Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Олександр Сугоняко: “Криза не закінчилася, на жаль”

[13:28 30 июня 2011 года ] [ Левый берег, 30 червня 2011 ]

Розмову про місце іноземного капіталу у банківській сфері України продовжує президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.

LB.ua оприлюднює його доповідь з круглого столу у Національному інституті стратегічних досліджень (НІСД) при Президенті України

Ясно бачити проблеми і відверто про них говорити — це обов’язкова умова розв’язання наявних проблем. А їх у нас достатньо. І якщо замовчувати проблеми, то криза до нас повернеться.

Проблема, про яку я буду говорити — це криза моделі присутності іноземних банків в Україні. Модель, яка могла розвернутися тільки в умовах нашого специфічного ринку, який буде сформований нашим законодавством і нашими нормативами. Ті самі іноземні банки, які працюють в Чехії (я Чехію буду часто згадувати), зовсім по-іншому організовували свою роботу, аніж ті самі банки, що у нас, тому що різні правові умови і різні орієнтації, які ці правові умови їм задавали.

Офіційна стратегія іноземних банків — це рітейл банкінг, кредитування споживчого імпорту та іпотечне кредитування — кредитування покупки нерухомості та землі. Безумовно, вони кредитували і виробництво, але це не було головним. Що стосується присутності тут російських банків, то для того, щоб тут дискусію не розводити, я просто процитую Леоніда Даниловича Кучму: “Ваші три найбільші банки (це він проводив дискусію з росіянами), що фінансують, куди вкладають? У банківський фінансовий сектор, кредити уряду дають”. А можете назвати якісь інноваційні проекти? Для чого тоді тут російські банки, якщо тільки така вузька смужка послуг. Або завдання поставлено таке: брати участь у приватизації стратегічних об’єктів і помагати уряду затикати дірки двома мільярдами для уряду, “Нафтогазу” чи Автодору.

Тут все дуже просто: ви бачити збільшення кількості банків і збільшення капіталів. Про це вже говорилося. Далі я спробую аргументувати фактажем.

Ота чорна лінія, яку ви бачите, це збільшення частки іноземних банків в кредитах, які видані населенню. Частка зросла з 17 до 70% (слайд №8, — LB.ua тут і далі у дужках).

За цей період збільшилися кредити в наших банках… Це говорить про те, що ця стратегія проявляється. Західні і російські банки видали за ці роки в два, а то й більше разів більше кредитів, аніж видали за ці роки банки з українським капіталом. Кредити в іноземній валюті так само іноземні банки видавали їх більше, ніж в два рази (№№9, 10).

Іноземні банки в основному кредитували в валюті. Для того, щоби кредитувати в валюті, треба було мати зобов’язання в валюті. У нас, на жаль, немає даних за попередні роки про частку коштів, залучену іноземними банками. За 2008 рік у нас є — 81%. Думаю, що й за попередні роки ця цифра схожа (№11).

У Чехії, яка є членом Євросоюзу, але не є в зоні євро, нуль залучених кредитів за кордоном. І це зроблено завдяки нормативно-правовому регулюванню, яке у них здійснене. У них прямі інвестиції йшли в економіку. Такий прихід валюти забезпечував і зростання доларизації і необхідність кредитування. Тиск має чи не має бути валютне кредитування визначався цією сумою в майже 40 млрд. валютних коштів.

Є, безумовно, безперечні позитиви присутності іноземних банків в Україні (№12). Я їх деякі назвав і їх ніхто не може заперечити. Україна, поставивши іноземні банки в умови нашого ринку, штовхнула банки — і наші, і іноземні — до тих ризиків, з якими ми зіштовхнулися і про які я буду говорити далі. Серед позитивів я виділю те, що жоден банк з іноземним капіталом у нас не збанкрутував і що материнські структури виділили великі суми коштів на те, щоби покрити ті збитки і ті резерви, які вони сформували. І їх капітал збільшився на дуже суттєву цифру. І про це треба пам’ятати.

Щодо негативів, то, в першу чергу, варто сказати про негативи в валюті. В результаті того, що вони кредитували в валюті і ризики валютні переклали на позичальників, потім ці ризики бумерангом повернулися до банків і проявилися в якості кредитних портфелів. Я знаю, що в одних банків є і 20% поганих непрацюючих кредитів, а в інших і 70% (№14).

