Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Укрсоцбанк поглине “Пузату хату”?

[10:33 18 июня 2010 года ] [ Економічна правда, 18 червня 2010 ]

Представник Укрсоцбанку з боку материнської Unicredit Group так мотивував свою відмову про реструктуризацію кредиту на зустрічі з представниками “Пузатої хати”: “У вас багаті власники. Хай платять зі своєї кишені”.

У середу, 16 червня, відбулася непересічна для українського фінансового ринку подія. Мережа ресторанів “Пузата хата” публічно звернулася до свого кредитора — Укрсоцбанку — з проханням реструктурувати борг.

На цей крок компанію підштовхнула розпочата процедура банкрутства і безкомпромісна позиція фінансової установи, яка, за даними мережі ресторанів, націлена не недружнє поглинання. У свою чергу, Укрсоцбанк скликав прес-конференцію, під час якої назвав дії “Пузатої хати” злочинними.

“Керівництво і трудовий колектив мережі ресторанів “Пузата хата” змушені відкрито звернутися до керівництва АКБ “Укрсоцбанк” з проханням погодитися на переговори про реструктуризацію кредиту. Нинішня безкомпромісна позиція банку робить неминучим банкрутство “Пузатої хати”, — йдеться у зверненні мережі ресторанів.

Досі численні спроби “Пузатої хати” провести переговори про реструктуризацію боргу не знаходили підтримки Укрсоцбанку, додають автори звернення.

Криза стосунків

Підставою для порушення Господарським судом Києва справи про банкрутство мережі стали позови низки кредиторів.

Генеральний директор компанії Владислав Гулій сподівався, що йому вдасться домовитися про залучення грошей для розвитку і реструктуризації взятих кредитів. Каменем спотикання став Укрсоцбанк, який відмовився піти на поступки. Більш того, він пропонував викупити контрольний пакет підприємства.

Однак ні того, ні іншого поки не відбулося, через що мережа ресторанів опинилася у скрутному становищі. Про його серйозність свідчить публічне звернення до банку. Такого в Україні ще не було.

“Найскладніший кризовий період, 2008-2009 роки, коли була сформована велика частина кредиторської заборгованості, вже позаду. Компанія впевнена, що невдовзі вдасться знайти компромісні рішення з кредиторами і продовжити нормальну діяльність”, — так у 2009 році прес-служба “Пузатої хати” заспокоювала кредиторів.

Ключовою проблемою підприємства є боргові відносини з одним з найбільших банків країни — Укрсоцбанком, яким володіє італійська Unicredit Group.

У докризовий 2007 рік “Пузата хата” отримала у цій установі семирічний кредит розміром 70 мільйонів доларів під 11% річних. Згідно з умовами, банк ретельно контролював цільове використання коштів. Ці гроші були витрачені за призначенням — на створення 22 нових ресторанів мережі.

У 2007 році оборот мережі становив 30 мільйонів гривень на місяць, рентабельність — 10%. І тоді, і тепер середній чек одного клієнта — 25 гривень. При курсі долара до гривні п'ять до одного щомісячна виплата банку досягала 4 мільйонів гривень.

Однак після вересня 2008 року, коли в Україну прийшла криза, курс долара різко зріс, і виплати банку вже складали 7 мільйонів гривень. Скоротилося й число клієнтів, які теж постраждали від кризи. Ці фактори призвели до зниження обороту на 20%.

Через рік “Пузата хата” вийшла на колишні обороти, проте паніка, викликана епідемією свинячого грипу, знову відкинула компанію назад: протягом місяця люди намагалися не відвідувати публічні місця.

Укрсоцбанк також переживав не найкращі часи. Він постраждав від відтоку депозитів, зростання проблемної заборгованості, скорочення зовнішнього фондування і невизначеної політики НБУ.

Зокрема, глава правління банку Борис Тимонькін нарікав, що якби регулятор ввів заборону на дострокове зняття депозитів тижнем раніше, ситуація у банківському секторі була б не такою плачевною.

З іншого боку, Укрсоцбанк завжди славився жорсткістю у стосунках з клієнтами. Це повною мірою могли відчути на собі позичальники — фізичні особи.

Багато хто з них отримав лист з банку, у якому їм пропонувалося або погасити кредит негайно, або платити за нього за вищими ставками. Іншого вибору не давалося. Часто прохання клієнтів домовитися ні до чого не приводили.

Однак якщо для фізичних осіб підвищення ставок склало 0,5-1%, то для “Пузатої хати” — 1,5%, тобто вартість кредиту зросла з 11% до 12.5% річних. Отже, ставка була збільшена “за погодженням з позичальником”, тобто з мережею ресторанів.

“Легко сказати — “за погодженням”. Насправді почалася криза. Банки, зрозумівши, що компанії можуть платити нерегулярно, йшли на пом'якшення умов виплат, особливо за валютними кредитами, де платежі і так виросли, а нам навпаки — ніби спеціально підвищили ставку, щоб ми швидше задихнулися”, — говорять у “Пузатій хаті”.

Керівництво компанії також заявило, що Unicredit Group неодноразово пропонувала “Пузатій хаті” продати мажоритарний пакет акцій мережі ресторанів.

За словами представників мережі мова йшла про продаж пакетів італійським мережам швидкого харчування таким як “Бюргер Кінг” та “Автогріль”

Очевидно, така угода була б вельми вигідною для банку, оскільки вона означала б одночасно і погашення заборгованості кредитора, і придбання цінного активу за заниженою ціною. Як говорили експерти, з приходом кризи настав час покупця, чим і намагався скористатися банк.

