Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Закололи фехтувальника: чому відправили у відставку міністра спорту

[07:20 13 ноября 2023 года ] [ Апостроф, 10 листопада 2023 ]

Скандали навколо Вадима Гутцайта закінчилися його звільненням.

У минулому відомий фехтувальник і тренер Вадим Гутцайт після залишення спорту став колекціонером посад, був помічений у корупційних схемах, ухвалював неоднозначні рішення та набув скандальної слави. Його відставка назрівала вже давно, але лише у вівторок, 9 листопада, більшістю голосів Верховна Рада змогла звільнити скандального міністра. Хто такий Вадим Гутцайт, а також із чим пов'язане його звільнення, читайте у матеріалі “Апострофа”.

Пристрасті з відставкою

Про відставку міністра молоді та спорту Вадима Гутцайта говорили неодноразово. Однак звільнити чиновника, який сидить на кількох стільцях, не вдавалося. І це при тому, що, крім посади міністра Гутцайт, ще керує і Національним олімпійським комітетом України.

Рішучу спробу позбавити Гутцайта посади міністра було здійснено 3 серпня поточного року. Однією з опозиційних парламентських фракцій було скликане засідання Комітету Верховної Ради з питань молоді та спорту, на якому мали намір визнати роботу міністра незадовільною та проголосувати за його відставку.

“До нього накопичилася величезна кількість питань, — зазначив у коментарі політолог Ігор Рейтерович. - Федерації різних видів спорту неодноразово висловлювали свою думку (негативну) про діяльність профільного міністра. Йому нарікали, наприклад, в тому, що вын не здатний вирішити питання, пов'язані з допуском/не допуском російських збірних чи окремих спортсменів до тих чи інших змагань”.

Також Гутцайта звинуватили у публічній мовчанці після інциденту з фехтувальником Ольгою Харлан, яку дискваліфікували з Чемпіонату світу через відмову потиснути руку росіянці Ганні Смирновій.

Але тоді члени комітету Андрій Кожем'якін, Григорій Суркіс та Георгій Мазурашу проголосували проти відставки Гутцайта.

Утім, 7 листопада голова парламентської фракції “Слуга народу” Давид Арахамія повідомив, що цього тижня парламент звільнить одного з міністрів уряду. А вже наступного дня Вадим Гутцайт подав у Верховну Раду заяву про свою відставку. Він пояснив, що планує зосередитись на роботі в Національному олімпійському комітеті України (хоча раніше сидіння на двох кріслах його не бентежило). 9 листопада Верховна Рада заяву Гутцайта задовольнила.

“Швидше за все, цю відставку було підготовлено заздалегідь, — вважає Ігор Рейтерович, - а зараз їй дали хід, щоб дещо відвернути увагу від низки досить галасливих інформаційних подій, які відбуваються в Україні та навколо України на даний момент”.

Утім, в.о. глави міністерства став Матвій Бідний, який має у своїй біографії “темні плями”. Професійний бодібілдер, Бідний свого часу був помічником-консультантом народного депутата від БЮТ Андрія Портнова, якого неодноразово звинувачували у відверто проросійській діяльності та роботі на Кремль.

Заступником міністра Бідний був із липня 2020 року. На посаду він прийшов за чотири місяці після обрання головою міністерства Вадима Гутцайта. Як зазначає керівник парламентської фракції “Слуга народу” Давид Арахамія, із кандидатурою нового постійного міністра визначаться найближчим часом.

У нас немає ще кандидата на посаду міністра [молоді та спорту]. Поки що заступник виконуватиме його обов'язки, але на наступному засіданні ми вже вирішимо питання про кандидата”, — пояснив депутат.

Спортсмен та тренер

Що ж до Гутцайта, то той, нагадаємо, — відомий фехтувальник. У 1992 році він пробився до складу олімпійської збірної та взяв участь в Олімпіаді у Барселоні. Слід зазначити, що на той час Радянський Союз вже розпався, але спортсмени виступали у складі Об'єднаної команди. Вадиму Гутцайту вдалося здобути золоту медаль у командній першості.

Після цього Гутцайт взяв участь у 5 Олімпіадах, але вже у складі збірної України. На Олімпіадах у 2004 та 2008 роках він був головним тренером збірної команди України з фехтування. У 2008 році в Пекіні українські шаблістки під керівництвом Гутцайта здобули золоті медалі.

Колекціонер посад

У 2010 році Вадим Гутцайт стає чиновником, його призначили генеральним директором державного підприємства “Олімпійський навчально-спортивний центр “Конча-Заспа”. З цього моменту у нього проявляється потяг до різних посад. У 2017 році колишній фехтувальник переходить на роботу до Київської міської державної адміністрації, де очолив управління молоді та спорту, а у 2018 році Гутцайт очолив ще й департамент молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради.

До цього варто додати, що у 2006 — 2012 роках Гутцайт був помічником нардепа від Партії регіонів Ельбруса Тадєєва. Ще одним помічником Тадєєва був нинішній глава Офісу президента Андрій Єрмак.

2017 року Вадим Гутцайт став президентом Федерації фехтування України. А 4 березня 2020 року, залишаючись на посаді голови федерації, він став ще й міністром молоді та спорту. Але від президентського крісла у Федерації фехтування не відмовився — у грудні 2021 року він навіть був переобраний на цю посаду.

