Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Перерахунок — останній шанс для переможених

[16:35 01 ноября 2012 года ] [ Українська правда, 1 листопада 2012 ]

Втративши перемогу на виборах, грошовиті мажоритарними використовують останній аргумент — оскаржують результати в судах.

Це підтверджує те, що відбувалося цієї середи в Києві.

Поки Герега і Пилипишин борються зі свободівцями “братками” і сльозогінним газом, регіонали Ігор Лисов та Олександр Супруненко пішли іншим, і, можливо, більш дієвим шляхом.

Лисов за три дні так і не зміг наблизитися до результату бютівця Сергія Терьохіна.

І тут в ОВК раптом визріла думка перерахувати бюлетені, по кільком дільницям, які вже здали протоколи.

— Уявляєте, люди здали протоколи, коробки. Вони ніч невідомо де були, а тепер їх хочуть перерахувати. Більше того, по одній з дільниць всі бюлетені замість 4 коробок вже чомусь опинилися у двох, — заявив УП керівник київської “Батьківщини” Юрій Одарченко.

Саме він цілий день захищав інтереси Терьохіна в ОВК. Самого кандидата не було.

Щоб не допустити такого свавілля і заблокувати рішення окружкому, бютівці подали позов до суду.

Але поки вони чекали цього рішення, їх опоненти пішли в суд з іншою скаргою.

Офіційний спостерігач від Лисова звернувся до суду з вимогою здійснити перерахунок голосів на 28 дільницях. Він мотивував позов тим, що були розірвані пакети з бюлетенями.

Крім того, за словами Одарченка, юристи Лисова подали скаргу через великий відсоток голосувань на дому, ним же й влаштованих. “Уявляєте, який цинізм!” — дратувався бютівець.

“Ми хочемо лише перерахувати голоси на дільницях, коробки з яких було пошкоджено”, — заявив УП з незворушним виглядом представник Лисова Олег Корбан.

Поки рішення суду не відомо, округ Терьохіна став другим за проблемністю після округу 223 — Левченка і Пилипишина.

На відміну від округу Терьохіна, зранку ситуація в 216 окрузі, де перемагає Ксенія Ляпіна, виглядала значно оптимістичніше.

Там залишався незданим протокол лише однієї дільничної комісії, чия голова кудись безслідно втекла разом з печаткою.

Втім дільнична комісія зібралась під головуванням секретаря, і підписала уточнений протокол. Так що до вечора Ляпіна теоретично могла б чекати оголошення офіційних результатів.

Але не тут то було. Відрив у 1436 голосів наштовхнув провладного кандидата на те, щоб перерахувати голоси.

Олександр Супруненко подався до Окружного адмінсуду з вимогою перерахувати результати по всіх дільницях округу.

Підставою для скарги стало серед іншого те, що адвокати Супруненка помітили 50 бюлетенів, заповнених чорним маркером, а також підозра, що Ляпіна отримала перемогу через те, що на деяких дільницях використовувались ручки зі зникаючими чорнилами.

Незважаючи на притягнутість за вуха аргументів, суд, не побачивши суттєвих порушень виборчого процесу, все ж вирішив перерахувати результати на 44 дільницях.

Але ще до рішення суду, Супруненко прийшов в окружком і попросив перерахунку голосів. Він навіть спробував провести мирні переговори з цього приводу з Ляпіною.

— Ні, давайте ми пройдемо це по законній процедурі. Вступить рішення суду в силу, тоді і перерахуємо, — відрізала Ляпіна Супруненку.

— Слухайте, її треба дотиснути. Вона панічно боїться перерахунку, і ми маємо цим скористатися, — сказала Супруненку його представниця в ОВК, вийшовши в коридор.

Ляпіній справді є чого боятися, адже, за її словами, люди Сурпруненка активно підкуповують членів ДВК, щоб отримати потрібний результат. А її відрив не такий вже й великий.

Значно спокійніше в цьому плані Віктору Чумаку. Його перевага над Олесем Довгим становить більше 5 тисяч.

Втім навіть ударівцю довелося у середу похвилюватися, коли окружком отримав 28 скарг від людей Довгого на перерахунок голосів.

“Заява Довгого, що він визнає поразку — це був лише піар-хід, а сьогодні вони подали скаргу по перерахунку голосів на 28 дільницях”, — обурювався Чумак в розмові з УП.

В цей момент його юрист Ярослав без успіху намагався отримати від окружкому копію скарг.

