Гірничо-металургійні компанії — найбільші платники дивідендів в Україні. Вони в 2021 році виплатять своїм акціонерам-олігархам 40-60 млрд грн дивідендів. Різниця в фінальній сумі виникає, оскільки деякі компанії лише внесли питання про виплату дивідендів в порядок денний акіонерних зборів.
БізнесЦензор аналізував компанії, які публікують інформацію про виплату дивідендів, або про плани розглянути рішення про таку виплату на загальних зборах акціонерів.
Ми зібрали інформацію про ті компанії, які вже рийняли рішення про виплату, або ще тільки планують це зробити.
Водночас, наш своєрідний рейтинг не відображає повної картини. Адже більшість дочірніх компаній іноземних корпорацій, які працюють в Україні не публікують інформацію про виплату дивідендів в адресу материнських компаній. До таких можна віднести: Google Україна, Макдональдз Юкрейн, Кока-Кола Беверіджиз Україна, PepsiCo Україна, АТ Каргілл та ін.
Окрім гірничо-металургійних компаній найактивніше дивіденди виплачують банки, держкомпанії на виконання відповідної статті закону про держбюджет, агрокорпорації, та машинобудівні підприємства.
Ми розмістили компанії за сумою виплачених дивідендів.
Приватбанк
Найбільший банк в Україні Приватбанк — лідер рейтингу. Він виплатить державі 19,4 млрд грн дивідендів. Це найбільша зафіксована в 2021 році сума дивідендів по країні.
Минулого року Приватбанк отримав 25,3 млрд грн чистого прибутку. Більше половини — це прибуток від облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), які держава влила в капітал банку. Прибуток від ОВДП становив 15,8 млрд грн.
В грудні 2016 року уряд прийняв рішення про націоналізацію Приватбанку, який на той момент належав Ігорю Коломойському і Геннадію Боголюбову. В результаті виводу більше $5 млрд колишніми акціонерами, уряду довелося влити в капітал банку ОВДП на 155 млрд грн. Відповідно відсотковий дохід з ОВДП, який виплачує Мінфін з бюджету, становить значну частину прибутку Приватбанку, який він потім перераховує до державного бюджету.
АрселорМіттал Кривий ріг (АМКР)
Найбільший в Україні гірничо-металургійний комбінат АрселорМіттал Кривий Ріг виплатить своєму акціонеру — міжнародному холдингу ArcelorMittal індійця Лакшмі Міттала 9,6 млрд грн дивідендів.
Виплати будуть здійсненні за рахунок перерозподілу нерозподіленого прибутку, який становить 30 млрд грн.
Рішення про виплату значної суми дивідендів, а фактично — це вивід капіталу з України, було прийнято на фоні проблем з органами влади, які виникали у АМКР протягом двох останніх років. Комбінат знаходиться у Кривому Розі — на батьківщині президента Володимира Зеленського.
Окрім того, Офіс президента ініціював внесення змін до Податкового кодексу. Крім іншого, вони стосуватимуться збільшення ставок ренти на залізну руду в момент високих цін. Сьогодні базою оподаткування є собівартість видобутку, а не ринкова ціна. В результаті, при ринкових цінах $200/тонну гірничорудні підприємства, в тому числі і АМКР, сплачують до бюджету $3-4 за тонну.
З іншої сторони, занизькі ставки ренти збільшують прибутки гірничо-збагачувальних комбінатів (ГЗК), які вони в якості дивідендів виплачують акціонерам.
Криворізький залізорудний комбінат (КЗРК)
Криворізький залізорудний комбінат, який спеціалізується на підземному видобутку залізної руди, планує виплатити акціонерам 8,84 млрд грн дивідендів. Підприємство навпіл належить групі СКМ Ріната Ахметова і групі Приват Ігоря Коломойського.
Дивіденди будуть виплачуватися з нерозподіленого прибутку 2013-2020 років — 8,88 млрд грн.