У листопаді 2022 року голова Федерації фехтування, міністр молоді та спорту Вадим Гутцайт вирішив ще стати президентом Національного олімпійського комітету. При балотуванні він заявляв, що не поєднуватиме роботу у НОК та міністерстві. Гутцайта обрали головою НОК України більшістю голосів. Однак, після цього, від посад глави Федерації фехтування та міністра він не відмовився. Тільки після скандалів 1 березня 2023 року Гутцайт склав із себе повноваження президента Федерації. Але дві інші посади він продовжував поєднувати.

Скандали

Вадим Гутцайт, працюючи чиновником, потрапляв у скандали. Як з'ясувалося, він був співвласником бізнесу у Росії. Його партнерами з бізнесу були президент олімпійського комітету Росії, полковник російської армії та колишній товариш по команді Станіслав Поздняков та багаторічний головний тренер збірної Росії з фехтування, полковник Ільгар Мамедов. Однак про цей бізнес у своїх деклараціях Гутцайт не згадував.

У 2019 році Вадима Гутцайта підозрювали в розкраданні 2,2 мільйона гривень, виділених на закупівлю човнів для дитячо-юнацької спортивної школи, а також у розкраданні грошей у департаменті молоді та спорту КМДА. Але до звинувачень так і не дійшло.

Ставши головою Національного олімпійського комітету, Гутцайт запросив на роботу до цієї організації нардепів від ОПЗЖ Нестора Шуфрича та Григорія Суркіса. Шуфрич, зараз, нагадаємо, сидить в ізоляторі, і підозрюється у державній зраді.

Але найгучніший скандал із міністром стався після того, як він заборонив українським спортсменам брати участь у змаганнях, де виступають росіяни та білоруси. Це викликало обурення всіх українських спортсменів, які не шкодували висловлень на адресу Гутцайта .

“Гутцайт — це популістичний клоун. Замість боротьби за усунення “нейтральних” російських/білоруських спортсменів, які розповсюджують російську пропаганду, Гутцайт та команда обирають “не звертати на них увагу”. Водночас ця російська пропаганда продовжує нас вбивати”, - сказав тоді скелетоніст Владислав Гераскевич.

“У наших спортсменів росіяни відібрали право нормально тренуватися через руйнування інфраструктури. Понад 350 спортивних об'єктів лежать у руїнах. І виходить так, що наш Олімпійський Комітет ще й пропонує бойкотувати змагання. По суті караючи таким чином спортсменів невідомо за що”, — заявила народний депутат України та триразова чемпіонка Європи з легкої атлетики Ольга Саладуха.

Саладуха також додала, що з боку президента НОК Вадима Гутцайта цинічно — давати росіянам право змагатися під нейтральним прапором та водночас змушувати українських спортсменів сидіти без руху.

“У результаті вийшло так, що Україна, по суті, вистрілила собі в ногу, відмовившись брати участь у змаганнях, де дозволили брати участь росіянам. Хоча питання можна було вирішити якось інакше, не караючи вітчизняний спорт”, - зазначив у коментарі політолог Ігор Рейтерович.

26 липня міністр молоді та спорту змушений був скасувати бойкот турнірів за участю росіян та білорусів, якщо вони виступатимуть у нейтральному статусі. Але наступного дня вибухнув новий скандал. Українську фехтувальницю Ольгу Харлан дискваліфікували з Чемпіонату світу з фехтування через відмову потиснути руку суперниці, росіянці Ганні Смирновій. Міністр Вадим Гутцайт на цей скандал ніяк не відреагував, що загострило питання щодо його відставки.

“Це питання вже порушено в Офісі Президента. Ймовірно, воно буде схвалено. Думаю, незабаром і Верховна Рада вже цим займатиметься”, — заявив тоді нардеп Ярослав Железняк.
Проте, як зазначалося вище, уперше комітет ВР з питань молоді та спорту Гутцайта тоді не звільнив.

Що далі

Відставка Вадима Гутцайта відбулася лише після того, як він сам написав заяву. Щоправда, посаду президента НОК України він вирішив залишити за собою.

“Що стосується конкретних напрямів роботи, то складні часи, що випали на його каденцію (ковід-обмеження, широкомасштабна війна) обумовлювали багато часу витрачати на “гасіння пожеж”, — каже в коментарі “Апострофу” нардеп Ольга Саладуха, - Але була потрібна активніша комуна міністерства з медіа-спільнотою, зокрема, у питанні протидії російським агресорам у спорті. Чіткі та зрозумілі посили з приводу того, як повинен функціонувати спорт під час кризи. Доводилося багато спілкуватися з Гутцайтом на цю тему і, гадаю, він сам розуміє, де його підхід спрацював, а де треба було активніше висвітлювати те, що робилося Міністерством і робити те, чого не вистачало”.

Щодо роботи Вадима Гутцайта у НОК Ольга Саладуха зазначила: “Що стосується його діяльності на посаді керівника НОК, то найкращою оцінкою будуть результати нашої команди на Іграх. Впоратися з управлінням структури, яка багато років була зав'язана під одну людину, той ще виклик”.

“Що стосується кандидатур на посаду нового міністра, то в кулуарах звучать різні прізвища та формати діяльності міністерства. Але не озвучуватиму нікого, щоб не було сприйнято як лобіювання когось конкретного. Головне, щоб це була людина зі світу спорту та з менеджерським досвідом. І щоб ми не опинилися в такій ситуації, яка є в деяких міністерствах, коли звільнений міністр, а новий не призначається тривалий час. Така невизначеність у процесі підготовки до Олімпійських Ігор-2024 буде мати негативний вплив. Тому треба оперативно обрати нового міністра”, — резюмувала Ольга Саладуха.

Андрій КОВАЛЕНКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.