Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Зеленський хоче відродити науково-дослідний флот. Гарна новина, але є одне “але”

[09:04 31 октября 2021 года ] [ Газета.ua, 30 октября 2021 ]

Грошей платників податків на науку хронічно роками не вистачає.

 Зеленський хоче за 5-10 років відродити науково-дослідний флот і мати 36 спецсуден.

Як науковець, я мав би зрадіти такій гарній новині. Тим більше після того, як Україна реально придбала у Британії криголам, а від Бельгії отримала повноцінне науково-дослідницьке судно (до речі, криголам найменували “Ноосфера”, а “Бельгіку” — “Борис Александров” на честь очільника Інституту морської біології НАН України, що загинув в пожежі 2019 року).

Але насправді, до цієї новини слід ставитися абсолютно спокійно.

Бо це — звичайний популізм.

Популізм, що прикривається іменем науки

Популізм штибу дам мільйон доларів українським вченим за розробку вакцини від коронавірусу, посаджу мільярд дерев, запущу супутник до 30-річчя Незалежності.

По-перше, я сподіваюся, що у Зеленського немає ніяких 5-10 років. Країна просто цього не переживе.

По-друге, слід розуміти, що при всьому “дякую” вольовому рішенню президента Зеленського з приводу придбання криголама — його купівля відбулася не на порожньому місці і, що важливіше, не на порожнє місце.

Це результат ефективного багаторічного перетворення Національного антарктичного наукового центру на притомну структуру та наслідок самовідданої роботи багатьох людей, долучених до процесів не тільки купівлі криголама, а й пошуку відповідей на питання “нашо він нам?” і “як його утримувати?”.

Бо, по-третє, слід ще уважно подивитися, чи зможе Україна “перетравити” криголам і тягло та самовіддано забезпечити його фінансуванням, аби він не перетворився на іржаву нерухомість біля причалу, як це сталося, власне, із науковим флотом України, що дістався їй у спадок від СРСР.

Існує високий ризик, що в якийсь з років гроші на утримання судна не знайдуться

Адже в країні, де в тебе міністом освіти є плагіатор, саме міністерство системно прагне позбавити незалежності Національний фонд досліджень, де Кива — вчений, а справжні науковці працюють неповний робочий тиждень, отримуючи зарплатню нижчу за кур'єра піци, опалення в інститутах вмикають тільки коли температура вже геть нижче нуля, а самі дослідники цілими натовпами знімаються та емігрують в Туреччину та Китай, існує високий ризик, що в якийсь з років гроші на утримання судна не знайдуться.

Ні, я не хочу сказати, що в бюджеті бракне грошей платників податків.

Їх повно.

На мільйонні компенсації суддям, кратне зростання фінансувань МВС та прокуратури, заливання мільярдами картельних змов на дорожньому будівництві чи компенсації структурам фірташів-ахметових.

Але от грошей платників податків на науку хронічно роками чомусь не вистачає. В тому числі за каденції нинішнього президента.

Тому дуже добре, що затягнули “Ноосферу” та “Бориса Александрова” в наші гавані. За це я чесно, без сарказму та щиро дякую.

Але мені, як науковцю і громадянину, хотілось би розуміти, що флот — який завгодно: науковий, авіаносний, космічний, міжзоряний — розбудовується не заради хайпу та “літаки летять, будем всіх бомбіть”, а бо дійсно є і потреба, і можливість.

За це ж, наче, боровся президент Зеленський? Щоб відкриття були не під урочисті дати, держдачі — дітям, літаки — продати?

За це ж, наче, боровся президент Зеленський? Щоб відкриття були не під урочисті дати, держдачі — дітям, літаки — продати і т.д?

Судова реформа, інвестиційний клімат, розвиток економіки, науковці не в драних штанях і з обладнанням — є тим базисом, що дозволить не напхати гавані порожніми бляшанками, а забезпечити їхнє існування сенсом.

А так — це якийсь дикий карго-культ.

Бо ви тіки вчитайтесь, чому саме Зеленський прагне купити саме 36 суден: “Саме стільки суден становив науковий флот України у 1991 році. Коли я став президентом, наукових суден в Україні залишилося аж нуль. За всі 30 років ми втратили всі 36 кораблів.”

“Дядя Пєтя, ти дурак?” (с)

Президенту слід знати, що в часи, коли в Україні базувались і працювали 36 науково-дослідних суден, вчені не животіли, а грошей на науку виділялося дуже багато. Дуже.

Прибери з міністерства плагіатора.

Спрямуй бюджети від олігархів на решту економіки.

Прибери рішал і забезпеч нормальні правила гри.

Рости ВВП.

Виконуй закон про науку і фінансуй її на 1,7% ВВП, а не 0,28%, як зараз

І все. Не чіпай. Саме запрацює без пресконференцій та перерізання стрічок.

Припини хайпувати, бо міфічний науковий флот рейтинг не підніме.

Ось, що я про це думаю.

А знаєте, що найстрашніше?

В оточенні Зеленського не знайшлося жодної живої душі, яка б мала клепку чи сміливість сказати, що ця маячня про 36 суден — просто маячня.

Антон СЕНЕНКО,  старший науковий співробітник Інституту фізики НАН України

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin
[2021-11-01 14:00:28] [ Аноним с адреса 77.111.245.* ]

Пир во время чумы! Опуститесь на землю. Вас так оторвало за два года от реальности, что уже страшно за ваш рассудок. Европа на этом экономит. А у нас людям есть нечего. Какой флот? Дороги на костях уже построил, теперь вообще решил все угробить!?

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.