Цифри, які ви бачите, загальносистемні. В 2009 році через загальну кількість поганих кредитів іноземні банки змушені були сформувати резерв, і сформували його за рахунок наявних джерел. При капіталі близько 40% резерви іноземні банки сформували більше 54%. Ну і збитки, які понесені в перший рік кризи — 2009, ви бачите. І бачите співвідношення. Я саме зустрічався з представником одного крупного банку і запитав: от у вас була стратегія, яку ви декларували — рітейл, що тепер? Він каже, стратегія померти останнім на вашому клятому українському ринку. Це те, що я почув.

Відома іноземна консалтингова компанія провела дослідження, в якому установила, що іноземним банкам, і не тільки іноземним, доведеться до 2016 року працювати з наявними поганими кредитними портфелями.

Які негативні наслідки для економіки України (№15)? Ви бачите, що великі валютні кошти залучалися іноземними банками за кордоном, доларизація зростала і виникла необхідність узаконення валютних кредитів. По суті ми стали на шлях отримання ризиків, які нам сьогодні заважають мати нормальні кредитні портфелі, економіці отримувати кредити і так далі. По-друге, споживання в борг. Це новий фактор зростання ВВП. У нас зростали показники ВВП, але це зростання відбувалося значно меншими темпами, аніж зростання кредитного боргу, за рахунок якого це зростання забезпечувалося. По суті, країна, бізнес і люди стали на шлях проїдання в борг.

Наступне. Безумовно, кредитування імпорту рвало торгівельне сальдо, негативне. І в 2008 році у нас уже було 14 млрд. мінус по товарах. І хоч воно перекривалося за рахунок коротких кредитів. Які заходили в Україну. Під час кризи ці кредитні гроші вийшли і це негативне сальдо було основною причиною обвалу курсу. Колосальні обсяги імпорту вдарили по нашому виробнику і пригнічення українського виробника мали місце.

Мушу відмітити, що завдяки формуванню отих величезних сум резервів, державний бюджет не отримав податків на суму 28 млрд, і в тому числі 15 млрд це кошти від іноземних банків, за рахунок формування резервів на покриття ризиків. Я говорю про всі банки, і зразу ж говорю, що значна частина належить банкам з іноземним капіталом. Скажімо, розкрутка споживчого кредитного буму. Коли ми зростали по 60-70%, а кредитування населення більше 100%, то ясно, що це було невипадковим. Згадуючи ту саму Чехію, то там регулятор обмежував це. Скажімо, в Угорщині цього не було, там було в меншій мірі. Але в них не було зростання більше 8-9%, ніякого кредитного буму не було. І на сьогоднішній день у них 42 млрд чеських крон прибуток, а до кризи було 45 млрд. І жодного банкрута, жоден банк не збитковий. Я про те, що регулювання було належне. У нас не було належне і держава до цього поставилася дуже погано.

Друге. Участь у глибокій девальвації під час кредитування імпорту. Я вже про це говорив. Я можу тільки вам сказати, що ми в 2006-2007 рр імпортували автомобілів на 11 млрд. доларів. Для порівняння, в цей період 9,6 млрд у нас був імпорт енергоносіїв з Росії. І ми говоримо про нормальну зважену експортну-імпортну політику? Девальвація була не тільки тому, що було кредитування імпорту, але й тому, що значна частина коштів в кінці 2008 року була виведена через ці банки закордон. І це теж вдарило по глибині девальвації.

І участь у творенні додаткового боргу валютних позичальників. На наших валютних позичальників покладено 180 млрд. гривень додаткового боргу через девальвацію… Якщо податок із прибутку підприємств у 2009 році складав 44 млрд., можете собі уявити, яке це навантаження для економіки. Природно, що сьогодні нам важко цього позбутися.

Ще про бульбашки на ринку землі. За 4-5 років ціни зросли, ну а зараз впали в два рази. І все це, безумовно, б’є по прибутковості банківської діяльності. Таким чином ми рухалися в кризу. І одна з умов — не стояти на тому самому місці, змінити модель.

Політики мали замовити у вчених дослідження, коли приймали рішення щодо приходу на український ринок іноземних банків, треба нам валютних кредитів чи ні. Наука мала би дати відповідь: що буде.

Що було б, якби в нас не було іноземного капіталу (№№16, 17)? Ясно, що банківська галузь відстала б в технологічному й продуктовому відрах, і ряд продуктовий був би не той, і наш персонал був би не той. Але ми б залучили значно менше, ніж 29 млрд. зовнішніх кредитних ресурсів. Скільки? Відповідь на це запитання має дати наука.

