Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

“Найміцніша кримінальна екосистема Європи”. Як війна в Україні вплинула на злочинний світ. Розповідь The Economist

[07:20 30 апреля 2023 года ] [ Forbes-Украина, 30 квітня 2023 ]

Війна в Україні змінила не лише життя звичайних людей у всьому світі, а й підпільний світ злочинної діяльності. Як повномасштабне вторгнення Росії в Україну перекроїло незаконний бізнес різних країн, розібрався The Economist. Forbes переповідає головне із матеріалу.

 Українське портове місто Одеса з XVIII було частиною “найміцнішої кримінальної екосистеми у Європі”, вважають експерти аналітичного центру Глобальна ініціатива проти міжнаціональної організованої злочинності (ГІМОС).

Кримінальний світ України до повномасштабного вторгнення

До повномасштабного вторгнення РФ в рейтингу злочинності від ГІМОС Україна займала 34-те місце серед 193-х країн світу та третє у Європі.

Зі світовими кримінальними ринками Україну повʼязують три види діяльності:

  • Контрабандні шляхи, що зʼєднують Росію та Україну й проходять через окуповані території.

  • Світові контрабандні хаби в Одесі та інших портах на Чорному морі.

  • Заводи в Україні, на яких виробляються заборонені експортні товари.

Ця інфраструктура підтримувала різні бізнес-моделі для реалізації й транспортування різноманітних продуктів.

Україна була транзитним маршрутом для героїну з Афганістану, доповнюючи маршрути через Балкани й Кавказ. Кокаїн із Латинської Америки йшов Чорним морем. З Миколаєва мафіозі експортували зброю до Азії й Африки.

У 2020-му Україна стала найбільшим у Європі джерелом незаконного постачання тютюну, посунувши Китай. На підйомі було українське виробництво амфетаміну: закрили 67 злочинних лабораторій — найбільше в історії серед усіх країн.

Нова реальність кримінального світу, або злочинці-патріоти

Війна в Україні змінила все, створивши “атмосферу неприпустимого ризику для міжнародного кримінального бізнесу”, за даними звіту уряду США. Міжнародний криміналітет зіткнувся в Україні із наступними перешкодами:

  • Закриті порти.

  • Замінована територія.

  • Частина населення пішла захищати країну.

  • Комендантська година заважає діяти під покровом ночі.

Велика кількість криміналітету припинила співпрацювати з російськими “колегами”. “Ми, злочинці, вирішили бути за Україну”, — сказав один з них.

Нові центри незаконної торгівлі гуманітарною допомого (humanitarian aid), наркотиками (drugs), зброєю (weapons) і перевезення ухилянтів (conscript smuggling). Фото Скріншот зі статті The Economist

Щоправда, ними керують не лише патріотичні почуття. “Якщо нас анексує Росія, багатьох хлопців у вʼязницях можуть перевести далеко [на територію Росії], — пояснює один з гангстерів. — Російські охоронці безжальні. Тому ми готові виконувати брудну роботу для України”.

Коли Україна випала із контрабандних маршрутів, злочинці знайшли інші шляхи постачань. Наприклад, збільшилися потоки героїну та метамфетаміну через кордон Тереччина-Іран, повідомляє турецька митниця.

Литовські прикордонних зафіксували у першому кварталі 2022-го збільшення обсягів незаконного перевезення тютюну в чотири рази, у порівнянні із попереднім роком. Естонські чиновники разом із Європолом минулого року затримали 3,5 т латиноамериканського кокаїну на пів мільярда євро у порту Мууга.

Блокада українських портів та посилення контролю за західними кордонами вплинули на зростання випадків конфіскації в Росії: збільшилася контрабанда товарів розкоші, особливо дизайнерських сумочок.

Наразі для злочинців в Україні зʼявилися додаткові можливості заробітку: людський трафікінг та перевезення через кордон ухилянтів від армії.

За оцінками ЄС, через зростання кількості українських біженців, жертвами торговців людьми можуть бути 100 000 людей. Прогнози зроблені на основі статистичного моделювання, враховуючи 5 млн українців, які втекли від війни. Втім, за словами чиновника Європолу, ця проблема не настільки масштабна, як очікувало агентство.

Згідно із різними повідомленнями, вартість незаконного перетину українського кордону для чоловіків призовного віку коливається від €5 000 до €10 000. Щоправда, гроші не завжди допомагають: вже затримано приблизно 8 000 ухилянтів від армії.

Червоними стрілками вказані головні контрабандні шляхи героїну через Україну до 2022 року. Фото Скріншот зі статті The Economist

Майбутнє злочинних операцій

За словами дослідників, війна може сильно вплинути на кримінальний світ Росії. Російська влада й раніше використовувала організованих злочинців у власних цілях, а у майбутньому їх експлуатація може лише зрости.

У російських злочинців за кордоном вже вимагають шпигувати на користь РФ, зокрема — щоб допомогти добути заборонені для експорту мікрочипи.

По Україні прогнозувати складніше.

До повномасштабного вторгнення РФ в Україні було зареєстровано до 9 млн одиниць вогнепальної зброї, ймовірно стільки ж було незаконної. Європа непокоїлася, що війна в Україні може спровокувати зростання торгівлі незаконною зброєю.

Проте, генеральний секретар Інтерполу Юрген Шток відмітив, що систематичної або організованої торгівлі таким товаром у Європі не відмічається.

В Україні може знову зрости виробництво наркотиків. Американський уряд нещодавно доповів про збільшення кількості малих нарколабораторій в Україні, які продають товар в інтернеті та доставляють його поштою.

Але найбільша нагода для зростання рівня злочинності — це відбудова країни.

За оцінкою Світового банку, відбудова України обійдеться у $411 млрд, із яких $92 млрд потрібно на транспортну систему, $69 млрд — на житловий сектор. Такі кошти можуть привабити мафію, яка за допомогою хабарів спробує виграти тендери у держави.

Законотворці докладають зусиль до створення реформ, які б дали змогу викоренити організовану злочинність й корупцію в Україні. Зокрема, законопроєкт про реформу міського будування вже лежить на підписі у президента Володимира Зеленського, адже саме в цій індустрії спостерігається “зловживання владою, корупція та уникнення покарань”.

Також може допомогти зовнішній контроль за фондами по відбудові України, які переважно наповнюватимуть коштами союзників.

Історично війни створювали вигідні можливості для гангстерів та корупціонерів. Проте, деякі унікальні якості України можуть допомогти уникнути такого сценарію. Є всі шанси, що Україна нарешті перестане бути раєм для злочинців. 

 

 

 

 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.