Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Через можливе вторгнення РФ спекулянти виводять валюту з України

[14:07 15 апреля 2021 года ] [ Бизнес Цензор, 15 апреля 2021 ]

Через загрозу можливого вторгнення російських військ в Україну в багатьох іноземних спекулянтів не витримали нерви. Вони продають українські цінні папери і створюють труднощі для фінансування дефіциту бюджету.

Нарощування кількості російських військ на кордонах з Україною спровокувало втечу іноземних інвесторів з облігацій внутрішньої державної позики.

Вони зважили потенційні ризики від військового конфлікту і для багатьох вони виявилися більшими, ніж дохід від українських облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), які вони придбали на первинних аукціонах Міністерства фінансів.

В умовах відсутності нових траншів Міжнародного валютного фонду (МВФ), продаж ОВДП наразі є єдиним джерелом фінансування дефіциту бюджету.

В 2021 році Мінфін планує випустити нових ОВДП на більш як 500 млрд грн. Але щоб забезпечити попит на облігації уряду, Мінфін змушений пропонувати ринку високу дохідність.

На початку року ОВДП з терміном обігу від одного року розміщувалися під 12% річних. Найвища у світі дохідність, а також відсутність податку на дохід з ОВДП і 100-відсоткова гарантія держави на повернення інвестицій, забезпечили попит на облігації. Банки, іноземні спекулянти, а також фізичні особи активно почали інвестувати в ОВДП.

Особливо активно включилися в цю “гру” нерезиденти. З січня по квітень 2021 року загальний портфель ОВДП на руках нерезидентів збільшився на 18,6 млрд грн — до 103 млрд грн. Для порівняння, портфель ОВДП українських банків за відповідний період зріс на 10,2 млрд грн.

Прихід іноземних спекулянтів позитивно вплинув на курс гривні. Перед тим як придбати українські ОВДП, нерезидентам спочатку потрібно завести в Україну валюту, продати її на міжбанку за гривню і вже тоді вийти на первинні аукціони МІнфіну де розміщуються облігації.

Водночас, оскільки щоденний обсяг торгів валютою на українському міжбанківському ринку (без врахування грошей іноземних спекулянтів) становить $300-400 млн, то притік додаткової валюти збільшує її пропозицію над попитом, в результаті чого відбувається зміцення гривні.

Під впливом притоку валюти від інозмених інветорів в ОВДП, офіційний курс гривні з січня по квітень 2021 року зміцнився з 28,4 грн/$ до 27,82 грн/$.

Іноземні інвестори в ОВДП України купують їх не самотужки, а за допомогою місцевих посередників, найбльшим з яких є українське представництво американського Сітібанку.

Таким чином, за допомогою високого попиту зі сторони нерезидентів, забезпеченого високою дохідністю цінних паперів, Мінфіну вдавалось за один аукціон розміщувати ОВДП на 6 млрд грн, 9 млрд грн, і навіть на 14 млрд грн.

Однак в квітні ситуація переломилась, попит на облігації уряду впав до найнижчого з початку року рівня. В квітні Мінфін провів два аукціони і обидва пройшли невдало: 6 квітня Мінфін розмістив ОВДП всього на 1,09 млрд грн, а 13 квітня — розмістив ОВДП на 1,6 млрд грн.

Таким чином, Мінфіну не вдалось залучити додаткових коштів для погашення 14 квітня раніше випущених ОВДП на 11,7 млрд грн. Для забезпечення боргових виплат уряду довелось використовувати раніше накопичені на рахунках кошти.

Налякані діями Кремля з концентрації великої кількості військ на кордоні з Україної іноземні спекулянти вирішили притримати свої гроші і не брати участі в нових розміщеннях ОВДП. В таких випадках на фінансовому ринку кажуть: “Інвестори зайняли вичікувальну позицію”.

“Загальна ситуація на ринку не сприяє новим залученням”, — написала інвесткомпанія ICU.

У компанії зазначають, що ключовими причинами низького попиту є підвищення облікової ставки Нацбанком 14 квітня (для стримування інфляції, яку спричиняє ріст міжнародних цін на український експорт), а також частковий вихід нерезидентів із гривневих облігацій. Обидва фактори можуть спричинити підвищення ставок за ОВДП.

Натомість у частини інвесторів, які раніше придбали ОВДП уряду України, не витримали нерви і вони дали вказівку посередникам в Україні продавати ОВДП, обмінювати гривню на валюту і виводити її з України.

Цей процес можна проілюструвати такими коментарями з міжбанку:

  • На ринок вийшов Сітібанк і скуповує найдешевші пропозиції;
  • Покупці активно закривають заявки продавців, ті це розуміють і поступово підвищують ціни;
  • Найдешевші пропозиції скупили за пару хвилин;
  • Обсяг угод в системі Bloomberg на середину дня — $158,5 млн. Це майже в 2 рази більше, ніж за весь вчорашній день.

В результаті, з початку квітня портфель облігацій внутрішньої державної позики на руках у іноземних спекулянтів скоротився на 4,7 млрд грн. Найактивніший етап їхнього виходу з ОВДП відбувся минулого тижня (5-9 квітня). За пять днів нерезиденти продали ОВДП на 2,7 млрд грн. А протягом трьох робочих днів поточного тижня (12-14 квітня) — ще на 1,46 млрд грн.

Активно виходить з ОВДП ще одна група інвесторів — фізичні особи. Через зниження дохідності за гривневими та валютними банківськими депозитами частина громадян інвестувала свої заощадження в ОВДП. В січні-березні портфель ОВДП фізосіб зріс на 4,2 млрд грн.

Однак у квітні у частини з них, як і в нерезидентів, на фоні новин про нарощування великої частини російських військ на кордоні, не витримали нерви — з початку місяця портфель ОВДП на руках фізосіб зменшився на 0,5 млрд грн.

Водночас активний вихід нерезидентів не мав значного впливу на курс гривні і це при тому, що Нацбанк протягом двох тижнів не виходив на міжбанк з продажем валюти. Ринок балансував попит на валюту за рахунок пропозиції, яка надходила від аграріїв. В Україні з запізненням розпочалася посівна компанія і експортери активно продають валюти для її фінансування.

13 квітня відбулася телефонна розмова президента США Джо Байдена з президентом РФ Володимиром Путіним. В цій розмові Байден висловив занепокоєння нарощуванням сил РФ на кордоні з Україною. Байден підкреслив непохитну підтримку суверенітету і територіальної цілісності України з боку США.

На наступний день після цієї розмови, рівень тривоги на українському ринку знизився. При цьому нерезиденти продовжують виходити на ринок з покупкою валюти для виходу з України. Однак, все ж таки, попит на долар знизився і курс опустився нижче 28 грн/$.

Юрій ВІННІЧУК

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.