КЗРК — це саме те підприємство, шахтарі якого в 2020 році майже місяць страйкували під землею, вимагаючи підняти їм заробітну плату і покращити умови праці.
В період президентства Леоніда Кучми КЗРК входив у державний концерн УкрРудПром і був приватизований групою Приват Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова в 2004 році.
В 2013 році український олігарх і зять Леоніда Кучми — Віктор Пінчук подав до Високого суду Лондона позов на Коломойського та Боголюбова з вимогою сплатити йому $2 млрд.
Він заявив, що в середині 2000-х передав їм гроші для приватизації КЗРК в його інтересах. Однак Пінчук не отримав від Коломойського і Боголюбова ні підприємства, ні грошей. Втрачену за всі ці роки вигоду, включаючи прибуток, Пінчук оцінив в $2 млрд.
В 2007 році “приватівці” продали 50% КЗРК Рінату Ахметову.
В результаті розгляду позову в Лондоні Коломойський та Боголюбов пішли на мирову і передали Пінчуку дві престижні лондонські комерційні будівлі. Перша будівля — офісний центр на вулиці 27 Найтсбридж в центральній частині Лондона. Друга будівля — це помпезний історичний будинок Grand Buildings на Трафальгарській площі.
Південний ГЗК
Ще один виробник залізної руди — Південний ГЗК — виплатить акціонерам 8,4 млрд грн дивідендів з частини чистого прибутку за 2019 рік у 8,9 млрд грн.
Південний ГЗК — найбільший виробник залізної руди в Україні. Він контролюється групою Метінвест Ріната Ахметова та Вадима Новинського і компанією Lanebrook Ltd. Це колишній мажоритарний акціонер компанії Evraz Group російського олігарха Вадима Абрамовича.
В Реєстрі юросіб України, кінцевим бенефеціаром Південного ГЗК вказаний Рінат Ахметов. Однак цілком можливо, що Роман Абрамович продовжує володіти частиною акцій ГЗК, або ж існує домовленість з Ахметовим про перерозподіл нерозподіленого прибутку підприємства.
За інформацією Інтерфакс-Україна, 21 квітня на зборах акціонери планували направити на виплату дивідендів частину нерозподіленого прибутку товариства за 2017-2020 роки в сумі 19,7 млрд грн, в тому числі 18,7 млрд грн за попередній рік. Однак рішення про виплату цих дивідендів не опубліковане.
В 2019 році акціонери Південного ГЗК направили на виплату дивідендів частину чистого прибутку за 2018 рік у розмірі 7,13 млрд грн. В 2018 році — на дивіденди пішла частина прибутку за 2013 і 2017 роки в розмірі 9,95 млрд грн. У 2017 році — на дивіденди було направлено 16,16 млрд грн з прибутків 2014-2016 років.
Укрнафта
Найбільша нафтовидобувна компанія України — Укрнафта — направить на виплату дивідендів за 2020 рік не менше 90% чистого прибутку.
Таку вимогу містить стаття 21 закону Про держбюджет на 2021 рік, в якій йдеться, що на виплату дивідендів має бути направлено не менше 90% прибутку компанії за 2020 рік.
Контрольний пакет акцій компанії належить державі через НАК “Нафтогаз України”. Групі Приват Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова — 40%.
Ще 1,93 млрд грн дивідендів компанія виплатить з прибутку 2018 року, що становить 30%. В 2019 році компанія прибутків не мала. Був збиток в розмірі 4,06 млрд грн.
Прибуток Укрнафти виник в результаті схеми з погашення боргів компанії перед бюджетом, в результаті угод, укладених підконтрольним Коломойському керівництвом.
Вона передбачала виплату Міністерством енергетики в адресу Нафтогазу 32,2 млрд грн компенсації за поставки газу населенню в 2015-2019 роках.
“Нафтогаз” визнав цю компенсацію своїм прибутком і виплатив 6,4 млрд грн податку на прибуток до держбюджету.