— Відійдіть від столу. Ви мені заважаєте з колегою радитися з юридичних питань. І взагалі у нас зі столу телефони стали зникати після таких підходів, — кричала на юриста Чумака одна з членів окружкому.

ОВК навіть прийняла позитивне рішення по одній з перших скарг, і вирішила провести перерахунок раніше прийнятих без будь-яких зауважень бюлетенів.

Щоправда, через три години з'ясувалось, що в законі немає можливості для такої “оборудки”, і комісія до 9 вечора благополучно забула про свій намір.

— Зрештою, в мене 2 дітей, — кинув на прощання голова ОВК Чумаку.

1 листопада результати з перемогою представника УДАРу вже вивчатимуть в ЦВК.

На прощання ударівець ще раз перепитав у голови комісії, чи добре охороняють бюлетені. Тільки якщо з бюлетенями станеться щось непоправне, Довгий отримає другий шанс.

Так само як отримає його Олександр Домбровський в 11 окрузі, якщо бюлетені з дільниць, де перемогла кандидат об’єднаної опозиції Наталія Солейко таки виявляться знищеними, як про це заявляє “Батьківщина”.

Часто опозиціонери говорять про те, що опоненти намагаються добитися проведення повторних виборів. Але таке неможливо.

Взагалі новий закон “Про вибори народних депутатів”, навіть у випадку повторення Мукачевого зразка 2004 року, не дає можливості визнати всі вибори в окрузі недійсними.

Повторне голосування може відбутися, якщо в одномандатному окрузі найбільшу і водночас однакову кількість голосів набрали два або більше кандидати у депутати, а повторні вибори — якщо з кандидатом щось станеться і він не прийме присягу.

Пункт 12 статті 96 закону “Про вибори народних депутатів” вказує, що “визнання голосування недійсним в одномандатному окрузі не допускається”.

“Теоретично, вибори в окрузі відбулись, навіть якщо лише одна дільниця залишилась, на якій голосування не визнавалось недійсним”, — пояснив УП заступник голови ЦВК Андрій Магера.

Щоб визнати результати недійсними по дільниці, треба зібрати докази більші, ніж однаковий маркер на 50 бюлетенях.

Закон чітко окреслює випадки визнання недійсними голосування на дільниці:

1) виявлення фактів незаконного голосування (опускання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на цій виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше ніж один раз) у кількості, що перевищує десять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує двадцять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному або одномандатному окрузі у кількості, що перевищує більш як на десять відсотків кількість виборців, які отримали відповідні виборчі бюлетені на виборчій дільниці.

Скасувати результати виборів не вдасться навіть масовим знищенням бюлетенів.

“Вибори знов таки будуть визнані недійсними лише на тій дільниці, бюлетені з якої пошкоджені чи знищені”, — пояснив Магера.

Відтак, навіть, якщо в 11 окрузі Вінниччини, де борються бютівка Наталія Солейко і Олександр Домбровський, і знищили частину бюлетенів, результати виборів не будуть скасовані. Вони будуть визначені на підставі тих бюлетенів, які вціліли.

Тому кандидатам-переможцям нині варто дуже опікати ті кімнати, де лежать бюлетені з їх результатами.

Але знищення бюлетенів — це вже дуже радикальний спосіб боротьби з опонентом.

Щоб зовсім вже не “йти по бєспрєдєлу”, можна використати схему з перерахунком голосів.

Вона значно безпечніша і не така кричуща. Фактично членам комісії дається повторний шанс поправити результати потрібного кандидата, поставивши зайву галочку на бюлетенях його опонента і визнавши їх таким чином недійсними.

Інша справа, що переведення в статус зіпсованих 5 000-7 000 бюлетенів виглядає абсурдним, і точно викличе запитання, а також може потягти за собою кримінальну відповідальність.

Можливо, саме тому ОВК 214 округу залишила без розгляду майже всі скарги Олеся Довгого з проханням про перерахунок голосів на дільницях, чиї протоколи вже були прийняті.

Дуже важко це буде зробити з результатом Терьохіна у 211 окрузі, де станом на ніч четверга відрив опозиціонера становив 3,4 тисячі. Хоча частково це можна нівелювати за рахунок дільниць, що не здали результати.

Інша справа, коли йдеться про відрив у 1436 голосів, як у випадку Ляпіної, або на майже 200 голосів як у Іллєнка і Гереги чи быльше 700 голосів між тією ж Солейко і Домбровським.

Цей розрив справді можливо нівелювати, влаштувавши перерахунок на половині дільниць, як того домігся Супруненко.

Тетяна НІКОЛАЄНКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.