Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Рейтинг імпортерів газу в Україну в 2020 році

[15:12 09 февраля 2021 года ] [ Бизнес Цензор, 9 лютого 2021 ]

Статистика імпорту газу за 2020 рік, який пройшов митне оформлення, а також газу, який було закачано в підземні газові сховища в режимі “митний склад” (в тому числі і по short-haul).

Протягом 11 місяців 2020 року в Україну було імпортовано 15,6 млрд куб м газу, або на 11% більше, ніж за аналогійний період 2019 року. Точні дані за 12 місяців минулого року ще не опубліковані Оператором ГТС, але зазначені обсяги не сильно будуть відрізнятися від січня-листопада.

Дві третини імпортованого природнього газу зайшло в Україну через Словаччину — 10,2 млрд кубів, через Угорщину 3,9 млрд кубів, а через Польщу — 1,6 млрд кубів.

При цьому 7,1 млрд кубів з імпортованих в Україну обсягів газу було поставлено на умовах “віртуального реверсу” (back-haul). Цей режим став доступним з початку 2020 року і передбачає обмін природним газом між операторами газотранспортних систем, коли фізично газ через кордон не переміщається, а сторони проводять взаємозалік.

Фактично газ, який європейські трейдери купують у Росії для поставок в Україну, не перетинає кордон з ЄС, а залишається в газотранспортній системі (ГТС) для поставки клієнтам, або закачується у підземні сховища газу (ПСГ).

Дві третини імпортованого в Україну газу в 2020 році зайшли в режимі “митний склад”. Він дозволяє трейдерам закачувати імпортний в ПСГ на зберігання без розмитнення. Далі компанії можуть цей газ розмитнити і продати в Україні, або реекспортом поставити своїм клієнтам в Європі.

За даними Оператора ГТС, за 11 місяців 2020 року в режимі “митний склад” зайшло 10,1 млрд куб. м газу. В тому числі, у 6,1 млрд куб. м надійшли в режимі short-haul.

Послуга short-haul діє з 1 січня 2020 року. Вона дозволяє трейдерам транспортувати газ між Польщею, Словаччиною, Угорщиною (в майбутньому і Румунією) через українську ГТС за спецтарифами.

Інші 4 млрд куб. м газу було поставлено в режимі “кордон — митний склад”.

В розпорядженні БізнесЦензор опинилася митна статистика за 2020 рік з імпорту в Україну природного газу, який пройшов митне оформлення, а також газу, який було закачано в ПСГ в режимі “митний склад” (в тому числі в по shorthaul).

Згідно з цими даними, минулого року в Україну в через митницю і в режимі митного складу було імпортовано 8,6 млрд куб м газу фактурною вартістю на $9,23 млрд.

Мова йде про: газ, який було імпортовано і розмитнено;а також газ, який було закачано в 2019 році, але розмитнено і продано клієнтам в 2020 році.

Як змінювалася ціна імпортного газу протягом року

Ціна природнього газу, під впливом пандемії, зменшення споживання та падіння цін на нафту, активно знижувалася протягом першої половини 2020 року. Найнижчої точки вона досягла в травні та червні: $100 та $95 за тис. куб. м відповідно.

Далі, протягом другої половини року, світова та українська економіки почали відновлюватися, зростали обсяги споживання газу. За ними зростали і ціни — з червня по грудень середня ціна імпортного газу зросла в двічі — до $200 за тис. куб. м.

Рейтинг імпортерів газу в Україну в 2020 році 02

Іноземні постачальники газу в Україну

Протягом 2020 року газ в Україну постачало 50 іноземних компаній. В тому числі міжнародні та регіональні трейдери, а також компанії афілійовані з українськими гравцями ринку. Більше половини обсягів з 8,6 млрд грн, за даними Митниці, було поставлено п'ятьма компаніями:

Європейська компанія українського трейдера ERU поставила — 1,175 млрд куб м, швейцарська компанія Filada — 996 млн куб м, швейцарські DXT Commodities — 992 млн куб м та AXPO Solutions - 902, SGAZ — 719 млн куб м.

Найбільший постачальник газу компанія ERU входить в українську групу компаній “Енергетичні ресурси України” (ЕРУ), яка займається торгівлею природного газу та електроенергії. Група належить Ярославу Мудрому та американцю Дейлу Пері.

Рейтинг імпортерів газу в Україну в 2020 році 03

Українські покупці газу

В 2020 році НАК “Нафтогаз України” втратив лідерство за обсягами імпорту газу. Це перший рік в історії України, коли державна монополія опустилася з першого на шосте місце в рейтингу імпортерів.

Це обумовлено тим, що в 2019 році Нафтогаз, готуючись до можливого припинення транзитного контракту з Газпромом, закачав рекордно великі обсяги газу в ПСГ. Коли наприкінці 2019 року транзитний контракт таки був підписаний, цей газ виявився не затребуваним.

Профіцит газу посилило падіння його споживання через теплу зиму 2019-2020 років та пандемію COVID-19. Через це в 2020 році Нафтогаз значно зменшив обсяги імпорту газу.

Загалом минуло року газ у європейських та міжнародних трейдерів купували півсотні українських компаній. При цьому значними обсягами оперує лише перша десятка компаній. На їхню частку припало 89% газу, який в 2020 році пройшов через митницю (як розмитнений так і в режимі “митного складу”).

Рейтинг імпортерів газу в Україну в 2020 році 04

Найбільші обсяги імпортного газу в 2020 році було прийнято компанією ТОВ “Євроенерготрейд” — за рік компанія придбала 1,252 млрд куб м газу.

