Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Сутінки демократії

[14:22 04 августа 2009 года ] [ Тиждень, №31, 31 липня-6 серпня 2009 ]

Україна застрягла між демократією та авторитаризмом.

Коли на початку 90-х минулого сторіччя відомий американський політолог Френсіс Фукуяма писав про ідейний тріумф демократії, він лише із ввічливості натякнув на можливі відступи. Сьогодні його колеги з європейського Freedom House готові остаточно спростувати гіпотезу Фукуями. В останньому звіті про стан демократії в країнах перехідного періоду вони констатують: демократія на пострадянському терені зробила найбільший крок назад за десятиліття.

Щоправда, 2008-й лише підсумував трирічний регрес, за що його під час липневої презентації дослідження Freedom House у Празі назвали “темним роком демократії”. Експерти інституції перевірили тонус народовладдя у 29 пострадянських державах. Результати виявилися невтішними: 18 екзаменованих погіршили свій рейтинг, поміж них і Україна (за результатами досліджень, які проводилися загалом по світу, Freedom House тричі поспіль (2006—2008 роки) зараховував Україну до числа “вільних країн”).

Найгірші за 13 років досліджень оцінки отримала Росія. Разом із сімома пострадянськими країнами — Азербайджаном, Казахстаном, Білоруссю, Киргизстаном, Таджикистаном, Туркменистаном, Узбекистаном — вона потрапила до списку “консолідованих тоталітарних режимів”. Вісім держав у списку — рекордний показник.

Найбільшими докорами у бік Кремля стали безальтернативні президентські вибори та притлумлення опозиції, а також “серпнева війна” з Грузією, що, за версією аналітиків, суттєво скоригувала демократичну палітру всього регіону. Згідно з рейтингами Freedom House, Росія значно поступається Україні, особливо в оцінках медіа, виборів та громадянського суспільства.

Зі згаданої “авторитарної вісімки” найбільше заохочень дісталося Білорусі. Стосовно виборів, боротьби з корупцією, демократичного правління й навіть розвитку громадянського су­спільства наші сусіди зробили хоч і маленький, та все ж крок до народовладдя. Принаймні в цьому переконують у Freedom House.

Свою порцію компліментів отримали балканські країни. Відсутність пострілів у цьому регіоні, знаному як “порохова бочка Європи”, аналітики називають чи не головним здобутком демократії на теренах колишньої радянської імперії. Окремо похвалили Косово — “найновішу незалежну державу”, що демонструє готовність до реформ. Але при цьому не забули про ложку дьогтю. Боснії та Герцеговині вказали на етнічний розкол еліти, а Чорногорії — на бойкот у парламенті.

І в “нових імперіях” (саме так відомий філософ Юрген Хабермас охрестив Євросоюз) експерти з демократії знайшли кілька дірок. Точніше, прикладів зашореності. За 2008 рік сім із десяти нових членів ЄС не змогли взяти висоту, задану під час вступу до євроспільноти, а позитивну динаміку реформ продемонструвала тільки Польща. За висновками Freedom House, корупція досі властива більшості нових членів, особливо Болгарії, яка в 2008-му пережила черговий корупційний скандал, повязаний з урядом.

В Україні негаразди подібні, але причини дещо інші.

Демчук ДМИТРО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.