Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Стукачі та “хунвейбіни”: як працюватиме новий “СМЕРШ” у Росії

[08:20 12 января 2024 года ] [ Апостроф, 11 січня 2024 ]

Російські суспільство, збожеволівши від війни та агресивної пропаганди, скочується в карикатурний тоталітаризм.

 У Росії оголосили про відродження “СМЕРШ” — радянської контррозвідувальної служби, що діяла з 1943 по 1946 роки. За даними британської розвідки, російські політики оголосили про повернення “СМЕРШ” наприкінці минулого року, тоді ж з'явилися фотографії російських агентів із нашивками цієї організації, а також знімки публічних страт мирних жителів на окупованому Донбасі за участю “смершівців”. Наскільки взагалі Кремль має потребу у створенні подібних структур у рамках уже існуючих підрозділів спецслужб, і хто саме може стояти за медійною активністю цих доморощених “борців зі шпигунами” в Росії, читайте в матеріалі “Апострофа”.

 

Як відомо, “СМЕРШ” — це абревіатура російської фрази “смерть шпигунам”, і організація була заснована Йосипом Сталіним під час Другої світової війни. У британській розвідці зазначають, що поки невідомо, відродження “СМЕРШ” означатиме нові повноваження чи функції для російської контррозвідки, або ж це просто зміна назви. У повідомленні згадується, що російська влада використовує цю гучну назву для підкреслення аналогії з Другою світовою війною в контексті російсько-українського конфлікту та наголошує на зовнішніх загрозах країні.
“Британські аналітики не зовсім правильно зрозуміли історичний контекст. Не йдеться про створення окремих підрозділів у російських спецслужбах. Кремлівська пропаганда розкручує тему “СМЕРШ”, щоб, з одного боку, заспокоїти російське населення на тлі постійних “прильотів” і диверсій на російських військових інфраструктурних об'єктах. З іншого боку, мета зазначеної пропагандистської кампанії полягає в тому, щоб ще більше залякати тих, хто в РФ виступає проти війни.Проти агресії та вбивства українців — значить “шпигун” та “диверсант”, за яким обов'язково прийдуть”, - пояснив “Апострофу” військовий аналітик Дмитро Снєгірьов.
На окупованих територіях України підрозділи так званого “СМЕРШ” у 2014 році реально намагалися організувати лише на території захопленого Луганська, то там “республіканська” структура з такою назвою діяла не стільки як “контррозвідка”, скільки як ОЗУ — викрадення, грабежі, відібрання особистого та комерційного имущества.
Замість НКВС
Ідеї відновити “СМЕРШ” почали голосно озвучувати лише після відкритого вторгнення Кремля до України. Навесні минулого року кримський гауляйтер Сергій Аксьонов закликав відродити “СМЕРШ” проти “п'ятої колони”, особливо проти тих, хто виявляє “неповагу” до Росії.
Перед новим роком депутат Держдуми РФ Андрій Гурульов заявив, що окупованих територіях України нібито було створено управління боротьби з “диверсантами” та “шпигунами” за принципом “СМЕРШ”. Гурулєв упевнений, що такі підрозділи необхідно створити і в самій РФ, а особливо на Далекому Сході, де у росіян базується велика флотилія, що включає і ядерні човни.
“Кремлю доводиться постійно тримати пропагандистську та мілітаристську напругу на високому рівні, що не завжди вдається за рахунок використання традиційних політичних інструментів, тому в хід йдуть такі симулякри типу сталінського “СМЕРШ”, який діяв з 1943 по 1946 роки. Просто органи контррозвідки отримали тимчасово іншу вивіску замість дискредитованої абревіатури “НКВС”. Зараз “СМЕРШ” намагаються представити такими народними дружинниками, які за власною ініціативою виявляють росіян, які виступають проти війни”, — каже “Апострофу” голова Центру сприяння реформам Георгій Чижов.
Одіозний кремлівський “політолог” та українофоб Олександр Дугін також запропонував створити в Росії структуру, аналогічну СМЕРШ, але з ширшим завданням боротьби з ліберальним впливом Заходу, який нібито через свою “агентуру” в російській владі контролює багато сфер суспільного життя РФ.
“Настав час відкрити новий фронт — фронт у сфері ідеології, світогляду та суспільної самосвідомості. Тоталітарне панування лібералів у Росії, особливо в галузях знань, науки, освіти, культури, а також у формуванні ціннісних установок, виховання та розвитку, має бути припинено!”, — наполягає Дугін.
Чому ніякого “СМЕРШу” не буде
На пропагандистський елемент усієї цієї історії вказує і те, як саме нібито новоявлений “СМЕРШ” себе виявляє на практиці. Днями мешканець російського Білгорода Денис Бобан записав відео, де вибачався за те, що зняв на телефон наслідки обстрілів та роботу ППО в місті. Росіяни наполягають, що по місту били Сили оборони України.
На відео з “вибаченнями” Бобана також було видно людей у камуфляжі з написом “СМЕРШ”, що стоять спиною до камери. Бобан дізнався про свою провину за “непродуманий вчинок” і висловив готовність понести за це покарання. Місцеві ЗМІ та телеграм-канали звернули увагу на вказане відео, зазначивши, що в РФ офіційно немає структур із назвою “СМЕРШ”.