Лихварі і шахраї?

Наразі Укрсоцбанк не входить до числа установ, які володіють привабливими активами. Більш того, у 1990-х роках, коли багато великих банків обзаводилися клієнтами з таких галузей, як металургія і хімія, банк пас задніх, збираючи крихти.

Орієнтація на фізосіб, у тому числі підприємців, принесла установі відчутні дивіденди, проте у середовищі клієнтів її назва викликає шок і трепет: безкомпромісність тут культивується від топ-менеджменту і до прибиральниці.

Така стратегія була зрозумілою під час кредитного буму. Роздача грошей була поставлена на потік, тому про якість послуг турбуватися не доводилося. Однак з настанням кризи, коли в складному становищі опинилися всі без винятку, відмова іти на поступки з боку банку виглядала банальним лихварством.

До квітня 2010 року “Пузата хата” відкидала пропозиції про продаж і платила за боргами. Однак через непоступливість банку, скаржаться ресторатори, рентабельність мережі впала до критичного рівня. При цьому борги перед постачальниками нині некритичні для банку на фоні загальної суми кредиту — лише 12 мільйонів гривень.

“Аби ліквідувати фінансовий дефіцит самотужки, ми маємо збільшити вартість середнього чеку наполовину. Але це неприйнятно для кишень наших відвідувачів” — каже джерело у компанії.

“Ми просили Укрсоцбанк лише переглянути графік і умови обслуговування кредиту. Банк відповів відмовою”, — розповідають у “Пузатій хаті”.

За їх словами, Джані Папа, ще один керівник Укрсоцбанку з боку материнської Unicredit Group, так мотивував свою відмову про реструктуризацію на зустрічі з представниками “Пузатої хати”: “У вас багаті власники. Хай платять зі своєї кишені”.

За деякими даними, Укрсоцбанк вимагав дострокового погашення боргу. Також в установі не виключали, що “Пузата хата” використовує банкрутство як інструмент впливу у переговорах з кредиторами, аби не гасити борг.

Утім, банк перебуває у вигіднішій ситуації. Він за будь-яких обставин отримає своє: або у вигляді платежів за кредитом, або у вигляді майна — якщо платежі припиняться, мережа ресторанів піде в оплату боргу.

Голова правління Укрсоцбанку Борис Тимонькін заперечує звинувачення. “Мережа ресторанів не платить за кредитом. Ми оцінюємо ці дії як кримінал. Розпочалося реальне виведення активів”, — сказав банкір.

За його словами, установа готує документи для подання до правоохоронних органів “з метою перешкодити шахрайству і сприяти поверненню позики і відсотків”.

Крім того, Тимонькін не бачить причин для банкрутства компанії. “Мережа може обслуговувати свої зобов'язання, адже вона працює цілком успішно. Саме тому банк не бачить підстав для реструктуризації боргу”, — зауважив він. Однак фінансист підтвердив, що з “Пузатою хатою” контактували представники Unicredit Group з приводу купівлі мажоритарного пакету акцій.

Звісно, зараз банки значно менше заробляють і на кредитуванні, і на обслуговуванні, і на торгівлі валютами. Однак належний італійцям Укрсоцбанк був одним із семи щасливчиків, які отримали від НБУ щедре рефінансування під час кризи.

Гроші видавалися для того, щоб банки не доводили до банкрутства працездатні підприємства і перешкоджали згортанню економіки. Де нині ці гроші? Схоже, у реальний сектор їх пішло небагато. Тим часом постачальники “Пузатої хати” подали позови про банкрутство мережі, хоча цього можна було б уникнути.

“Борги перед постачальниками збільшуються. Нас довели до того, що ледве вишукуємо резерви на виплати зарплат. На нас продовжують тиснути, паралельно ведучи переговори про викуп контрольного пакета. Я не виключаю, що і цей позов про банкрутство — це частина стратегії італійського банку”, — сказав представник керівництва компанії Євген Лосовський, котрий відповідає в компанії за контакти з банком.

У будь-якому випадку, така непримиренність свідчить: конфлікт скінчиться не скоро. Втім, рано чи пізно він таки вщухне, однак чи не зникне тоді з ресторанної карти країни сама “Пузата хата” і 5000 робочих місць у її ресторанах?

Довідка “Економічної правди”

Мережа “Пузата хата” зареєстрована 2003 року, статутний капітал складає 20 мільйонів гривень. Нині працюють 37 ресторанів у 14 містах України.

“Пузата хата” — один із засновників напрямку ресторанів формату quick & casual.

Чистий дохід компанії у 2008 році збільшився на 80,2% порівняно з 2007 роком і склав 278,4 мільйона гривень, чистий збиток зріс до 218,9 мільйона гривень.

100% компанії належить Владиславу Гулію. Згідно з деякими даними, співвласниками є колишній міністр вугільної промисловості Віктор Тополов та брати Константиновські.

Володимир ХАМЛЕТС

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin
[2010-06-21 11:40:57] [ Аноним с адреса 194.44.142.* ]

А аргумент банкиров о том, что у "Пузатой хаты" есть богатые владельцы, и пусть они заплатят - не лишен смысла. Либо эти владельцы найдут способ погасить долг, либо пусть продадут свою собственность. В чем несправедливость? Это не у Тополова дочь украли? Да нет, я ошибся...

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.