Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Зернова угода по-новому? Чи піде Україна на поступки “дорогим друзям” Путіну та Ердогану

[18:20 06 сентября 2023 года ] [ zn.ua, 6 вересня 2023 ]

Після тривалих дипломатичних маневрів, відмовок і обіцянок у Сочі нарешті зустрілися двоє “дорогих друзів” — президенти Туреччини й Росії Реджеп Ердоган і Владімір Путін.

 Обговорювали параметри поновлення зернової угоди, а також готовність Анкари стати посередником у переговорах між Києвом і Москвою. І хоча турецький лідер анонсував перед зустріччю “дуже важливе” повідомлення, за підсумками переговорів угоди про поновлення зернової угоди так і не було досягнуто.

В Україні такого результату й очікували. І на його тлі для нас непогано було вже те, що Ердоган і Путін нібито домовилися здійснити масштабні обміни військовополоненими. Принаймні, як пише російський Телеграм-канал “Тайная канцелярия” з посиланням на власні джерела, “згідно з умовами неформальної угоди, за посередництва Анкари обміни стануть регулярнішими, й потрапити під них тепер зможе набагато ширше коло полонених військових і цивільних осіб”.

Розмова в Сочі не була простою ні для Путіна, ні для Ердогана. Хоча Росія й Туреччина потребують одна одної й нерідко з тактичних міркувань опиняються по один бік барикад, між ними немає взаємної довіри. І якщо в Москві не забули історії з поверненням в Україну командирів “Азова”, то в Анкарі — як Путін “летів”, але так і не прилетів до Туреччини. У турків і росіян  лише ділові, прагматичні відносини, чітке розуміння того, в яких випадках співробітництво дає змогу кожній зі сторін вирішувати свої конкретні завдання.

Як пояснила в коментарі ZN.UA старша дослідниця Atlantic Council Євгенія Габер, у зустрічі в Сочі була більше зацікавлена Анкара, ніж Москва: візит мав засвідчити, що Ердоган активно задіяний у процесі врегулювання проблеми й намагається знайти якесь рішення, що Туреччина залишається безальтернативним майданчиком для переговорів і найкращим посередником.

“Ердогану важливо зберегти зернову угоду, оскільки це його задум. Йому важливо зберегти статус Туреччини як країни-посередника, яка одночасно зберігає канали зв’язку і з Україною, і з Росією, щоб за контакти з Москвою Анкару не критикували, а дякували, бо вона намагається використовувати діалог не лише з вигодою для себе, а й конструктивно для Заходу чи України. У цьому випадку — щоб відновити зернову угоду”, — стверджує аналітикиня.

 

Водночас у Ердогана є важелі тиску на Путіна. Адже Туреччина залишається для Росії одним із небагатьох каналів зв’язку із зовнішнім світом — економічним (через цю країну Москва одержує певні товари), туристичним (через турецькі аеропорти російські громадяни можуть летіти в будь-яку частину світу), енергетичним (немає іншого такого великого партнера, який би в таких обсягах міг купувати російський газ) тощо. Зрештою, Туреччина контролює важливі чорноморські протоки й може перекрити Босфор, наприклад, для нафтових танкерів, що прямують у російські порти.

І все-таки аргументи Ердогана не переконали Путіна повернути Росію до чорноморської зернової ініціативи. “Ми будемо готові розглянути можливість реанімувати зернову угоду відразу ж, як буде виконано всі домовленості щодо російського агроекспорту”, — оголосив російський президент після завершення зустрічі. Водночас Путін не був би Путіним, якби знову не звинуватив країни Заходу в тому, що вони “обманювали” Росію й “просто змусили” Москву вийти із зернової угоди.

Раніше Москва заявляла, що не повернеться до угоди, якщо Захід не виконає її вимог: підключити Россільгоспбанк до SWIFT, дозволити постачати запчастини для сільгосптехніки, розблокувати транспортну логістику й страхування, відновити аміакопровід Тольятті—Одеса та розморозити активи російських компаній. За інформацією ЗМІ, ООН готова піти на ці поступки: ключові пункти в її пропозиціях — підключення Россільгоспбанку до SWIFT і розблокування активів російських компаній, що займаються виробництвом добрив.

Хоча Путін і стверджує протилежне, Москва водночас “пушить” альтернативні плани постачання зерна, зокрема коштом Катару. Цей план передбачає, що Катар скуповуватиме в Росії мільйон тонн зерна, яке перепродуватиме Туреччині за певну комісію, а вже турки далі відправлятимуть його покупцям у найбідніші країни світу. (Путін запевняє, що Москва навіть готова безплатно постачати зерно бідним країнам.) Утім, у ЗМІ стверджують, що Туреччина виступає проти планів створити альтернативу зерновій угоді, лобіюючи продовження чорноморської ініціативи.

Путін уже заявляє, що в Росії цього року буде щедрий урожай — 130 млн т зернових, із яких 60 млн т може піти на експорт. В інтересах Кремля — виключити з угоди Україну, створити альтернативний зерновий коридор, витиснути нашу країну зі світового ринку зерна й водночас зламати санкції проти Росії. Щоб домогтися свого, Москва обстрілює ракетами й атакує дронами українські зернові термінали, чорноморські та дунайські порти, погрожує судам, що прямують в Україну.

Кожна зі сторін ламатиме ситуацію, щоб задовольнити власні інтереси, демонструючи готовність “уникнути кризи з постачанням зерна в найбідніші країни”. Та водночас ламатимуть слабшу зі сторін. А це — Київ.

Примітно, що Ердоган у Сочі заявив, що Україні треба пом’якшити підхід до чорноморського коридору в межах зернової угоди, й повторив, що Туреччина готова бути посередником у переговорах із Україною. (Втім, публічно Путін мляво відреагував на пропозицію Ердогана, щоб Туреччина виступила посередником у переговорах Росії з Україною, знову нагадавши про торішні російсько-українські угоди, які Київ відправив “на смітник”.)

Пізніше турецький президент написав у Twitter, що сподівається досягнути в короткий термін домовленості щодо чорноморської зернової ініціативи: “Одним із питань, на якому ми зосередилися, була активізація Чорноморської ініціативи. У цьому контексті, консультуючись із ООН, ми підготували новий пакет пропозицій, що передбачає значний прогрес. Як президент Туреччини я вірю, що ми знайдемо рішення, що відповідатиме очікуванням, протягом короткого часу”.

Нині відбувся лише перший обережний скринінг пропозицій сторін. Але якщо зернову угоду й буде поновлено, то, як зазначає Євгенія Габер, “малоймовірно, що угоду вдасться реанімувати в тому форматі, в якому вона існувала до виходу з неї Росії. В новому вигляді угода буде комбінованою”. Втім, наразі Захід не готовий виконувати російські вимоги.

У Києві також наразі не готові йти на поступки. Як зазначив глава МЗС Дмитро Кулеба, українські дипломати контактували з турецькою стороною перед зустріччю Ердогана з Владіміром Путіним у Сочі й чітко все роз’яснили. Можливо, позиція нашої країни зміниться після анонсованої Кулебою телефонної розмови Зеленського та Ердогана. Адже хоч і не в українських інтересах, щоб із Россільгоспбанку зняли санкції, але Україні потрібен зерновий коридор у Чорному морі, що повноцінно функціонуватиме. Це питання наповнення українського бюджету та виживання українських фермерів.

Володимир КРАВЧЕНКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.