Нещодавно, Головне управління Державної фіскальної служби України (ДФС) в Донецькій області повідомило про затримання сигарет на майже 9 млн гривень за ухилення від сплати податків. За підрахунками ДФС, державі завдано збитків на понад 3,5 млн гривень.
З оперативних фото- та відеоматеріалів ДФС видно, що під час обшуку було вилучено понад 452 тис. пачок сигарет виробництва ТОВ “Винниківська тютюнова фабрика”.
Пізніше з’ясувалося, що проводився санкціонований обшук філіалу компанії ТОВ “Торговий дім “Львівська тютюнова фабрика ЛТД” (ЛТФ), яка займається оптовою торгівлею тютюновими виробами.
Усі виявлені сигарети були обклеєні марками акцизного податку, отриманими для маркування іншого виду тютюнових виробів, які оподатковуються за меншими ставками.
Про цю схему ухилення від сплати податків, яку використовує “Винниківська тютюнова фабрика” (вона ж “Львівська тютюнова фабрика” та деякі пов’язані компанії) ще у червні 2017 року писала “Економічна правда”.
Спробуємо розібратися в чому полягає “схема” з акцизними марками, яку використовує ЛТФ.
За даними “Економічної Правди” більшу частину портфелю ЛТФ складають сигарили по 2 штуки. Проте, заявлене львівською компанією масове виробництво сигарил — лише прикриття, спосіб ухилення від сплати податків.
Як це працює?
Для того, щоб виготовити сигарети, необхідно наперед сплатити державі акцизний податок. За сплату акцизного податку отримується паперова акцизна марка для сигарет, яка підтверджує повну сплату акцизного податку.
Так, у 2018 році, для того, щоб продати одну пачку сигарет, необхідно сплатити державі мінімальний акциз 15,46 гривень (якщо сигарети дорожчі, то податку надалі необхідно сплати більше).
Для того, щоб продати сигарили, також необхідно наперед сплатити державі акцизний податок. За сплату податку також отримується паперова акцизна марка — для сигарил.
Але акцизний податок за сигарилу становить не 15,46 гривень і більше, а обраховується в залежності від ваги тютюну в фінальному продукті — 726,15 гривень за кілограм тютюну.
Так за сигарили по 2 штуки, за середньої ваги сигарили по 1 граму тютюну, для того, щоб отримати паперову акцизну марку необхідно сплатити 1,45 гривень податку.
Але як працює ця схема, якщо різні марки і різна ціна за них?
Справа в тому, що вартість акцизних марок для сигарет та для сигарил відрізняється, а зовнішній вигляд у цих марок ідентичний.
Якщо задекларувати виробництво двох сигарил, а паперову марку для них наклеїти на пачку сигарет, то податку сплачується приблизно півтори гривні замість п’ятнадцяти.
Наразі немає інформації, яку саме вагу тютюну в своїх “сигарилах” вказують представники ЛФТ при закупівлі марок, але його вага може бути і меншою.
Підтвердженням того, що ЛТФ використовує марки акцизного податку сигарил для своїх сигарет є ряд кримінальних справ, в яких зафіксовано такі факти.
Наприклад, ще у 2015 році на херсонському складі ЛТФ під час обшуків було вилучено 15,5 тисяч пачок сигарет, на яких були наклеєні акцизні марки, які видаються для сигарил (справа №668/1996/16-к від 01.04.2016).
При такій відносно незначній кількості пачок сигарет з акцизними марками для сигарил ЛТФ могла послатися на помилку на виробництві.
Однак, останнє затримання у кількості 452 тисячі пачок сигарет виробництва ЛТФ свідчить про те, що це не звичайна помилка на виробництві, а постійно діюча схема ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.
Таким чином ми маємо ще один зафіксований епізод “помилкового” використання марок Львівською тютюновою фабрикою.
Тут варто відмітити, що минулого року нарешті було прийнято зміни до Податкового кодексу, які, в тому числі, передбачають впровадження різних на вигляд акцизних марок на сигарети та сигарили.
Кабінету Міністрів України доручено до липня 2018 року змінити дизайн сигарильних паперових акцизних марок, що створить певні труднощі у застосуванні схеми, де з пачки сигарет можна платити гривню замість п’ятнадцяти гривень податків.
І саме від Кабміну наразі залежить, як швидко ця норма втілиться у життя. І поки триває досудове розслідування, ЛТФ продовжує завоювання долі ринку.
Маржа у понад 13 гривень на кожній пачці сигарет дає можливість утримувати ціну нижчою за собівартість, нижчою ніж необхідно для її виробництва, нижчою ніж у всіх конкурентів. Це ілюструється простою математикою.
Незважаючи на підвищення мінімального акцизного зобов'язання майже на 30 відсотків в 2018 році (з 596,05 до 773,20 грн/тис. штук), Винниківська тютюнова фабрика опустила ціни на усі свої бренди в середньому на 1,43 грн.
Наприклад, за даними ДФС ціна на бренд “Strong” знизилася з 20,48 до 19,05 грн. Щоб розібратися в значенні цих цифр, проведемо простий підрахунок платежів, які обов’язково необхідно сплатити до бюджету, щоб випустити в обіг пачку сигарет.
В 2018 році мінімальне акцизне зобов'язання становить 15,46 грн за пачку. У ціні найпопулярнішої львівської марки сигарет “Київ”, яка наразі коштує 18,58 грн, ПДВ складає 3,10 грн.
Таким чином, самі лише податки, що мають сплачуватися з однієї пачки сигарет “Київ”, складають 15,46 + 3,10 = 18,56 грн. Отже, у ЛТФ залишається 2 копійки після відрахування усіх обов’язкових платежів до бюджету.
Проте ще необхідно отримати підтвердження сплати акцизу — саму паперову акцизну марку, яка коштує 9 копійок. Таким чином, для виробництва сигарет “Київ”, Львівській тютюновій фабриці не вистачає 7 копійок, щоб покрити обов'язкові платежі в бюджет.
Однак, за нормальних умов виробнику, крім повної сплати податків з пачки, необхідні кошти на покриття вартості сировини, виробничих витрат, оплату праці, дистрибуцію, маркетинг та маржу роздрібних торгівців тощо.
Нагадаємо, що Всесвітня організація охорони здоров'я визначила, що саме високі ціни на сигарети є одним з головних засобів боротьби з епідемією куріння. Це положення міститься в Рамковій Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, яку підписала і Україна.
Збільшення цін на сигарети спрямоване на досягнення двох цілей: збільшення надходжень до бюджету і зменшення викликаних курінням хвороб та смертей. Таким чином, дешеві сигарети ЛТФ стоять на заваді виконанню Україною міжнародних зобов’язань.
І поки ЛТФ знижує ціни, надалі завойовує ринок граючи на ціновій доступності, країна з року в рік втрачає мільярди недоотриманих надходжень в бюджет.
експерт з питань податкової політики
Что скажете, Аноним?
[07:00 15 января]
[21:06 14 января]
[19:43 14 января]
10:20 15 января
10:10 15 января
10:00 15 января
09:50 15 января
09:20 15 января
09:00 15 января
08:50 15 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.