Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Жертва рейтингу

[16:24 03 апреля 2008 года ] [ Газета 24, 31 марта 2008 ]

Прем'єр розв'язала війну з іще одним фінансово-промисловим угрупованням.

Він її зрадив

Юлія Тимошенко жертвує грішми одного з найбагатших громадян країни Ігоря Коломийського заради високого рейтингу на прийдешніх президентських виборах. Великий олігархічний бізнес, схоже, робить ставку на інших кандидатів.

Донедавна Коломийського називали спонсором БЮТ, а тепер прем'єр-міністр і один із найзначніших українських олігархів терпіти одне одного  не можуть. Ігор Коломойський в інтерв'ю “Українській правді” відкритим текстом заявив, що на наступних президентських виборах підтримає Віктора Ющенка. І в'їдливо додав: “Якщо президентом буде Тимошенко, я себе бачу в еміграції”.

Олігарха прорвало на відвертість після того, як прем'єр-міністр в ефірі “1+і” першою зробила публічний постріл. Коментуючи бажання Коломойського купити 50% акцій скандального газового посередника “РосУкр-Енерго”, Юлія Тимошенко заявила: “Я не раджу Коломойському це робити. Якщо в нього є зайві три мільярди, нехай вкладе в іншу справу”. І, щоб зовсім добити супротивника, додала: “Це буде найневдаліша інвестиція за останні 15 років. Очевидно, Коломойський і Приватбанк просто втратили бізнес-нюх”.

Потім прем'єр звинуватила Коломойського в рейдерських захопленнях деяких підприємств, зокрема, “Укртатнафти” і Кременчуцького нафтопереробного заводу. Крім того, Тимошенко недвозначно дала зрозуміти: підвищення цін на бензин в Україні — результат змови нафтотрейдерів-монополістів на чолі з представниками групи “Приват”, одним зі співвласників якої є Коломойський.

Юлія Тимошенко, чіпляючи на колишнього грошового союзника всіх собак, убиває двох зайців одразу. З одного боку, вказує виборцям на головного винуватця їхніх бід. З іншого — використовує безпрограшну передвиборну технологію — боротьбу з олігархами, жадібними до всенародної власності, монополістами, які наживаються на спекулятивних цінах товарів першої необхідності.

Кредитна історія конфлікту

У січні Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) установила низький тариф на продаж газу компанії “Укрнафта” — 53,9 доларів за тис. кубометрів. А за місяць тариф зменшився ще на чверть — до 39,4 долара.  Дешеве паливо призначалося населенню, якому прем'єр пообіцяла зберегти ціни на газ — найнижчі в Європі. Державі належить 50%+1 акція “Укрнафти”, але фактично компанією управляє група “Приват”, власник понад 40% акцій. І для Ігоря Коломойського низькі ціни означають, що компанія недоотримає прибуток. Якби газ продавався за ринковою ціною (179,5 долл за тис. кубометрів), “Укрнафта” змогла б за рік виторгувати за нього вчетверо більше — 580 млн долл. замість 130 млн долл. Наприкінці лютого “Укрнафта” пригрозила, що скоротить видобуток газу на третину, законсервувавши 140 свердловин. Ця погроза так і не була виконана, але “Укрнафта” знайшла інший спосіб тиску. Місяць тому компанія припинила продаж бензину на найбільшій в Україні мережі з 563 автозаправних станцій (ДЗС), які їй належать. Цей крок вніс свою лепту в березневе подорожчання бензину, прискоривши зростання цін.

Крім того, група “Приват” контролює не лише “Укрнафту”, але й найбільший в Україні нафтопереробний завод (НПЗ) “Укртатнафта”. Хоча державі належить 61% акцій цього заводу, а “Привату” — не більше ніж 1,5% акцій. 14 березня уряд спробував провести збори акціонерів “Укртатнафти” і змінити близьке до “Привату” керівництво заводу. Але ця спроба була заблокована за допомогою знайдених “Приватом” юридичних маневрів. “Це абсолютно мерзенне явище, коли найбільший в Україні нафтопереробний завод — “Укртатнафта” — сьогодні, по суті, у результаті рейдерської атаки захоплено групою “Приват” , — роздратовано заявила в п'ятницю Юлія Тимошенко. Не варто забувати й про боротьбу за розподіл прибутку заводу. Річний дохід “Укртатнафти” й пов'язаних із нею посередників досягає $3 млрд. нарік.

Інтереси Юлії Тимошенко та Ігоря Коломойського нібито зійшлися в битві за повернення в держвласність акцій компанії “Дніпроенерго”, куплених Рінатом Ахметовим. Прем'єр хоче скасувати торішню серію угод із продажу акцій і відновити частку держави з 50%+1 акції до колишнього рівня -76% акцій. Позови в суди з подібною метою подавала й компанія, яка входить у групу “Приват”. Але справжні наміри сторін, схоже, відрізняються: Юлія Тимошенко звинуватила Коломойського в прагненні одержати контроль над формально державними енергокомпаніями.

Продовження буде

Наступний етап сутички між прем'єром і мільярдером пройде в парламенті. Юлія Тимошенко хоче домогтися прийняття закону, який ліквідує один із основних механізмів впливу приватного бізнесу на держкомпанії. Йдеться про норму кворуму на зборах акціонерів. Зараз для проведення зборів необхідно, щоб були присутні представники як мінімум 60% акцій. Це дає можливість приватним бізнесменам блокувати невигідні для них збори, навіть якщо держава володіє контрольним пакетом акцій -50%+1 акція. Уряд пропонує зменшити кворум на зборах акціонерів до 50%+1 акція.

Таким чином, проти прем'єра фактично відкрито виступають найбільші фінансово-промислові угруповання країни — “Приват” Ігоря Коломойського та СКМ Ріната Ахметова. Інші олігархи першого ешелону — Віктор Пінчук, власник корпорації “Інтерпайп”, співвласник “Індустріального союзу Донбасу” Сергій Тарута — можливо, й не воюватимуть проти Тимошенко, але точно не ризикнуть відкрито її підтримувати. Конфлікт із великим бізнесом є істотнішою причиною ймовірної відставки уряду, ніж якісь ціни, інфляція або президентські ревнощі.

Костянтин КРАВЧУК

Вікторія ЧИРВА

Андрій МОВЧАН

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.