Найкраще ситуація, в якій опинилися нині сусіди білоруси, знайома тим нашим співвітчизникам, хто пам’ятає скажену інфляцію, човниковий бізнес дев’яностих і заборонений смак контрабандних товарів.
У ніч на вівторок білоруський державний концерн “Білнафтохім” на 31 відсоток підвищив ціни на автозаправках країни. Літр бензину і дизпального тепер коштує там близько долара. Враховуючи попереднє здорожчання, яке відбулося 24 травня, загалом за два тижні бензин подорожчав майже в півтора рази. Годі й казати, що на тлі валютної нестабільності ця ціна виявилася непідйомною для місцевих водіїв.
Офіційною причиною такого кроку називають, на перший погляд, шляхетну мету — не допустити приватного вивозу бензину і дизпального за кордон. Адже, за даними “Білнафтохіму”, лише в травні реалізація пального на заправках концерну в прикордонних районах зросла у 2,3 раза; в цілому по країні — в півтора рази. Раніше “Білорусьнафта”, яка входить у структуру “Білнафтохіму” і реалізує на внутрішньому ринку до 75 відсотків автопального, ввела обмеження на відпуск пального: 25 літрів для легкових авто, 100 літрів — для габаритних вантажівок.
У листі керівникам філій керівництво “Білорусьнафти” пояснило, що заходи вжито з огляду на низькі залишки нафтопродуктів на складах зберігання і ажіотажний попит з боку населення. Проте головний концерн “Білнафтохім” того ж дня заявив, що в країні виробляється достатньо пального для забезпечення внутрішнього ринку.
Зазначимо, що білоруські автомобілісти мають свою думку щодо цього. Тому 7 червня, протестуючи проти різкого підвищення цін на бензин, перекрили проїзд однією з центральних вулиць Мінська. Щоправда, за інформацією агенції БєлаПАН, поки що єдиним результатом цього заходу став виписаний одному з активістів місцевої Об’єднаної громадянської партії штраф у розмірі 700 тисяч білоруських рублів та ймовірно очікуване таке саме покарання для ще кількох учасників акції за несанкціоноване проведення масових заходів. Попри це, організатори не збираються опускати руки і обіцяють зробити протест безстроковим, а з владою, кажуть, намагатимуться говорити її мовою — написанням офіційних звернень з вимогою зупинити зростання цін.
На жаль, бензин не єдина болюча тема для білоруської економіки, яка переживає нині важку кризу. Після девальвації російського рубля, виник прогнозований дефіцит багатьох товарів. Згідно з постановою міністерства економіки, підвищення цін торкнеться 62 із 96 позицій прейскуранта товарів. Аналітики, зокрема, прогнозують неминуче зростання цін на всі товари, що доправляються до споживачів автотранспортом.
А вже відучора в Білорусі стрімко (на 30-60 відсотків, залежно від марки) подорожчали цигарки. Це призвело до того, що буквально за добу не лише з полиць магазинів, а й з асортименту барів та ресторанів зникла продукція дорогих марок. Білоруси моляться тепер на вітчизняного виробника — Гродненську тютюнову фабрику, яка, за словами її керівництва, працює цілодобово, без вихідних і обідньої перерви. А жителі прикордонних областей вже готові подорожувати за товаром до сусідів.
Та біда, як кажуть, не ходить одна. Сьогодні, 9 червня, на голови білорусів може звалитися ще одна проблема. Валютна криза призвела до зупинки платежів за російську електроенергію. Як наслідок, борг білоруської компанії “Біленерго” перед “Інтер РАО ЄЕС” сягнув 1,5 млрд рублів. І російська компанія-постачальник погрожує вже у четвер вдвічі скоротити обсяги експорту електроенергії до Білорусі, а якщо Мінськ не почне гасити борг, то зупинити імпорт повністю. І як тут не згадати про віяльне відключення українських споживачів у дев’яностих?!
Оксана ГОЛОВКО
Что скажете, Аноним?
[10:40 16 января]
[07:00 16 января]
08:30 17 января
08:20 17 января
08:10 17 января
07:50 17 января
07:00 17 января
18:00 16 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.