Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Уряд роздасть українцям 50 млн LED-ламп, а лампочки Ілліча — заборонить. Чому це важливо

[09:00 22 декабря 2022 года ] [ Лига Бизнес, 21 декабря 2022 ]

З січня в Україні розпочинається держпрограма з обміну лампочок. Потенційно, це може зменшити в країні дефіцит електроенергії. Але цього не достатньо.

 В умовах сильного дефіциту електроенергії уряд знайшов креативний і водночас простий у реалізації спосіб покращити ситуацію в енергетиці. З 1 січня в Україні має запрацювати спеціальний проєкт, мета якого — замінити до 50 млн ламп застарілого типу. Головну скрипку в держпрограмі, яка фінансується Євросоюзом, зіграють Дія та Укрпошта.

Як українцям отримати безплатно до п'яти LED-ламп, хто вигадав цю програму і чому тільки заміни ламп недостатньо — розбиралася LIGA.net.

Ідея під нараду Зеленського

Заміна в промислових масштабах ламп розжарювання на LED-лампи — ідея ненова в Україні. Довгі роки вона періодично озвучувалася чиновниками та енергетиками, але не втілювалася.

Востаннє її пропонував наприкінці 2021 року Всеволод Ковальчук, колишній керівник Укренерго. За його підрахунками, якщо замінити в селах і містах України хоча б 6,6 млн енергоємних і застарілих ламп, потенційно споживання електроенергії скоротилося б на 500 МВт. Це приблизно половина від всієї потужності одного атомного енергоблока Енергоатому.

Ідею з заміною лампочок згадали на одній із нарад за участю чинного керівника Укренерго Володимира Кудрицького та міністерки економіки Юлії Свириденко, пригадує співрозмовник LIGA.net, знайомий з деталями. Так, за його словами, вони готувалися до зустрічі з президентом Володимиром Зеленським на Банковій.

13 грудня на міжнародній конференції у Парижі Зеленський представив антикризові заходи для проходження Україною важкої зими. Масштабне встановлення у всій країні світлодіодних ламп, які споживають до 15 Вт, було одним із шести пунктів цього плану.

“Це може здатися комусь не таким суттєвим, але 50 млн LED-ламп дозволять зберегти близько 1 ГВт електрики… З огляду на те, що середній дефіцит нашої енергосистеми — близько 2,5 ГВт, цей проєкт також міг би суттєво допомогти”, — сказав голова держави та закликав уряди членів ЄС допомогти коштами.

Як працюватиме держпрограма

Програма обміну ламп розжарювання на LED-лампи стартує 1 січня, анонсувала міністерка економіки Юлія Свириденко. Закупівлю перших 30 млн LED-ламп має профінансувати Євросоюз. На ці потреби, за оцінкою президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, Євросоюз виділяє 30 млн євро. Головна мета українського уряду — замінити у перспективі 50 млн ламп.

Передбачається, що в рамках програми кожна людина в країні старше 18 років зможе прийти до відділення Укрпошти та безплатно обміняти до п’яти ламп старого зразку на нові світлодіодні. Також кожен охочий може залишити відповідну заявку у Дії, а потім прийти до відділення Укрпошти.

“Ми зробимо програму достатньо довгою, щоб усі громадяни України, які мають бажання замінити лампочки, могли скористатись цією можливістю, — уточнювала міністерка економіки. — Програма точно працюватиме в січні, лютому й березні. Йдеться про економію електроенергії точно не на одну зиму”.

Більш того, щоб уникнути в майбутньому фальсифікацій, уряд може заборонити на території України реалізацію не “економок”, розповів LIGA.net співрозмовник в одній із державних енергетичних компаній.

Перезріле рішення

В масштабах країни потреба в масовому встановленні світлодіодних ламп (LED-ламп) колосальна, зазначає LIGA.net голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. На всій території України, за приблизними підрахунками Попенка, зараз встановлено близько 65 млн ламп, які споживають до 60 Вт.

Переважно їх можна знайти у під'їздах будинків старого фонду, в будівлях сільської місцевості та на об'єктах комунальної власності. Зокрема, в школах, садочках або лікарнях. “Якщо порівнювати нас із Польщею або Данією, Україна споживає електроенергію неефективно”, — пояснює LIGA.net директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко.

В масштабах країни цивільна інфраструктура, за даними Мінекономіки, споживає близько 40% електроенергії. Масовий перехід на світлодіодні лампи має зменшити споживання електрики в моменти пікових навантажень — вранці та ввечері — на 7-10%. “Ми рахували з Укренерго, що момент у піку можна зекономити до 1,7 ГВт електроенергії”, — уточнює Юлія Свириденко.

Ще один бонус — LED-лампи мають зменшити в перспективі рахунки споживачів за електрику на 20%, порахувала компанія Yasno. Вона входить у групу ДТЕК Ріната Ахметова та постачає електроенергію бізнесу та населенню.

Чому це не вирішить усіх проблем

За оцінкою Харченка, Україна в залежності від погоди споживає від 14,5 до 16 ГВт у години пікових навантажень. З огляду на те, що з жовтня Росія пошкодила майже 50% української енергосистеми, він сумнівається, що одна тільки заміна ламп може покращити ситуацію в енергетиці.

Згідно з даними Укренерго, станом на ранок 21 грудня в енергосистемі “зберігається значний дефіцит”. Тільки Київ днем раніше отримав менше ніж 50% електрики від потреби. “Заміна ламп не скасовує наших інших потреб — нова генерація та ремонт пошкодженої інфраструктури, — пояснює Харченко. — Чесно, обираючи між лампочкою чи трансформатором, я обрав би останнє”.

Ще один скептик — Вадим Литвин, голова Асоціації енергоаудиторів України. Замість заміни лампочок він радить Мінекономіки зосередитися на проєктах, що мають довший термін окупності та більший потенціал: модернізації котелень, закупівлі систем накопичення електроенергії тощо.

“Заміна ламп — це останнє, про що треба було говорити спеціалістам. Лампочку може придбати кожен, хто хоч трошки рахує сімейний бюджет. На дорогах, на вулиці, в парках уже давно широко використовують світлодіодні лампи”, — каже він LIGA.net.

“Енергоефективність має стати планом післявоєнної відбудови. А зараз, коли над головою літають ракети, варто думати про відновлення”, — вважає Харченко. За даними співрозмовника LIGA.net із державної енергокомпанії, тільки через пошкодження та застаріле обладнання втрачається до 2 ГВт електроенергії під час виробництва та постачання лініями електромереж.

“Заміна ламп дозволить людям зрозуміти, як економити на споживанні. Далі — варто мислити більш глобально: про нову генерацію, модернізацію електромереж. Навіть проста заміна старого холодильника на новий — дає результат”, — вважає Попенко. 

Богдан ЗАЇКА, спеціальний кореспондент

 

 

 

 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.