Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Поспішиш — людей насмішиш? Чи Януковича потішиш...

[14:02 26 октября 2007 года ] [ Україна молода, №197, 26 октября 2007 ]

Процес творення демократичної коаліції не такий простий, як здається.

Віддай свій підпис, і то швидше!

На шляху демократичної коаліції немає перешкод, процес її формування відбувається швидкими темпами і завершиться вже в перші дні роботи новообраної Верховної Ради. У цьому переконаний голова політради блоку “Наша Україна — Народна самооборона” В’ячеслав Кириленко, про що й повідомив на зустрічі послу Британії Тімоті Барроу.

Майбутня парламентська більшість БЮТ і “НУНС” дійсно формується — як відомо, лідери цих сил уже парафували коаліційну угоду і ледве не щодня наголошують на тому, що коаліцію буде створено чи не в перший же день засідань нового парламенту. Під угодою поставили свої підписи вже майже всі “нашоукраїнці”, окрім хіба деяких. За чутками, які долинають з Банкової, на якомога швидшому підписанні угоди всіма депутатами двох “демократичних” фракцій наполягає і Президент Ющенко. Зокрема, це питання він учора обговорював під час зустрічі з Юлією Тимошенко. Леді Ю запевнила главу держави, що з її боку під угодою розписалися вже всі потенційні нардепи, хоча насправді (за нашими даними), процес збору “БЮТівських” підписів тільки в розпалі.

Такий активний процес єднання не може не тішити прихильників демкоаліції, які добре пам’ятають, чим обернулися суперечки під час аналогічних подій після виборів 2006—го. Здавалося б, не можна гаяти ні дня — підписувати все, що можна, і то швидше, бо “сині” й іншобарвні ідеологи “ширки” не сплять.

“Коаліційний” розкол України на “народи” Донбасу і Львова?

Але не все так просто. Із табору “Нашої України” час від час долинають заклики не поспішати, критика положень коаліційної угоди тощо. Їхні автори (наприклад Юрій Єхануров) опісля запевняють, що йдеться лише про внутрішню дискусію і про розкол у лавах “НУНС” чи наміри створити коаліцію не з Блоком Тимошенко, а з кимсь іншим, не йдеться. Власне, так воно і є. Однак питання виникають, і то гострі. Учора свою позицію оприлюднила одна зі складових блоку “НУНС” — Українська республіканська партія “Собор”. На засіданні центрального проводу партії 24 жовтня провідні “соборівці” дійшли висновку, що в такому вигляді, в якому вона існує зараз, коаліційну угоду підписувати не можна.

УРП “Собор” наголошує на тому, що є прихильницею саме демократичної коаліції. Однак при цьому партійці висловлюють “велику тривогу” й занепокоєння тим, що “дотепер процес творення коаліції відбувається фактично підкилимно, поза контролем громадськості, обростаючи великою кількістю припущень і підозр; а парафований проект коаліційної угоди є надто широким, надмірно деталізованим і, як наслідок, суперечливим за своїм змістом”.

Як пояснив “УМ” заступник голови УРП “Собор” Максим Стріха, проект коаліційної угоди (на ста з гаком сторінках) містить “дуже багато щонайменше незрозумілих положень”. “Скажімо, навіщось юристам Юлії Ти­мошенко знадобилося внести туди положення про фактичну федералізацію України, — обурюється Стріха. — Паралельно з ліквідацією обласних держадміністрацій області, згідно з цим проектом, житимуть за власними статутами, фактично власними конституціями. Навіть за Кучми не наважилися піти на те, щоб проголосити поняття територіальних громад областей. Адже за Конституцією області є лише утвореннями, які забезпечують виконання спільних інтересів територіальних громад міст, селищ і сіл. Натомість зараз вводиться поняття, умовно кажучи, “народу Донбасу”, “народу Львівщини”, “народу Волині” тощо”.

