Німеччина зараз активно інвестує у модернізацію своєї армії. Через кілька днів після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році канцлер Олаф Шольц оголосив про Zeitenwende, політику “історичного перелому”. Вона передбачає створення спеціального фонду у 100 мільярдів євро для модернізації армії та досягнення стандарту НАТО щодо витрат на оборону, еквівалентних 2% ВВП.
військові
Автор фото GETTY
Українські військові дають пресконференцію під час навчань в Німеччині
У бюджеті Німеччини на 2025 рік все ще зберігається розрив у 17 мільярдів євро між прогнозованими витратами та доходами і він має бути покритий.
Німецький уряд сподівається закрити цю дірку додатковими доходами, коли економіка пожвавиться. Найбільша економіка єврозони подолала рецесію на початку року, але зростання було повільнішим, ніж очікувалося.
Бюджет Німеччини на 2025 рік включає рекордні 78 мільярдів євро інвестицій, чисті запозичення в 43,8 мільярда євро. Загальний розмір бюджету становить 481 мільярд євро з дотриманням конституційного обмеження витрат, відомого як боргове гальмо.
“Ми дотримуємося боргового гальма, що робить нас якорем стабільності в Європі”, — заявив у середу міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер.
Досягнення домовленості щодо бюджету та довгоочікуваного пакету для стимулювання економіки стало серйозним випробуванням для коаліції соціал-демократів, зелених і лібералів.
На червневих європейських виборах усі три керівні партії коаліційного уряду Німеччини показали погані результати і разом отримали лише 31% голосів. Опозиційний консервативний блок ХДС-ХСС отримав 30% голосів, а ультраправа Альтернатива для Німеччини посіла друге місце з 16%.
Влітку-восени 2025 року в Німеччині мають відбутися чергові парламентські вибори, і ХДС-ХСС має високі шанси на повернення до влади.
Чому це важливо для України
IRIS-T
Автор фото GETTY IMAGES
Німеччина поставила Україні 6 ЗРК IRIS-T
Німеччина є ключовим донором оборонної підтримки України після Сполучених Штатів.
За даними німецького уряду, у 2022 році країна надала Україні 1,6 млрд євро воєнної допомоги, у 2023 році — 5,6 млрд євро, у 2024 році — 7, 1 млрд євро, зокрема, через фонд European Peace Facility.
З початку повномасштабного вторгнення Німеччина поставила Україні зброї з власних запасів на 5,2 млрд євро. 282 млн євро пішли на навчання 10 тисяч українських військових. Крім того, країна приймає на лікування поранених українських бійців.
Серед зброї, яку надав Берлін, — три системи ППО PATRIOT з ракетами, шість зенітних ракетних комплексів IRIS-T, 50 танків LEOPARD 1 A5, 18 танків LEOPARD 2 A 6, 120 бойових машин піхоти Marder, 14 самохідних артилерійських установок Panzerhaubitze 2000.