у Трампа чи Байдена.
Роберт Кеннеді-молодший тяжіє до ліволіберального політичного спектру. Багато уваги приділяє питанням екології, розвитку зеленої енергетики та захисту прав корінного американського населення. Засуджує “американський імперіалізм” у світі, що є традиційним порядком денним для сучасних лівих. А головне — цей суперечливий політик ніколи не виявляв особливих сентиментів щодо України. Чого не скажеш про його особливе ставлення до Москви. Навіть деякі неоднозначні заяви Дональда Трампа про Росію, Україну та зовнішню політику на тлі Кеннеді виглядають цілковито безневинними.
У серпні Роберт Кеннеді-молодший дав інтерв’ю Такеру Карлсону. В ньому він висловив кілька відверто антиукраїнських тез. Зокрема що США нібито фінансували протести на Майдані у 2013—2014 роках. За його словами, американський уряд вклав у революцію в Україні п’ять мільярдів доларів. Також племінник експрезидента США розкритикував виділення допомоги Україні в той час, коли американці нібито “залишаються без медичного страхування й талонів на їжу”. За місяць Роберт Кеннеді-молодший публічно заявив, що в разі свого обрання завершить війну в Україні за 100 днів “на кращих умовах, ніж будь-хто міг би очікувати”. Щоправда, не уточнив, у який саме спосіб.
Незалежний кандидат у президенти також озвучував фейки про біологічні лабораторії в Україні та розроблення біологічної зброї за сприяння американських спецслужб, про 14 тисяч убитих жителів Донбасу, а також про 300 тисяч втрат ЗСУ влітку 2023 року. Стверджував, що Україна приречена програти Росії. Запевняв, що нападу Росії можна було б уникнути, якби Україна відмовилася від ідеї членства в НАТО. Звинувачував владу США в тому, що вона спровокувала війну в Україні через свою імперську експансію щодо Росії. Наголошував, що саме на руках Заходу, а не Москви, кров сотень тисяч українців. Агітував за налагодження діалогу з Путіним, звинувачував Вашингтон у неодноразовому зриві переговорів із Кремлем, саботуванні мінських угод 2014—2015 років та ігноруванні вимог Росії щодо заборони розширення Північноатлантичного альянсу.
В інтерв’ю порталу Responsible Statecraft у листопаді 2023 року Роберт Кеннеді-молодший заявив: “Ослаблення Росії — це помилка американської політики, оскільки воно не відповідає національним інтересам США”. На думку Кеннеді, слабка й нестабільна Росія зробить Америку значно менш захищеною. І взагалі, Москва має зрозуміти: Вашингтон не збирається її знищувати. Звісно, жодних слів про відповідальність Росії за агресію з вуст американського незалежного кандидата в президенти не прозвучало. За його позбавленою адекватності логікою, не Росія, а “хижий американський імперіалізм” винен у війні в Україні.
На фоні лівацької балаканини Роберта Кеннеді-молодшого, яка не має нічого спільного з реальністю, Трамп і Байден виглядають досить адекватними, послідовними й мудрими політиками, хоч як суперечливо це звучить. Роберт Кеннеді-молодший — однозначно не та людина, яка потрібна Україні, та й усьому західному світу в Білому домі за часів агресивного підйому авторитарних режимів.
Петро ГЕРАСИМЕНКО, журналіст, аналітик, піар-технолог
Что скажете, Аноним?
[11:49 15 января]
[10:40 15 января]
[07:00 15 января]
14:00 15 января
13:30 15 января
13:20 15 января
13:10 15 января
13:00 15 января
12:30 15 января
12:20 15 января
12:00 15 января
11:30 15 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.