На 1.10.2008р. було видано 60 млрд. саме в валюті. Помножте на 1,6 і ви можете зрозуміти, наскільки зросло після девальвації навантаження на позичальника. Значно менше б ви дали, ніж 27 млрд споживчих кредитів в доларах і 80 млрд. споживчих та іпотечних кредитів населенню. Значно менше, але скільки? Думаю, нашій науці тут варто було б працювати. Якби це було, то валовий внутрішній борг був би значно менший. Не хочу називати цифру 20% чи 25%, а може й більше, може третина. Треба рахувати. Маючи більше 60%, а в деяких випадках і 70% валютних кредитів, у нас якісь кредитного портфеля як мінімум на третину була би краща. Курс обвалився б в меншій мірі. Не знаю на скільки, це треба рахувати, треба просто дати доручення це порахувати. Додаткових боргових навантажень на економіку і населення було б не 180 млрд., а значно менше, можливо, в п’ять раз менше і глибина кризи була б меншою

Тобто, були зроблені помилки в економічній політиці з 2005 по 2008 роки. І ці уроки треба вивчити, не політичні висновки з цього треба робити, а науково-економічні. Я говорю, що в Чехії 90% іноземного капіталу в банківській системі, нуль кредитів в іноземній валюті. Маржа — не більше 3%. Більше того, іноземні банки кредитували і середній бізнес по повній програмі. Як вони це зробили? Треба дослідити. Тому я говорю, що модель, яка була в нас реалізована потребує суттєвої корекції і нового потенціалу з метою використання фінансової потуги на розвиток економіки України, а відповідно, на прибутки банків і вітчизняних, і іноземних. Модель визначається нормативно-правовими-актами, в першу чергу, а не поведінкою банків. Тому що банки вели себе у відповідності з тою моделлю, яку заклали.

Як нам бачиться нова модель (№19)? Всі банки є органічними, а не чужими елементами української економіки. Вони зацікавлені в рості економіки. Банківська галузь — підсистема української економічної системи, а не відірваний шматок. Ресурси галузі працюють на розвиток української економіки.

Друга позиція: в галузі забезпечується добросовісна конкуренція — це обов’язкова умова. Те, що забезпечено в Чехії. Це умова нормального розвитку. Якщо комусь даються якісь пріоритети — це ганебно викривляє ринок.

Пріоритет клієнта над власним економічним прибутком. Це знову цитата голови національного банку Англії Девіда Кінга. Власний прибуток банку — це один з пріоритетів, але він не може бути головним. Якщо вісі банки поставлять за пріоритет власний прибуток, то завтра вся система рухне, не буде економіки і не буде системи. Це відомо давно, але про це стали забувати.

І дотримання етичних принципів стосунків банків з клієнтами.

Тут я просто навів пропозиції, які існують, впорядкування діяльності іноземних банків. Нехай вас не лякає, що там існують якісь аж законодавчі обмеження присутності, обмеження сегментів діяльності. Ми члени СОТ і це проблема. Просто основні пропозиції, вони не будуть виконані, але від чогось відштовхуватися треба.

Пошук нової моделі. Я думаю, варто виносити на обговорення не тільки проблеми національного капіталу — це один із аспектів. Поряд можна поставити питання національного капіталу: як він діяв до кризи, після кризи. Від здоров’я банківської системи залежить здоров’я держави і людей.

І насамкінець. Криза не закінчилася, на жаль. І хотів би побажати вам, щоби ви її використали на користь.

Андрей ЯНИЦКИЙ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ

SpaceX запустила частную миссию к Луне. Как развивается космическая гонка миллиардеров Маска и Безоса?

[07:00 16 января]

[BBC News Русская служба, 15 января 2025]

Основатель Amazon Джефф Безос и его компания Blue Origin вот-вот запустят ракету New Glenn. Запуск должен был состояться еще в понедельник, но был отложен по техническим причинам — и, скорее всего, произойдет в ближайшие дни. Все это происходит на фоне успехов SpaceX Илона Маска: компания в прошлом году совершила прорыв, посадив часть гигантского корабля Starship прямо на стартовую площадку. А сегодня ракета Falcon 9 компании SpaceX отправилась к Луне вместе с двумя посадочными модулями, созданными частными компаниями из США и Японии. Они будут исследовать лунный грунт и изучать магнитное поле земли. Компании обоих миллиардеров были основаны более 20 лет назад. SpaceX значительно опередила конкурента за последние годы, но успешный запуск New Glenn может сократить отставание.

НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.