Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Куди вивозять чорнобильський метал?

[14:16 20 декабря 2007 года ] [ Бі-Бі-Сі, Київ, 19 грудня 2007 ]

Колишні жителі Прип’яті — міста атомників, які об’єдналися у Спілку інвалідів Чорнобиля, звернулися до президента і генеральної прокуратури із вимогою з’ясувати причетних до вивезення враженого радіацією металобрухту із Чорнобильської зони.

...вимогою з’ясувати причетних до вивезення враженого радіацією металобрухту із Чорнобильської зони.
Самі чорнобильці не сумніваються, що такі крадіжки відбуваються постійно. Про подібні випадки у минулі роки преса повідомляла неодноразово, однак нині керівництво об’єкту категорично це заперечує.

Анатолій Колядін також жив тоді у Прип’яті і брав участь у ліквідації наслідків катастрофи на ЧАЕС. Зараз, 20 років по тому, він очолює Спілку інвалідів Чорнобиля.

За словами пана Анатолія, в останні два роки із зони розкрадають радіоактивний металобрухт. Чоловік твердить, що про це розповідають вихідці із Прип’яті, які іноді відвідують свої колишні помешкання. Каже, що і сам не раз спостерігав картину спустошених осель, звідки забрали весь метал.
Раніше українські телеканали вже повідомляли про випадок, коли мародери намагалися вивезти із зони вирвані із порожніх осель мертвого міста опалювальні батареї.

Анатолій Колядін переконаний, що такі випадки — непоодинокі і що розкрадання металобрухту не може відбуватися без відома керівництва Міністерства надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи:

“Це вже не можна назвати мародерством. Те, що відбувається в зоні під дахом державних органів — це організоване її керівництвом розграбовування матеріальних цінностей: кольорових та чорних металів, нержавіючої сталі. Вже й на такому роблять бізнес!”

Анатолій Колядін каже, що мародери вже розікрали покинуті автомобілі та іншу техніку, якої в Чорнобилі було вдосталь, а тепер зазіхають на військовий об’єкт у Чорнобилі-2 — станцію загоризонтного виявлення старту балістичних ракет часів Холодної війни. На його думку, це завдає шкоди ще й історичній спадщині, оскільки зникла техніка свідчила про масштаби катастрофи.

З приводу усіх цих фактів ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС Анатолій Колядін написав звернення до Секретаріату Президента та Ради нацбезпеки і оборони, в якому просить вжити негайних заходів. Копії отриманих відповідей Анатолій Колядін продемонстрував кореспонденту Бі-Бі-Сі.

Із президентської канцелярії відповіли, що звернення пана Колядіна переслали до Кабміну міністрів та Генпрокуратури, аби там розглянули питання дотримання режиму радіаційної безпеки в зоні відчуження.
Розібратися з діями керівництва МНС на ЧАЕС Генеральну прокуратуру просить також депутат парламенту від фракції БЮТ Святослав Олійник. У минулому прокурор, він вже не перший рік вивчає ситуацію в зоні відчуження.

Депутат розповідає, що раніше була пропозиція різати частину металевих конструкцій і продавати їх на запорізьке підприємство “Дніпроспецсталь” як звичайний металобрухт. Але робити цього не можна, метал повинен спершу пройти спеціальну обробку.

“Цей процес деактивації є настільки дорогим, що ніякого економічного сенсу він не має. Тому лише радіоактивний метал, в обхід цієї схеми, можна було долучати до загального обігу. Але це неодмінно спричинило б небезпечну ситуацію — будь-хто з нас може купити якийсь металевий виріб, і в ньому буде шматочок ЧАЕС, власне кажучи. Така схема точно мала місце, але я не думаю, що її могли реалізувати, тому що цьому перешкодила б будь-яка людина, яка знає, що таке атомна енергетика”.

В міністерстві надзвичайних ситуацій звинувачення у розкраданні радіаційно забрудненого металобрухту заперечують. Начальник департаменту зони відчуження Сергій Вус каже, що всі закиди є лише “піаром” певних осіб.

“За 2006-2007 роки не зареєстровано жодного факту розкрадання радіаційно забрудненого металобрухту. Якщо такі факти є, нехай правоохоронці їх представлять. Але я знаю, що їх немає, тому що ми звітуємося і РНБО, і в Кабінет міністрів... Так, безперечно, спроби розкрадання є. Але всі вони присікаються правоохоронними органами на місці. І тому хвилюватися немає підстав”.

Начальник департаменту зони відчуження каже, що нині владі варто звернути увагу на охорону та безпеку об’єкту. За його словами, в огорожі навколо зони, якій вже два десятки років, подекуди є дірки.

А Чорнобиль-2, про який говорить ліквідатор Анатолій Колядін, необхідно якомога швидше демонтувати, оскільки він може обвалитися.

Звинувачення про розповсюдження радіаційно забрудненого металу минулого року лунали також з боку російських урядовців. Тоді голова комітету Держдуми РФ з питань екології Володимир Грачов знайшов підтвердження своїй позиції у виступі заступника генпрокурора України, яка заявляла про грубі порушення вивозу радіоактивного металу із зони відчуження ЧАЕС.

Тоді українські можновладці розцінили такі заяви як політиканство. Однак, без запису один із колишніх високопосадовців, що працював на ЧАЕС, розповів, що тоді ж з’явилася заборона на вивезення металу із Чорнобильської зони. Якої, як він припускає, не завжди дотримуються...

Роман ЛЕБЕДЬ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.