Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

“Ця земля полита нашою кров'ю”. Що кажуть українці про відмову від територій заради миру

[07:20 17 сентября 2024 года ] [ BBC News Україна, 16 вересня 2024 ]

Наприкінці минулого тижня кандидат у віцепрезиденти Дональда Трампа, сенатор Дж. Д. Венс окреслив мирний план припинення війни в Україні — але об’єктивно він дуже схожий на план Володимира Путіна, пише New York Times.

 Водночас опитування показують, що українці не готові на територіальні поступки заради досягнення миру.

Якщо критики Венса одразу сказали, що він описав перемогу Росії, то натомість його прихильники зазначили, що він запропонував єдиний реалістичний шлях до миру.

В інтерв’ю The Shawn Ryan Show, опублікованому в четвер, Венса запитали про плани Дональда Трампа щодо припинення війни.

Венс відповів, що Трамп сяде з росіянами, українцями та європейцями і скаже: “Вам, хлопці, потрібно зрозуміти, як виглядає мирне врегулювання”. Далі він окреслив, що, на його думку, передбачатиме угода: росіяни збережуть захоплені ними землі, вздовж нинішніх ліній бойових дій створять демілітаризовану зону, а українська сторона буде сильно укріплена, щоб запобігти новому російському вторгненню.

Хоча решта України залишатиметься незалежною суверенною державою, сказав Венс, Росія отримає від України “гарантії нейтралітету”.

“Вона не приєднується до НАТО, вона не приєднується до певного роду союзницьких інституцій”, — сказав Венс.

Вікторія Нуланд, колишня високопоставлена чиновниця Державного департаменту, яка допомогла сформувати політику адміністрації Байдена щодо України, сказала, що план Венса дуже схожий на те, що неодноразово пропонував як умови для досягнення миру Путін.

“По суті, це пропозиція, висунута в лютому, — цитує її NYT. — А чому? Тому що для нього це великий подарунок”.

Умови Кремля щодо припинення війни зосереджені на тому, що Росія збереже захоплену нею територію та змусить Україну зберігати нейтралітет, тобто не приєднуватися до НАТО. Представники адміністрації Байдена вже давно наполягають, що ці вимоги є капітуляцією, а не переговорами.

Нуланд поставила питання про те, хто буде підтримувати демілітаризовану зону, враховуючи, що немає великого бажання використовувати великі міжнародні миротворчі сили. За її словами, за відсутності цієї чи інших надійних гарантій безпеки, Путін просто перечекає, а потім відновить війну.

“Путін просто почекає, відпочине, прилаштується і прийде за рештою”, — сказала вона.

Ще одна проблема з планом Венса полягає в тому, що він ігнорує волю українців, які наполягають на тому, що хочуть продовжувати боротьбу за повернення втраченої території, каже Люк Коффі, старший науковий співробітник Інституту Гудзона, консервативного аналітичного центру.

“Я не думаю, що він запропонував реалістичну пропозицію про мир, — цитує його NYT. — Він запропонував план російської перемоги”.

Водночас Елбрідж А. Колбі, який був чиновником Пентагону в адміністрації Трампа, сказав, що план Венса базується на реалістичній оцінці поточного стану війни.

Він зазначив, що Росія продовжує досягати значного прогресу на сході України та контратакує на Курщині. Зазвичай війни закінчуються приблизно на лінії зіткнення двох протиборчих армій, і, за його словами, немає обґрунтованих підстав вважати, що Україна візьме гору.

Колбі додав, що план Венса, який виключає членство України в НАТО, є правильним політичним вибором, і що розширення альянсу далі на схід не відповідає безпековим інтересам Америки.

“Сенатор Венс є реалістом і прямо висуває реалістичну основу для припинення конфлікту, — цитує його NYT, — тоді як інші люди займаються безвідповідальним фантазуванням”.

Трамп і Венс

Автор фото Getty Images

Питання про те, чи буде Трамп втілювати у життя план, який озвучив Венс, якщо стане президентом, залишається відкритим

Також видання додає, що до кінця невідомо, чи дійсно Трамп буде просувати цей мирний план, якщо прийде до влади, адже він часто ігнорує поради своїх високопосадовців.

Як в Україні відреагували на план Венса

План Венса також стурбував українців. Голова комітету Верховної Ради у закордонних справах Олександр Мережко назвав пропозицію “передвиборчою риторикою, яка навряд чи витримає перевірку політичною реальністю”.

Він зазначив, що в описаному Венсом мирному плані Трампа “не було помітно питання надійних гарантій безпеки для України”, пише NYT.

Своєю чергою, міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, який напередодні відвідував частини ЗСУ у Сумській області, заявив, що Україна не має наміру торгувати власними територіями.

“Запевнив наших воїнів, що Україна не планує іти на жоден торг територіями чи договорняки в стилі “Мінська”. Що б там не писали всякі газети”, — написав Сибіга у фейсбуці.

За словами міністра, “це абсолютно тверда позиція президента, і у Вашингтоні він представить речі, які точно посилять наших воїнів”.