Також компанія перерахувала Укрнафті 12,6 млрд грн в рахунок погашення боргу за газ, видобутий в 2006 року, а також здійснила передоплату в розмірі 23,5 млрд грн за газ майбутнього видобутку.
В свою чергу Укрнафта перерахувала до держбюджету 3,3 млрд грн податку на прибуток, 3,9 млрд грн ПДВ з суми передоплати за газ і 28,9 млрд грн в якості погашення податкового боргу, включаючи штрафи і пеню.
Метінвест
Метінвест — вертикально інтегрована гірничо-металургійна група. Це найбільший металургійний холдинг України. Її дохід за 2020 рік становив $10,45 млрд, EBITDA — $2,2 млрд, а чистий прибуток — $526 млн.
Група сконцентрувала активи всього ланцюжка виробничого металургійного циклу: від видобутку залізної руди, коксівного вугілля та виробництва коксу — до випуску напівфабрикатів і металопрокату.
Залізну руду для потреб групи виробляють Інгулецький ГЗК, Північний ГЗК та Центральний ГЗК. Метінвест контролює 60% видобутку руди в Україні.
Коксівне вугілля виробляє американська United Coal Company і шахтоуправління “Покровське”.
Виробництво коксу: Авдіївський коксохімічний завод, Запоріжкокс та Южкокс.
Виробництвом сталі і прокату займаються Азовсталь, ММК ім. Ілліча та Запоріжсталь в Україні. Юністіл, Ferriera Valsider, Metinvest Trametal в Італії, Spartan UK у Великобританії та Promet Steel у Болгарії.
71,24% холдингу належить СКМ Ріната Ахметова, ще 23,76% — Смарт-холдингу Вадима Новинського.
Своїм акціонерам група виплатить 5,6 млрд грн дивідендів ($204 млн). Їхній розподіл відбудеться в такій пропорції: $194 млн — SCM Limited, $11 млн — SMART Group. Ще $12 млн дивідендів повинні отримати пов'язані з SCM компанії.
Ferrexpo
Англійська компанія Ferrexpo, якій належать Полтавський ГЗК та Єристівський ГЗК, а акції торгуються на Лондонській фондовій біржі, направила на дивіденди за 2020 рік — 5,34 млрд грн ($195 млн).
В 2020 році Ferrexpo збільшила EBITDA на 46% — до $859 млн. Чистий прибуток — $635 млн, або на 57,5% більше 2019 року.
50% належить підконтрольній українському олігарху Костянтину Жеваго компанії Fevamotinico S.a.r.l., компанії BlackRock — 4%, Schroders — 4%, по 3% Acadian та M & G.
Наразі Костянтин Жеваго переховуються від правоохоронних органів України. Жеваго підозрюють у причетності до схеми щодо розтрати і легалізації 2,5 млрд грн банку “Фінанси та Кредит”.
Запорізький залізорудний комбінат (ЗЗРК)
Запорізький залізорудний комбінат планує виплатити своїм акціонерам 3,1 млрд грн з нерозподіленого прибутку за 2016-2019 роки. Водночас прибуток за 2020 рік пропонується залишити нерозподіленим. Минулого року комбінат збільшив чистий прибуток на 51% — до 2,5 млрд грн.
З урахуванням прибутку 2020 року, нерозподілений прибуток підприємства становить 6,8 млрд грн.
Словацькій компанії Minerfin належить 51,17% комбінату, Запоріжсталі Ахметова — 29,5%, а чеській KSK Consulting — 19%.
Райффайзен Банк Аваль
Половину чистого прибутку 2020 року на дивіденди направить Райффайзен Банк — 2,4 млрд грн з 4,74 млрд грн. Друга половина піде на поповнення резервного фонду.
Банк стабільно виплачує дивіденди щороку. В 2019 році банк направив на дивіденди 90% прибутку — 4,27 млрд грн.
