У квітні 2023 року Ірак, Іран, Кувейт та Йорданія постраждали від катастрофічної повені після сильних гроз, граду та виняткових дощів. Пізніше метеорологи виявили, що в небі над регіоном була рекордна кількість вологи й перевершила подібну подію в 2005 році.
Через два місяці у Чилі випало 500 міліметрів опадів лише за три дні — з неба хлинуло стільки води, що навіть розтопило сніг у деяких частинах Анд. Це призвело до масштабних повеней, які зруйнували дороги та мости.
Роком раніше деякі частини Австралії постраждали від так званої “дощової бомби”, внаслідок чого загинули понад 20 людей, а тисячі були евакуйовані.
Вчені кажуть, що всі ці події були результатом атмосферних річок, які стають інтенсивнішими, довшими, ширшими — і часто руйнівними. NASA твердить, що вони загрожують повенями сотням мільйонів людей у всьому світі.
Ці “річки в небі” або “летючі річки” — довгі та широкі стовпи водяної пари, які зазвичай виникають у тропіках і рухаються до полюсів. Вони несуть близько 90% загальної кількості водяної пари, яка рухається в середніх широтах Землі.
Середня атмосферна річка має приблизно 2000 кілометрів у довжину, 500 кілометрів у ширину та майже три кілометри в глибину — хоча зараз вони стають ширшими та довшими, а деякі сягають понад 5000 кілометрів.
А ще — вони невидимі для людського ока, на відміну від хмар.
“Їх можна побачити за допомогою інфрачервоного та мікрохвильового випромінювання”, — каже Браян Кан, дослідник атмосфери з Лабораторії реактивного руху NASA.
“Саме тому супутникові спостереження можуть бути дуже корисними для спостереження за водяною парою та атмосферними річками по всьому світу”.
Великі та сильні атмосферні річки можуть переміщувати вологу у 15 разів активніше, ніж Міссісіпі, найдовша річка Північної Америки.
У середньому вони мають приблизно вдвічі більший регулярний потік, ніж Амазонка, найбільша річка світу за обсягом стоку води.
Автор фото Getty Images
Ірак був серед кількох країн Близького Сходу, які торік постраждали від надзвичайної кількості опадів
Хоча атмосферні річки існували завжди, вчені кажуть, що глобальне потепління створює більше водяної пари. Це робить їх інтенсивнішими та здатними скидати величезну кількість води на сушу за короткий проміжок часу, викликає катастрофічні повені та зсуви.
Дослідження показали, що глобальна кількість водяної пари в атмосфері зросла на 20% з 1960-х років і продовжує зростати разом із підвищенням температури.
Нещодавнє дослідження Інституту наук про Землю Потсдамського університету в Німеччині виявило, що атмосферні річки над тропіками Південної Америки, Північної Африки, Близького Сходу та Південно-Східної Азії зберігаються довше.
А це може означати збільшення дощу з руйнівним впливом на землю.
Згідно з іншим дослідженням Університету Халіфа в Об’єднаних Арабських Еміратах, саме це сталося на Близькому Сході в квітні 2023 року.
“Наше моделювання з високою роздільною здатністю виявило наявність атмосферних річок, які генерували рясні опади, коли вони рухалися на високих швидкостях з північно-східної Африки в західний Іран”, — йдеться у дослідженні.
Автор фото Getty Images
У 2023 році Чилі зазнало серйозних руйнувань інфраструктури та водопостачання, спричинених масштабними повенями
Більше зсувів і раптових повеней
За словами Сари М. Валлехо-Бернал, яка працювала над дослідженням Потсдамського університету, частота атмосферних річкових явищ зростає і в інших місцях.
“У Східній Азії спостерігалося значне збільшення частоти з 1940 року, і відтоді вони стали більш інтенсивними над Мадагаскаром, Австралією та Японією”, — каже вона.
Дослідження 2021 року в Journal of Geophysical Research показало, що до 80% сильних опадів у східному Китаї, Кореї та західній Японії на початку сезону мусонів (березень і квітень) пов’язані з атмосферними річками.
Тим часом, метеорологи в Індії кажуть, що потепління в Індійському океані створює “летючі річки” та впливає на мусонні дощі, які спостерігають у регіоні з червня по вересень.
“Як наслідок, бувають короткочасні періоди, коли атмосферні річки скидають усю цю вологу з теплих морів протягом кількох годин або кількох днів”, — каже доктор Роксі Меттью Колл, атмосферолог з Індійського інституту тропічної метеорології.
“Це призвело до збільшення зсувів і раптових повеней по всій країні”, — додає він.
Автор фото Getty Images
Метеорологи кажуть, що атмосферні річки також впливають на погодні системи Індії
Проте не всі повені та зсуви викликані атмосферними річками. Існують також й інші фактори, такі як циклони, погодні шторми тощо.
Атмосферні річки також поширюються у нових місцях. Вчені кажуть, що однією з причин цього є мінливий режим вітру та реактивний потік (швидкий, вузький потік повітря, що тече із заходу на схід, оточуючи земну кулю) у мінливому кліматі.
“Збільшення хвилястості вітрів і струменевих течій означає збільшення меандрів і відхилення від їхніх типових траєкторій”, — каже Деніс Боскурт, метеоролог з університету Вальпараїсо, Чилі.
“Це може змусити атмосферні річки рухатися більш заплутаними маршрутами, потенційно збільшуючи їхню тривалість і вплив на різні регіони”, — додає він.
Враховуючи ризики катастрофічних повеней і зсувів, які вони можуть спровокувати по всьому світу, атмосферні річки розділили на п’ять типів за розміром та силою — як і урагани.
Однак не всі атмосферні річки завдають шкоди, особливо якщо вони низької інтенсивності. Деякі з них можуть бути корисними, якщо вони приносять вологу у місця, які постраждали від тривалої посухи.
Але експерти кажуть, що моніторинг атмосферних річок і їхнє прогнозування були здебільшого обмежені західним узбережжям США, де їхній вплив вивчають вже багато десятиліть.
“Обізнаність щодо них та включення атмосферних річок у регіональні метеорологічні прогнози є обмеженими”, — говорить доктор Боскурт з Університету Вальпараїсо.
“Головною проблемою є дефіцит даних, особливо щодо атмосферних річок на складних рельєфах”, — пояснює він.
Что скажете, Аноним?
[18:26 10 января]
Российские элиты ждали окончания войны в 2024-м. Что они думают теперь?
[12:50 10 января]
19:20 10 января
18:00 10 января
17:30 10 января
17:00 10 января
16:30 10 января
16:00 10 января
15:30 10 января
15:00 10 января
14:30 10 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.