“Все це — виключно пропаганда. Російській контррозвідці немає сенсу створювати окремий підрозділ “СМЕРШ”, там і так вистачає спеців, які, в тому числі, зайняті фільтраційними заходами на тимчасово окупованих територіях України, не кажучи вже про саму РФ. Наприклад, громадянина зупиняють” на КПП, уважно перевіряють його документи і телефон.Особливо підозріло, якщо смартфон “чистий” — без листування, фото, СМС. За наявності підозр телефон з'єднують зі спеціальною апаратурою, яка може відновити навіть віддалене листування”, — каже “Апострофу” експерт з діяльності спецслужб Іван Ступак.
Минулого року в Росії та тимчасово окупованому Криму найменування “СМЕРШ” почали використовувати проросійські громадські об'єднання, більша частина з яких діє неформально, але при цьому вони не приховують свого зв'язку з російськими військовими та силовиками. Весь цей інтернет-”СМЕРШ” зайнятий тим, що шукає людей з антивоєнною чи проукраїнською позицією, а потім “стукає” на них до правоохоронних органів, вимагаючи завести справу за “дискредитацію російської армії”.
Такі угруповання активно борються за “моральність” та “традиційні цінності” російського суспільства. Яскравим прикладом останніх днів став скандал навколо “голої вечірки” телеведучої Насті Івлєєвої, коли об'єктом нападок стали такі затяті рашисти як Філіп Кіркоров, Лоліта, Діма Білан, Ксенія Собчак та інші.
У РФ відбувається транзит від авторитаризму до тоталітаризму, каже “Апостроф” політичний експерт Петро Олещук. Різниця лише в тому, що під час авторитаризму влада робить ставку на політичну та соціальну пасивність громадян, а за тоталітаризму — навпаки, на активне сприяння та співучасть у злочинах режиму.
“Кремлівський режим вже обзавівся власними “хунвейбінами” (такими собі борцями за “моральність”) і “СМЕРШем”, що діє на громадських засадах. Тоталітаризму потрібні активні громадяни, які бояться і контролюють один одного. Поява усіх цих “СМЕРШей” та “хунвейбінів” якраз і вказує на те, що у режиму все не дуже гаразд із війною та мобілізацією населення, і є страх перед тими, хто не підтримує агресію проти України. Відповідно, слід активно шукати “ворогів народу” всередині самої РФ”, — каже ”Апостроф” політичний експерт Петро Олещук.
Боротьба з українством у Криму
Прихильники такого “СМЕРШу” є і на окупованих територіях. Методи “роботи” аналогічні, як у РФ.
Наприклад, кримського татарина Длявера Салімова було заарештовано наприкінці минулого року після відмови вибачитися за висловлення обурення з приводу символіки “Z”. Салімова звинуватили в погрозах і спробували посилити звинувачення після його відмови записати на камеру вибачення. У результаті чоловіка заарештували, формально звинувативши його у “дрібному хуліганстві”.
Основним оплотом запеклих кримських стукачів став телеграм-канал “Кримський СМЕРШ”. У тому числі й там публікувалося відео “вибачень” студента із Сімферополя за підтримку України; кримчанки, “вина” якої була в тому, що вона опублікувала фото у кольорах українського прапора. Під “роздачу” потрапила навіть севастопольський майстер татуювань, яка зробила татуювання українською мовою. Як і у випадку з Денисом Бобаном, майстер тату Олеся Голубенко на відео вибачається, висловлюючи готовність понести покарання.
“Кримський СМЕРШ” також активно розповсюджує особисті дані противників війни, розпалює ненависть до них та масово пише доноси російським силовикам. Причому один із ватажків “Кримського СМЕРШу” ватний блогер та “активіст” Олександр Таліпов не приховує, що постійно перебуває на зв'язку з російськими спецслужбами.
Написання доносів на громадян, які висловлюють проукраїнські позиції чи критику на адресу російської агресії проти України, стало звичайним явищем серед жителів Криму. Це стало одним із ключових інструментів політичних репресій, які застосовують російська влада на півострові.
З липня до вересня Кримська правозахисна група зафіксувала не менше 98 адміністративних справ, спрямованих на розгляд до російських судів у Криму за статтею про “дискредитацію” армії РФ. У 90 із цих справ суди ухвалили рішення про накладення штрафів або адміністративний арешт.
З моменту початку повномасштабного вторгнення КПГ задокументувала щонайменше 468 адміністративних проваджень, з яких у 418 випадках було винесено ухвали про адміністративне покарання.
Більшість переслідувань пов'язані з публікаціями у соціальних мережах, зокрема за розміщення української державної символіки. Також правозахисники наголосили на нових випадках кримінального переслідування мешканців Криму за публічні висловлювання незгоди з діями російської армії в Україні.

 

 

Володимир ШЕВЧУК

 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.