В 2018 банк нарахував 3,5 млрд грн дивідендів, а в 2017 році — 4,24 млрд грн.
Це п'ятий найбільший банк України.
68% банку належить австрійській групі Raiffeisen Bank International, 30% — Європейському банку реконструкції і розвитку (ЄБРР).
Укргідроенерго
Оператор ГЕС і ГАЕС України — державна компанія Укргідроенерго заплатить в держбюджет 50% прибутку за 2020 рік, або 2,07 млрд грн. Відповідне рішення Кабмін оприлюднив 28 квітня 2021 року.
В 2020 році Укргідроенерго збільшило чистий прибуток майже на 30%. Водночас Кабмін визнав роботу наглядової ради компанії незадовільною.
Перший український міжнародний банк (ПУМБ)
Цей банк належить Рінату Ахметову, він обслуговує як роботу його бізнесів з СКМ, так і підприємств, які не входять до холдингу. ПУМБ на 7 місці в рейтингу НБУ.
В березні акціонер вирішив направити 50% прибутку банку на виплату дивідендів — а це 1,3 млрд грн.
Операційний дохід банку в 2020 році виріс на 7,7% — до 7,82 млрд грн, в тому числі чистий процентний дохід до резервів збільшився на 29,4% — до 6,84 млрд грн, а чистий комісійний дохід знизився на 4% — до 1,67 млрд грн.
ОТП Банк
ОПТ Банк, який в рейтингу НБУ на 8-му місці, виплатив акціонерам 1,2 млрд грн, або 70% чистого прибутку за 2020 рік.
Банк належить угорській групі OTP Bank.
Інтерпайп
Зять другого президента України Леоніда Кучми олігарх Віктор Пінчук і його родина отримають 1,01 млрд грн ($40 млн) дивідендів від трубно-колісної корпорації Інтерпайп.
Дивіденди олігарх отримає після дострокового викупу євробондів на $309 млн. Це привело до зняття обмеження на виплату дивідендів. До цього через борги в 2019 та в 2020 роках олігарх не мав права виплачувати собі дивіденди.
“Інтерпайп” в 2020 році отримав $195 чистого прибутку.
Компанія виробляє безшовні труби та залізничні колеса. В Україні на цих ринках вона займає монопольне ставище.
За даними Наших Грошей, антиконкурентні дії Інтерпайпу завдали збитків Укрзалізниці на 500 млн грн. Антимонопольний комітет завершив розслідування антиконкурентних дій Інтерпайпу та його “підставних” партнерів.
Предметом розслідування стали закупівлі Укрзалізниці 2018 року, в яких ТОВ “Інтерпайп Україна” розіграв 42 тендери з трьома компаніями, які мали тісні зв’язки з холдингом “Інтерпайп”. На учасників змови наклали штраф в понад 70 млн. грн.
