Процес на Манхеттені став історичним — Трамп став першим експрезидентом США, якого визнали винним в кримінальному злочині.
Загалом йому висунули обвинувачення по 34 пунктах, і присяжні визнали його винним по всіх цих епізодах.
Трамп не визнав вину по жодному з пунктів, а також заперечив, що мав секс із Деніелс.
Вийшовши із судової зали, Дональд Трамп сказав журналістам, що “це далеко не кінець”, натякаючи на апеляцію.
“Ми будемо продовжувати боротися, ми будемо боротися до кінця і ми переможемо, тому що наша країна перетворилася на пекло, — сказав він. — У нас більше немає колишньої країни, у нас бардак”.
Колишній президент вкотре розкритикував чинну адміністрацію США та обвинуватив її в своєму переслідуванні.
“Політичний в'язень” — так назвав себе Трамп невдовзі після вироку
“Це зробила адміністрація Байдена, щоб ранити та нашкодити опоненту, політичному противнику”, — переконаний колишній президент, який збирається брати участь у виборах цієї осені.
Команда Джо Байдена, коментуючи вердикт присяжних, заявила, що “ніхто не стоїть вище закону”.
То що буде далі? Чи сяде колишній президент у тюрму? І чи зможе Трамп брати участь у виборах?
То як щодо виборів президента США?
Незалежно від того, чи подаватиме команда Трампа на апеляцію — а це процес, на який можуть піти місяці — він все одно може брати участь у виборах президента.
Конституція США має досить небагато вимог до кандидатів у президенти: вони повинні мати більш ніж 35 років, народитися в США та прожити в цій країні щонайменше 14 років.
Немає ніяких правил, які би блокували від участі кандидатів з кримінальними вироками.
Навіть ув'язнені можуть балотуватися.
Але вердикт все ще може вплинути на вибори у листопаді цього року. Опитування Bloomberg і Morning Consult на початку цього року показало, що 53% виборці у ключових штатах відмовилися би голосувати за республіканця, якби його засудили.
Інше опитування, проведене цього місяця Університетом Квінніпіак, показало, що 6% виборців Трампа з меншою ймовірністю проголосували би за нього, що є важливим у таких напружених перегонах.
Автор фото GETTY IMAGES
Команда Трампа може використати свідчення Стормі Деніелс як підставу для апеляції
Протягом усього процесу Трамп перебував під заставою, і це не змінилося після вироку в четвер — республіканця звільнили під підписку про невиїзд.
Він повернеться в суд 11 липня — в день, коли суддя назначив слухання вироку.
При винесенні вироку судді доведеться враховувати декілька факторів, в тому числі вік 77-річного Трампа.
Колишній президент може отримати штраф, випробувальний термін чи нагляд, або і сісти до в'язниці.
Цілком можливо, хоча й малоймовірно, що Трамп відсидить термін за ґратами.
Автор фото GETTY IMAGES
Протестувальниця вимагає, щоб Трампа запроторили до в'язниці
34 звинувачення, висунуті йому, належать до злочинів класу Е в Нью-Йорку, найнижчого рівня в штаті. Кожне таке звинувачення передбачає максимальне покарання у вигляді чотирьох років.
Але суддя може винести м'якший вирок через вік Трампа, відсутність у нього попередніх судимостей і той факт, що звинувачення стосуються ненасильницького злочину.
Суддя може взяти до уваги й порушення Трампом наказів суду під час розгляду.
Також можливо, що суддя зважить на безпрецедентний характер справи і, можливо, вирішить уникнути посадки колишнього президента та нинішнього кандидата за ґрати.
Чи може Трамп сам себе помилувати?
Президенти можуть помилувати тих, хто здійснив федеральні злочини.
Справа про таємні гроші в Нью-Йорку є справою саме штату, а це означає, що Трамп не зможе на неї вплинути, якщо знову стане президентом.
Те ж стосується і справи Трампа в штаті Джорджія, де його обвинуватили в злочинному умислі з метою скасувати його незначну поразку в штаті на президентських виборах 2020 року. Зараз справу розглядають в апеляційному порядку.
Повноваження щодо помилування незрозумілі щодо двох федеральних справ Трампа: одна стосується нібито неправомірного поводження з секретними документами, інша — про змову з метою скасування виборів 2020 року.
Трамп каже, що це ще “далеко не кінець” цієї історії
У першому випадку призначений Трампом суддя у Флориді відклав розгляд на невизначений термін, заявивши, що встановлювати дату до вирішення питання про докази було би “нерозумно”.
Розгляд іншої федеральної справи теж відклали, поки розглядається апеляція Трампа.
Ні один, ні інший розгляд навряд чи відбудеться до виборів у листопаді, але якщо і відбудеться, то вчені, спеціалісти зі знання конституції США, розходяться в думках щодо того, чи має президент право помилувати сам себе.
Втім, Трамп може стати першим, хто принаймні спробує це зробити.