Раніше німецька газета Bild писала, що президент України Володимир Зеленський готовий запропонувати Росії певне припинення вогню на фронті.

Видання передбачало, що найближчими тижнями Зеленський вирушить до США, щоб представити свою стратегію президенту Джо Байдену та кандидатам у президенти Камалі Гарріс та Дональду Трампу.

У статті Bild ішлося, що Зеленський збирається представити план, що включає як вимогу дозволити використовувати західну зброю для дальніх ударів по Росії, так і “готовність України прийняти локальне припинення вогню на певних ділянках фронту — і, отже, тимчасове заморожування ситуації”.

При цьому інформація невказаного джерела Bild міститься в середині статті, яка присвячена ситуації в Україні та відштовхується від Ялтинської конференції, на якій виступав Зеленський.

Радник Зеленського Дмитро Литвин, коментуючи публікацію видання, назвав її “фейком”.

Українці проти відмови від територій заради миру

Тим часом видання Washington Post пише, що українці не готові віддавати свою землю в обмін на мирну угоду — особливо військові, які воюють за неї останні 10 років.

“Був би державний переворот, тому що цю ідею пропагують ті, хто сидить у мирних містах. … Тут ніхто б не підтримав — ця земля полита нашою кров’ю”, — каже 23-річна бойова медикиня Вероніка, яка у підлітковому віці разом із сім’єю переселилася до Слов'янська з Донецька, коли підтримувані Росією сепаратисти захопили його в 2014 році.

Видання посилається на дані опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведене в травні, яке показало, що третина українців готова піти на територіальні поступки Росії, якщо це призведе до швидкого припинення війни та збереження незалежності України. Але більше половини населення досі відкидає ідею поступитися землею заради миру.

Раніше опитування, проведене Фондом Карнегі за міжнародний мир, показало, що майже половина українців готова йти на переговори з Росією, але їх кількість різко зменшувалася, якщо це передбачало територіальні поступки. Майже дві третини відкинули мирну угоду, яка б заморозила “поточні лінії фронту”, а 86% не вірили, що Росія не нападе знову навіть після підписання договору.

І хоча лише 7% респондентів заявили, що приєднаються до збройного протесту в разі територіальних поступок, ця кількість була більш ніж удвічі більшою серед солдатів і ветеранів — зокрема тих, хто воював протягом останнього десятиліття.

WP цитує 34-річного Павла, колишнього шахтаря з Покровська, який зараз служить командиром підрозділу безпілотників, який каже, що втрата Донбасу буде “катаклізмом” і що немає гарантії, що це буде кінець війні.

“Росія — країна імперіалістичних амбіцій, вони не зупиняться”, — каже він.

Графіті у місті Часів Яр на Донеччині

Автор фото Getty Images

Графіті у місті Часів Яр на Донеччині

Багато військових наполягають, що переговори з Росією ніколи не працюють — вони вважають, що угода “земля в обмін на мир” лише дасть Москві час відновити сили перед спробами здійснити чергове вторгнення.

38-річна Наталія Бредова зі Слов'янська надто добре знає ціну війни. Її 20-річний син Володимир загинув у боях в Авдіївці цього березня. Її чоловік теж служить в армії.

“Занадто багато людей загинуло за це — занадто пізно говорити про переговори. Вони — світло нашої нації. Ми повинні продовжувати боротьбу”, — каже вона і додає, що ніколи б не жила під російською окупацією, навіть якби їй пропонували купи золота.

“Я в армії з 2014 року, тому я знаю, що таке втрата території, — цитує видання Віталія Барабаша, голову військової адміністрації Авдіївки, який зараз працює з Покровська. — Але багатьом людям боляче… це наче втратити кінцівку”.

Він не вірить, що Зеленський підпише мирну угоду, яка передбачатиме відмову від Донбасу — і каже, що було б “дурною помилкою” намагатися домовитися із Москвою.

“Більшість людей сподіваються, що ми повернемося в Авдіївку. Вони готові жити в наметах і відбудовувати це місто”, — каже він.

Хоча проросійські настрої та ностальгія за радянським минулим історично були вищими на сході, ніж в інших частинах України, на Донбасі є багато українців, які хочуть, щоб він залишався українським — особливо після повномасштабного вторгнення у 2022 році.

“З повномасштабною війною маски були зірвані, все стало очевидним, однозначним і конкретним”, — цитує WP 35-річного Єгора Фірсова, депутата, який до вторгнення представляв Донецьк у парламенті України, а зараз служить бойовим медиком у Нью-Йорку на передовій.

Фірсов згадує, що коли почалося вторгнення, тисячі чоловіків і жінок пішли служити до бригади територіальної оборони Донецької області.

“Було зрозуміло, що ворог — Росія, вона агресор, вона руйнує нас і наші домівки”, — каже він.

“У 2014 війна була лише на Донбасі, тепер війна в усій Україні. Якщо раніше були дискусії про те, чи потрібен нам Донбас, чи можна від нього відмовитися, то зараз такої дискусії немає. Це все наші території “, — додає Фірсов.

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.