Компанія пов'язана з бізнесменом Юрієм Дубинським. Він — колишній соратник підсанкційного бізнесмена Олександра Онищенка, підозрюваного в Україні в “газових схемах”. Також Дубинський проходить свідком по цій справі.

Другим найбільшим імпортером газу бла компанія “Еру Трейдинг” американця Дейла Перрі та українця Ярослава Мудрого. Вона імпортувала 1,24 млрд куб м газу. Газ трейдер купував у афілійованої структури — ERU, яка поставила 1,17 млрд куб, а також у — інших трейдерів.

Маловідомий трейдер ТОВ “Газ Ком Трейд”, який записаний на Олександра Кривенка, імпортував 824 млн куб м газу.

Торговий дім “Сокар Україна” імпортував 748 млн куб м газу. “Сокар Україна” — дочка однойменної азербайджанської державної компанії. В Україні компанія управляє мережею АЗС.

Компанії олігарха Дмитра Фірташа минулого року імпортували в Україну 702 млн куб м газу. Найбільші обсяги імпортувало ТОВ “ЙЕ Енергія” — 641 млн куб. м газу. Ця компанія об'єднує газ-збути — постачальників газу, які контролюються олігархом. За різними оцінками, газзбути “ЙЕ Енергії” контролюють 60-70% поставок газу населенню.

Пов'язане з іншим олігархом Ігорем Коломойським — ТОВ “Ю.Комодітіз” поставило 450 млн куб м газу. Компанія є крупним постачальником природного газу та електроенергії для державних підприємств та організацій.

Рейтинг покупців європейського газу в 2020 році

Покупець Млн куб м Власник компанії
ТОВ “ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД” 1252 Юрій Дубинський (ТОВ записано на Леоніда Андрущака, Руслана Щерстюка і Георгія Сахарова)
ТОВ “ЕРУ ТРЕЙДІНГ” 1241 Дейл Перрі та Ярослав Мудрий
ТОВ “ГАЗ КОМ ТРЕЙД” 824 Олександр Кривенко
ТОВ “Торговий дім “Сокар Україна” 748 SOCAR Азербайджан
НАК “Нафтогаз України” 720 Кабінет міністрів України
ТОВ “ЙЕ Енергія” 641 Дмитро Фірташ
ТОВ “Ю.КОМОДІТІЗ” 450 Ярослав Вербовський (контролюється Ігорем Коломойським)
ТОВ “ФОР'ЯРД” 400 Ірина та Катерина Денисові
ТОВ “СПЕЦ ГАЗ ЕНЕРГО” 254 Всеволод Стеценко
ТОВ “ТРАФІГУРА ЮКРЕЙН” 246 Trafigura
ТОВ “ДДЗ-СЕРВІС” 185 Олександр Стрюк,Віктор Істартов, Максим Носановський
ТОВ “Скела Терциум” 165 Сергій Бєлашов
ТОВ “СОЛАГРО ТРЕЙД” 150 Ігор Юшко
ТОВ “АКСПО УКРАЇНА” 126 Axpo
ТОВ “ТЕХ ПРОМ ГАЗ” 107 Русланс Голубевс
ТОВ “ЮКРЕЙНІАН ГАЗ ТРЕЙДИНГ” 104 Святослав Батов, Олександр Хубов
ТОВ “ЕНЖІ Енерджи Менеджмент Юкрейн” 96 ENGIE
ТОВ “ЕКОТЕХНОІНВЕСТ” 94 Роман Русанов
АТ “Укртрансгаз” 93 НАК “Нафтогаз”
ТОВ “МЕТ Україна” 93 MET Holding
ТОВ “ТРАНСГАЗПОСТАЧ” 91 Анна Фірсова
ПАТ “ВИДОБУВНА КОМПАНІЯ “УКРНАФТОБУРІННЯ” 83 Ігор Коломойский, Віталій Хомутиннік і Павло Фукс
ТОВ “СИНЕРГІЯ ГАЗ ЕНЕРДЖИ” 70 Олег Гурін
ТОВ “ЮГ-ГАЗ” 68 Михайло Партікевич
ТОВ “ІНКОРГАЗ” 52 Ігор Дєлов, Володимир Погребняк
ТОВ “ХІМ-ТРЕЙД” 35 Дмитро Фірташ
ТОВ “ПРОМЕНЕРГО-РЕСУРС” 30 Денис Боголєпов, Лариса Артамонова
ТОВ “ТРЕЙДЕР ГАЗ” 26 Максим Манусіс
ТОВ “ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС” 22 Велян Андранік
ТОВ “АІК ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА” 21 росіянка Наталія Ніца
ПАТ “ЛЕБЕДИНСЬКИЙ НАСІННЄВИЙ ЗАВОД” 21 Дмитро Кравченко
ТОВ “ЧЕРКАСИГАЗ ЗБУТ” 15 РГК Дмитра Фірташа
ТОВ “ЦЕНТРАЛЬНА ГАЗОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ” 13 Наталія Деркач
ТОВ “МЕТІДА” 11 Дмитро Фірташ
ТОВ “ТЕХ ГАЗ ТРЕЙД” 11 Дмитро Смирнов
ТОВ “ГАЗТРЕЙД СЕРВІС” 10 Ганна Сафронова
ТОВ “ГАЗ ЛІДЕР” 10 Олександр Серчанський
ТОВ “ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД ГРУП” 6 Олексій Бондаренко
ТОВ “ІНОЛ-ЕНЕРДЖІ” 6 Євген Підвезенний
ТОВ “ІНВЕСТИЦІЙНО-ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ “М2” 6 Микола Мацюк, Олександр Момот
ПП “ОККО КОНТРАКТ” 5 Віталій Антонов

Юрій ВІННІЧУК

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.