Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Криза “вгомониться”

[13:00 20 января 2009 года ] [ РІА-плюс (Тернопіль), 14 січня 2009 ]

Ситуація, що склалася в Україні та й у світі загалом, дає шанс нашій економіці. Головне — не втратити його.

Зростання кількості безробітних, зменшення розмірів іноземних інвестицій, високий курс долара, але водночас оздоровлення економіки та банківської сфери прогнозують у 2009-му фінансові екперти.

Цей рік, окрім того, дасть бізнесменам шанс переосмислити економічну ситуацію, що виникла восени-взимку 2008 року, а отже, змусить підівчитися та покращити якість роботи.

Коливання курсу долара в Україні на міжбанківському валютному ринку відносно гривні у першій половині року перебуватиме на рівні 7,5-9,5. У другій половині 2009-го ситуація з платіжним балансом і загалом у банківській системі поліпшуватиметься, і долар може опуститися до 8-8,5 грн., розповів директор Тернопільського представництва компанії “ФорексКлуб” Віталій Воронкевич.

— Якщо говорити про евро, то, за нашими прогнозами, впродовж 1-го кварталу євро на ринку FOREX перебуватиме в діапазоні 1,35-1,50 відносно долара, — продовжує він. — Тому котирування євро в Україні на міжбанку у 1-му квар талі коливатимуться в межах 10,10-14 грн.

Підприємці вестимуть бізнес грамотніше, адже в них з'явився час, який можна використати на самоосвіту, вважає партнер консалтингової компанії “Капітал” Роман Суслов.

— Це допоможе зміцнити бізнес, навчитися захищати свої інтереси перед контролюючими органами та дасть розуміння, що краще звернутися у скрутній ситуації до фахівців у галузях права й економіки, — каже він. — Поява нових ідей і пропозицій стане основою для створення підприємств у різних сферах. Вони розвиватимуться за сімейним принципом.

В умовах здешевлення гривні продукція нацвиробника буде у кращій ситуації, ніж імпортована, те саме стосується і сировини. Наші виробники давно випускають продукцію не гіршу за імпортні аналоги, а часто й кращу. В декого є шанс покращити якість своїх виробів. Також, за словами експерта, є можливість модернізувати виробництво. Так, багато підприємств потерпають через енергоємність. Щорічні проблеми з постачанням газу та цінами на бензин і дизпальне навертають виробників, підприємців та інших до думки про енергетичну незалежність.

— Привозити все необхідне обладнання та технології з-за кордону — дорого. Тому українські науковці отримали шанс запропонувати ринку свої розробки, — продовжує пан Суслов. — Я впевнений, що в нинішніх умовах наші промисловці та підприємці звернуть увагу на вітчизняні технології, адже продукція більшості з них має експортний потенціал і конкурентоздатність, наприклад українські вітроелектростанції.

А от рівень безробіття на кінець весни-початок літа 2009 року, то він може становити 8,5-9%, тобто до літа в Україні без роботи опиняться 1,9-2,0 млн осіб.

— Роботу можуть втратити ще 200-300 тисяч осіб. Переважно це представники cфep, що залежать від експорту, тобто металургійної, хімічної, частково машинобудівної, а також будівельної галузей, — прогнозують аналітики. — Якщо говорити про регіони, то в основному звільнення стосуватиметься працівників Луганської, Донецької, Харківської, Дніпропетровської та Запорізької областей.

У 2009 році зростання номінальної зарплати становитиме близько 10-12% і середня платня складе 2030-2070 грн. З урахуванням прогнозних темпів інфляції наступного року — близько 15% — очікується зниження реальної зарплати на 3-5%. Це станеться вперше від 1998 року.

— На продукцію наших експортних галузей у світі падають ціни. Доведеться економити на зарплаті. Відтак багато підприємств працюватимуть лише із частковим навантаженням потужностей, — каже пан Воронкевич. — Через фінансові проблеми та зниження доходів населення знизиться виручка також у багатьох інших галузях, не пов'язаних з експортом. Вони також не підвищуватимуть зарплату співробітникам, а в деяких випадках навіть знижуватимуть її.

Банки почнуть кредитувати населення та фірми вже навесні, а повноцінне кредитування відновиться аж у 2010 році. В цих умовах багато підприємств у пошуках коштів будуть акціонуватися та виходити на ринок цінних паперів. У 2009-му повернуться кошти, виведені в офшори, наші підприємства купуватимуть іноземці.

— Ситуація, що склалася в Україні та й у світі загалом, дає шанс нашій економіці. Головне — не втратити його. Люди навчаться жити відповідно до можливостей. Навчаться захищати свої права як споживачів і почнуть звертатисядо фахівців при укладанні різних правових угод, — кажуть екперти консалтингової компанії “Капітал”. — Все це дозволить Україні вижити та зміцнитися. Лише б влада не заважала!

Валютних кредитів у 2009-му майже не видаватимуть, вважають аналітики компанії “ФорексКлуб”. Нацбанк наприкінці 2008-го видав постанову, якою зобов'язав формувати резерви за валютними кредитами у разі відсутності валютної виручки у позичальника у розмірі 50% від розміру позики. Тож її вартість, як кажуть аналітики, автоматично зросте, тому такі кредити, напевно, залишаться недоступними для фізосіб.

— Такі позики братимуть тільки ті, у кого є можливість отримувати валютну виручку, — каже Віталій Воронкевич. — Вартість цих позик на кінець грудня становила близько 18-20% Протягом перших п'яти-шести місяців 2009-го вона навряд чи знижуватиметься. Проте до кінця року ставки за валютними кредитами для юросіб можуть впасти на 1-2%. Бо до кінця року стабілізується курс долара і банкіри почнуть знижувати ризикову премію за такими позиками.

Прогнози ставок на кредити для купівлі автомобіля чи житла на першу половину року — стабільні, можливе навіть зростання ставок на 2%. Тобто кредити на купівлю машин і житло можуть піднятися до рівня 27-29% відповідно, продовжує пан Воронкевич. Із другої половини року ставки за подібними позиками можуть знизитися до рівня 23-25%.

— Ставки за споживчими кредитами у гривнях на першу половину року залишаться на рівні 60-70%, в другій половині — знизяться до 40-50%, — вважає він.

Мирослава КАРМЕЛЮК

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.