Спосіб відновити щойно спалений природний ґаздо повноцінного метану, причому в тому ж спожитому об\\\'ємі, винайшли у Львівському відділенні науково-дослідного економічного інституту (НДЕІ) Міністерства економіки України. Перше промислове застосування він матиме на одному із спиртозаводів Львівщини,
Офіційно тема багаторічного дослідження галицьких хіміків звучить так; “Термодинамічне каталітичне відновлення вуглекислого газу до газу метану”. Втілилося воно в чотирьох типах установок, кожна з яких, залежно від походження промислових викидів, може бути застосована на теплоелектростанціях, у металургії, при виробництві цементу чи вапна-усюди де побічним продуктом виробництва є концентрований вуглекислий газ.
Мало не ідеальні умови для використання цього ноу-хау автори розробки знайшли на спиртозаводі. Одна з численних місцевих ґуралень щорічно викидає в атмосферу 12 млн. куб. м продукту бродіння, яким є майже стовідсотковим вуглекислим газом. Завод же споживає саме таку кількість газу природного. Звісна річ, пропозицію науковців уперше випробувати установку в умовах реального виробництва тут сприйняли як манну небесну. Якщо усе буде гаразд, то підприємство заощадить на паливі немалі гроші. Хоча це й навряд чи відіб\\\'ється на вартості кінцевого продукту для пересічного споживача. Але спочатку треба довести прилад до експлуатаційної кондиції.
Економісти НДЕІ підрахували: собівартість виробництва 1 тонни метану шляхом когенерації становитиме еквівалент 150 доларів США, або 195 доларівза 1000 куб. м. Усі необхідні компоненти є на території України. Рентабельність процесу — в середньому 40%. Вартість установки залежить від кількості електролізерів для розкладу води. З неї отримується водень для реакції каталізу з вуглецем. Одного кубометра води досить, щоб одержати 1868 куб. м обох її елементів. Розрахунково, за мінімального навантаження установка окупить себе за 2,3 роки.
Львівською розробкою уже зацікавилися у концерні “Укрспирт” і навіть обіцяють підготувати проект застосування технології синтезу метану до включення в інноваційну програму галузі до 2010 року. Там у ній побачили подвійну вигоду. Перша — безперечна економія природного газу, за який що не рік, то дорожче доводиться платити. Друга — зменшення викидів парникових газів в атмосферу. І не тільки тому, що вже на собі почали відчувати наслідки глобального потепління. Згідно з Кіотським протоколом, різке зменшення викидів вуглекислого газу заохочується євробонусами. Відтак, можна буде торгувати не тільки спиртом, а й квотами на викиди вуглекислого газу.
Від зародження ідеї і до реального її втілення минуло чверть століття. Багато хто давно на неї махнув рукою. Залишилися оптимісти. Вони нині не те що не претендують на лаври, навіть просять не називати їхніх імен. Через ментальну скромність, мабуть. Як брати Чорні, наприклад. Мирослав Чорний до останнього, поки не скосила важка хвороба, був керівником проекту. Розробник технології Степан Чорний власноруч викреслив своє прізвище з цього рукопису. Але це власне вони разом із провідними спеціалістами Михайлом Тивонюком і Любомиром Янішевським та під опікою директора Львівського відділення НДЕІ академіка, доктора економічних наук Володимира Тарасенка своїм коштом створили цю унікальну технологію.
Роман КОСМА
Что скажете, Аноним?
[16:52 23 ноября]
[14:19 23 ноября]
[07:00 23 ноября]
13:00 23 ноября
12:30 23 ноября
11:00 23 ноября
10:30 23 ноября
10:00 23 ноября
09:00 23 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.