Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Як в Україні можна наростити видобуток газу під час війни. Інтерв'ю з засновником компанії “Західнадрасервіс” Зіновієм Козицьким

[07:40 23 сентября 2022 года ] [ Forbes-Украина, 22 вересня 2022 ]

Після 24 лютого українські газовидобувні компанії знизили видобуток на 5—10%. Але не всі. Компанія “Західнадрасервіс”, яка входить в пʼятірку найбільших приватних видобувників України, видобуває та інвестує більше, ніж торік. Forbes запитав у власника компанії Зіновія Козицького, як розвивати бізнес під час війни

 Через війну найбільші приватні газовидобувні компанії України опинилися в скрутному становищі. Зменшення промислового споживання змушує закачувати газ у сховища, знижувати обсяги видобутку та відкласти буріння свердловин.

З початку року видобуток газу в Україні знизився на 5—10%. Торік приватні компанії видобули 5 млрд куб. м, або 25% усього українського газу.

Найбільші приватні видобувні компанії обʼєднує те, що ними володіють найбагатші люди країни. “ДТЕК Нафтогаз” належить Рінату Ахметову, “Укрнафтобуріння” — Ігорю Коломойському та партнерам, Smart Energy — Вадиму Новинському, Burisma — Миколі Злочевському, Geo Alliance — Віктору Пінчуку.

До когорти найбільших входить і “Західнадрасервіс” — компанія, власник якої невідомий широкому загалу — львівський бізнесмен Зіновій Козицький. Він почав видобувати газ у 2004 році. Вже після повномасштабного вторгнення “Західнадрасервіс” відкрила нове родовище й пробурила 12 свердловин.

На відміну від більших гравців, які видобувають газ у Полтавській та Харківській областях, компанія сконцентрувалася на видобутку в Львівській та Івано-Франківській області. Ще одна відмінність — “Західнадрасервіс” бурить свердловини невеликої глибини, до 2000 м, що потребує менших інвестицій.

Як ця стратегія допомогла Козицькому не тільки втримати, а й збільшити бізнес під час війни?

Як війна змінила ваш бізнес?

Почали працювати швидше та більше. На заході країни не йдуть бойові дії, тому підтримувати газовидобуток наш обов’язок.

Ми не зупиняли роботу, проводили геологічні роботи, сейсміку, пробурили 12 свердловин — усі наші чотири бурові в роботі. Відкрили нове родовище у Львівській області, на якому запустили дві свердловини з хорошими запасами. Дебіт родовища — 200 000 кубометрів на добу.

Цього року плануємо інвестувати 750 млн грн у газовидобуток та 2,8 млрд грн у відновлювану енергетику. Торік інвестиції у видобуток склали 646 млн грн.

У нашій групі працює більше 800 співробітників. 60 співробітників були призвані до лав ЗСУ.

У вас є ліцензія в Полтавській області. Яка ситуація там?

Плануємо цієї осені почати сейсмічні дослідження, в наступному році — бурити. Розраховуємо на хороші запаси, оскільки поруч є дуже непогані родовища, з хорошим дебітом.

Скільки свердловин плануєте пробурити в цьому році і на які показники видобутку розраховуєте?

17 свердловин, тоді як у 2021-му було 14. Видобуток цього року зріс, але не суттєво. До кінця року плануємо видобути 184 млн кубометрів газу проти 167,6 млн кубометрів торік.

Яка ситуація з вашим бізнесом у відновлювальній енергетиці?

Є певні проблеми з платежами, але віримо, що відновлювальна енергетика буде розвиватись. У цьому році ми вже побудували чотири сонячні електростанції по 1 МВт кожна. Зараз будуємо вітрову на 55 МВт біля Трускавця. Плануємо завершити будівництво до кінця року і запустити станцію.

Вартість проєкту — €74 млн. Це великий проєкт: провели 15 км лінії електропередачі, зробили фундаменти, під’їзні дороги, побудували підстанцію.

Коли ця станція запрацює, у нас буде 212 МВт. “Сонце” — 122 МВт, “вітер” — 90 МВт.

З якими фінансовими показниками ви закінчили минулий рік та на що розраховуєте в цьому?

Виторг групи за 2021 рік — 6,8 млрд грн, у 2022-му очікуємо 10 млрд грн. Суттєве збільшення внаслідок будівництва вітрової станції. Минулого року сплатили 1,3 млрд грн податків, а в цьому плануємо 2,9 млрд грн. Рік плануємо закінчити прибутковою компанією. Який же це бізнес, коли немає прибутку?

Які перспективи українського газовидобутку?

Думаю, що видобуток буде сконцентровано на заході країни. Регіон має величезні перспективи, але є не вивченим. Треба робити сейсміку, дослідження, бурити на більші глибини. Активне вивчення західного регіону припало на 1960—1970-ті. Саме в ці роки були відкриті великі родовища, які працюють до цього часу. Але всі вони відкриті на невеликих глибинах, до 2000 метрів.

Поодинокі глибокі свердловини, до 6000 метрів, теж були, але великих досліджень у цьому напрямку не відбувалось. Ми сподіваємось на нові відкриття в західному регіоні на великих глибинах.

Позитивна новина, що відвоювали Харківську область, де також сконцентровані великі об’єми видобутку. Але головне, щоб там не стріляли, не летіли снаряди.

Плануєте видобувати в Харківській області?

Ні, поки що таких планів немає. Але ми в пошуках. Коли розпочнуться аукціони на спецдозволи, будемо брати участь.

Як в Україні можна наростити видобуток газу під час війни. Інтерв'ю з засновником компанії “Західнадрасервіс” Зіновієм Козицьким /Фото 2
Зіновій Козицький та працівники “Західнадрасервіс”.

Цього року ви планували пробурити свою першу глибоку свердловину. На якому етапі цей проєкт?

У цьому році, найімовірніше, не встигнемо розпочати її буріння. Ми вже закінчили сейсмічні роботи, обробляємо результати. Сподіваюся, до кінця року ми будемо розуміти, де саме бурити.

Приватні видобувники заявляють, що не можуть продати весь свій видобутий газ. У вас такої проблеми немає?

Половина промисловості зупинилася, і великі газовидобувні компанії втратили своїх традиційних споживачів. У нас такої проблеми немає, оскільки ми видобуваємо суттєво менше.

Маємо невеликі запаси у підземці для власних потреб компанії, але решту повністю продаємо на ринку приватним компаніям. Десь половину — кінцевим споживачам, а іншу — трейдерам. На вересень ціна на ринку 40 000—45 000 грн за 1000 кубометрів.

Верховна Рада змінила обрахунок ренти, прив’язавши її до українських цін. Як це вплине на вас та на галузь?

Майже від початку війни діяла рентна плата, яка була прив’язана до європейських котирувань, а продавати газ ми маємо за українськими цінами, які у 2—3 рази нижчі. По нас це вдарило не так сильно, оскільки маємо менше старих свердловин (30%).

Але для багатьох компаній, які мають більше старих свердловин, це велика проблема, оскільки вони стали збитковими. Такі компанії змушені обмежувати інвестиції, зменшився видобуток

Дуже добре, що парламент відв’язав ренту від європейських індикаторів. Це рішення вплине позитивно на всю галузь, зростуть інвестиції, обсяг робіт. Відповідно, збільшиться такий необхідний для країни видобуток газу. Ми також плануємо збільшити інвестиції у газовидобуток.

Ігор ОРЕЛ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.