“Помаранчева” демократія проти “сердечної” диктатури

Окрім того, в угоді, за словами пана Максима, пропонується ще багато антиконституційних речей: “Так, Юлія Тимошенко розуміє, що більшість мала, і її треба тримати “залізною рукою”. Відтак пропонується закон про імперативний мандат, яким фактично будь—яка акція депутата, що йде всупереч позиції керівництва фракції, прирівнюється до невходження депутата у фракцію. Тобто людину можна позбавити мандата за одноразове голосування, за якусь неузгоджену з фракцією заяву. Але ж це фактично ліквідує парламентаризм. Давайте влаштуємо замість парламенту збори “акціонерів” — лідерів фракцій, у кожного з яких є якийсь відсоток акцій, і не доведеться витрачати бюджетні гроші на 450 депутатів”.

Після емоційного обговорення ситуації центральний провід УРП “Собор” дійшов висновку, що депутати від партії “за будь—яких обставин не голосуватимуть за такі антиконституційні кроки”, повідомив “УМ” Максим Стріха. “Ми вважаємо, що демократичну коаліцію треба рятувати. Відтак треба поламати ту практику, яка сьогодні є, — пояснює політик. — У межах Блоку Тимошенко є залізна дисципліна і диктатура лідера. У “Нашій Україні” більше демократії, але зараз переговори про створення коаліції ведуть В’ячеслав Кириленко з Юрієм Луценком. Обоє вони раніше були людьми Банкової, а тепер стали людьми Юлі, оскільки обом обіцяно посади (одному — Голови Верховної Ради, другому — віце—прем’єр—міністра — міністра внутрішніх справ). І тепер замість того, щоб на переговорах обстоювати, скажімо, неможливість федералізації України, вони підписують усе. А потім з’являються на політраду “НУНС”, де їх питають: хлопці, а ви взагалі дивилися, що підписували? На це вони відповідають: ми не могли не підписати, бо інакше нас би звинуватили в тому, що ми зриваємо домовленості”.

Врятує тільки “круглий стіл”...

За словами Стріхи, аби врятувати ситуацію, необхідно перевести цей процес із “закулісних домовленостей” у гласну площину. “Організувати “круглий стіл”, де говорити не про посади, а про принципи. Обговорити ясну, чітку, прозору й коротку — не більше 10—15 сторінок — коаліційну угоду, всі положення якої дійсно будуть погоджені. І якою ніхто нікого не ламатиме об коліно, бо коаліція будується на компромісі, а не на диктаті. Опрацювати короткий пакет із трьох першочергових законів: про Кабінет Міністрів, про місцеві державні адміністрації і про місцеве самоврядування. “Якщо коаліція зуміє успішно пройти ці першочергові елементи — значить, їй судилося довге і щасливе життя. Якщо ні — що ж, доведеться визнати: ці люди виявилися не гідними”.

А на запитання про те, чи не подіє таке затягування на користь геть недемократичній коаліції, Стріха відповів: “Ми теж вважаємо, що угоду треба підписувати якомога швидше. Але під чим підписуватися — під федералізацією України? Даруйте, навіщо тоді демократична коаліція, коли ми ефективніше зруйнуємо Україну, ніж це було в найкошмарніших планах Мороза і Януковича?”.

Оцінка

Голова секретаріату Президента Віктор Балога вважає, що зараз уся повнота відповідальності за остаточне оформлення більшості лежить на Юлії Тимошенко й В’ячеславові Кириленку, чиї підписи стоять під угодою. А треба, щоб її підписали всі — тоді й дискусії будуть зняті. “Скріплення підписами всіх “списочників” БЮТ і “НУНС” парафованих документів засвідчить існування внутрішнього компромісу. Його обов’язково потрібно знайти, і якнайшвидше, без порожніх балачок і довгих вагань. Президент вбачає у цьому першочергове завдання для “помаранчевих” сил”, — наголосив Балога.

Леся ШОВКУН

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.