Рейтинг дивідендів українських компаній, розподілених в 2021 році
Компанія | Дивіденди, млн грн | Прибуток, млн грн | Власники |
Приватбанк | 19 400 | 25 300 | Мінфін (Держава) |
АрселорМіттал Кривий Ріг | 9 600 | 1 | ArcelorMittal Лакшмі Міттала (Індія) |
КЗРК | 8 840 | 1 700 | Starmill Limited (Кіпр), кінцеві власники: СКМ Ріната Ахметова і Приват Ігоря Коломойського |
Південний ГЗК | 8 400 | 18 200 | Рінат Ахметов |
Укрнафта | 5 800 | 4 300 | 50% +1 акція — НАК Нафтогаз (Держава), 40,1% — Ігор Коломойський та партнери |
Метінвест | 5 589 | 14 465 | 71,24% — СКМ Ріната Ахметова, 23,76% — Смарт-холдинг Вадима Новинського |
Ferrexpo | 5 343 | 17 470 | 50% належить підконтрольній Костянтину Жеваго компанії Fevamotinico S.a.r.l., компанії BlackRock — 4%, Schroders — 4%, по 3% Acadian та M & G |
ЗЗРК | 3 100 | 2 500 | Словацька Minerfin — 51,17%, Запоріжсталь Ахметова — 29,5%, чеська KSK Consulting — 19% |
Райффайзен Банк Аваль | 2 370 | 4 740 | 68,26% — Raiffeisen Bank (Австрія), 30% — ЄБРР |
Укргідроенерго | 2 068 | 4 138 | Міністерство енергетики |
ПУМБ | 1 304 | 2 608 | Рінат Ахметов |
ОТП Банк | 1 200 | 1 700 | OTP Bank (Угорщина) |
Інтерпайп | 1 096 | 5 365 | Віктор Пінчук |
Ощадбанк | 833 | 2 776 | Кабмін (Держава) |
МХП | 822 | — 3 657 | 70% — Юрію Косюку, 22.3% — у вільному обігу |
Укрзалізниця | 750 | — 11 900 | Кабмін (Держава) |
Агрохолдинг ІМК | 681 | 870 | 70% — голові ради директорів Олександру Петрову, 20% — вільний обіг |
Новокраматорський машинобудівний завод | 446 | 1 438 | 8,9% — Георгію Скударю, по 33% — дочкам Олені Яковлевій та Галині Савенко |
Астарта | 418 | 290 | 40% — Віктор Іванчик |
Турбоатом | 280 | 226 | 75,2% — Фонд державного майна, 24,7% — Костянтин Григоришин |
Ідея Банк (Львів) і ТОВ “Нью Фінанс Сервіс” (НФС, Київ) | 300 | 396 | Getin Holding Joint (Польща) |
ТАСкомбанк | 300 | 381 | Сергій Тігіпко |
Джей Ті Інтернешнл Компані Україна | 298 | 614 | JT International Holding B.V. |
Дніпровський стрілочний завод | 280 | 462 | Родина Загіда Краснова та родина Геннадія Корбана |
АПК-Інвест | 232 | 372 | Борис Колесніков |
Івано-Франківськцемент | 215 | 1 310 | Микола Круць |
Укрпошта | 83 | 165 | Міністерство інфраструктури |
Рубіжанський картонно-тарний комбінат | 68 | 384 | по 49% — DS Smith Ukraine Limited (Великобританія) та Кomelinco Trading Ltd. (Кіпр) |
Українська страхова група | 56 | 65 | Vienna Insurance Group |
Арсенал Страхування | 53 | 18 | 24,5% — Сергій Авдєєв, 5,5% — Марина Авдєєва, 21% — Максим Туз, 9% — Костянтин Туз, 17,5% — Олександр Солоп, 12,5% — Анатолій Солоп, 9,99% Руслан Божко |
СК Уніка | 50 | 302 | UNIQA Österreich Versicherungen AG (Автрия) |
Полтава-Банк | 44 | 57 | 87% — Олександр Нєкрасов |
Асфальтобетонний завод Столичний | 39 | 72 | Сергій Тігіпко |
Вінницький молочний завод “Рошен” | 39 | 46 | Олексій Порошенко |
СК Уніка Життя | 35 | 35 | UNIQA Insurance Group |
Сумиобленерго | 28 | 56 | Костянтин Григоришин |
Харківський плитковий завод | 20 | 73 | Валентин Шеветовський |
Київводоканал | 11 | 113 | КМДА |
Донбасенерго | 9 | 30 | Максим Єфімов |
СК Юнівес | 7 | 7 | Олександр Кузнєцов |
Юрій ВІННІЧУК
Где Кернел, Райз и ДТЭК? Неужели ничего не заработали?
Что скажете, Аноним?
[16:52 23 ноября]
[14:19 23 ноября]
[07:00 23 ноября]
13:00 23 ноября
12:30 23 ноября
11:00 23 ноября
10:30 23 ноября
10:00 23 ноября
09:00 23 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.