Зазначається, що для дослідження образу кожного з глав української держави було взято по 40 зображень, які були найперші у видачі Google для запитів за прізвищем кожного президента.
На думку дослідників, саме такими бачить президентів значна кількість інтернет-користувачів, і впливають на цю складову іміджу редактори найпопулярніших онлайн-медіа.
Емоції та Янукович
Дослідники зазначають, що одним із важливих складників іміджу є емоції. На фотографіях президентів вони визначили вісім типів емоцій: усмішка, сміх, зосередженість, злість, незадоволення, здивування та дивакуватість.
Причому уся палітра емоцій присутня лише у Януковича, він же частіше за інших президентів зображений на фото усміхненим, найбіднішим емоційно та найбільш зосередженим є Леонід Кравчук, а найнейтральнішим — Ющенко.
Крім того, на фото Порошенка та Януковича присутній образ “дивакуватості”, який не зустрічається на фотографіях перших трьох президентів.
На думку дослідників, насмішки та певний сарказм демонструють зміну ставлення до президента як такого та зникнення певних меж субординації.
Стиль одягу: вишиванки та статусні символи
Аналізуючи стиль одягу українських президентів, дослідники звертають увагу на те, що лише двоє з них — Леонід Кравчук та Петро Порошенко — трапляються на 40 найбільш рейтингових зображеннях у вишиванках. Водночас зображення Ющенка у національному одязі відсутні серед його 40 найрейтинговіших фото, хоча цього президента сприймають як поборника національних традицій
Єдиним президентом, який демонструється на фотозображеннях лише в одному стилі одягу — діловому — є Янукович. Вочевидь, він намагався таким чином підкреслити свій президентський статус, зазначають дослідники.
Більш різноманітними є статусні символи на фотографіях президентів. Так, Порошенко дуже часто має на лацкані піджака значок тризуба. Кравчук найчастіше з усіх президентів з’являвся на фото без краватки, а Кучма — найрідше. На думку дослідників, розподіл символів чітко демонструє слабкий відрив від радянських традицій у перших президентів незалежної України, певну американізацію стилю Ющенка та націоналізацію в образі Порошенка.
“Кабінетники” vs ”вуличники”
Посада Президента передбачає високу мобільність, він буває у значній кількості місць. Однак на найбільш рейтингових фотозображеннях таких місць досить мало, звертають увагу дослідники.
Лише у приміщеннях на фото Янукович, а найчастіше на відкритому просторі — Порошенко.
Зазначається, що присутня тенденція збільшення кількості фотографій на відкритому просторі, що корелює з ідеєю відкритого суспільства, яка вже кілька років активно артикулюється в українському соціумі.
Дослідники звертають увагу на присутність у просторі на фотографіях президентів певних символічних елементів, найбільша кількість яких — на фотографіях Кучми та Кравчука. Вони пояснюють це близькістю радянського часу, для якого характерним був надмірний символізм.
Крім того, деякі елементи присутні лише в одного президента. Так, лише на фотозображеннях із Кравчуком можна побачити статуетки та квіти, які, вочевидь, є демонстрацією певного рівня життя та пошани. А Кучма - єдиний, хто на досліджуваних 40 знімках зображений з алкоголем та цигарками. Це є ілюстрацією побутового образу цього президента, якому приписували часте вживання цих продуктів.
Крім того, Ющенко — єдиний, на фотозображеннях якого з’являються релігійні символи, а саме — церковні свічі.
На фотографіях Януковича присутні мапа України та гаджет. На думку дослідників, це є своєрідною демонстрацією українськості та “просунутості”, тобто підсиленням слабких сторін даного президента.
У свою чергу, у Порошенка — символічно — з’являється прапор ЄС.
На фотографіях кожного із президентів є також прапор України, причому кількість таких фото постійно зростає. Винятком із цієї тенденції є Янукович.
На думку дослідників, це свідчить про становлення державності в Україні.
Хто найбільше мовчить, говорить та жестикулює
Згідно з дослідженням, найбільш мовчазним на фотографіях є Кучма, а найбільше говорить Кравчук. Крім останнього, всі президенти на фотозображеннях частіше мовчать, ніж говорять. Однак Ющенко говорить майже так само часто, як і мовчить.
Те, як часто президент говорить на фото, прямо корелює з тим, як часто він жестикулює. Зокрема, Кравчук, який найчастіше говорить, жестикулює теж найчастіше, а Кучма, відповідно, — найрідше. Порівняно часто жестикулює також Ющенко.
Дослідники зазначають, що традиційно людина, яка жестикулює, сприймається в нашому суспільстві, як відкрита.
Чи погоджуються ділити з кимось кадр
У досліджені звертається увага на те, що попри офіційний курс на демократизацію та відкрите суспільство, які передбачають залучення широких мас до управління державою, Порошенко на фотографіях з'являються сам, так само, як і Віктор Янукович.
Дослідники вважають, що це ілюструє схильність до візуалізації єдиного лідера і корелює з поширеним твердженням про те, що п’ятий президент, як і четвертий, намагається будувати сильну владну вертикаль та не терпить сильних політичних конкурентів.
На противагу їм, перших трьох президентів можна побачити на фотозображеннях в оточенні інших осіб, якими найчастіше є інші президенти. Найбільше колективних фотографій у Леоніда Кучми.
Кравчука можна бачити з останнім керманичем СРСР та першим президентом Росії. Кучму — з найвпливовішими олігархами, зокрема з Віктором Пінчуком. Крім того, у Кучми та Ющенка трапляються зображення з їхніми наступниками. Що ж до президентів інших держав, то серед досліджуваних фотографій є кадри Кучми з Володимиром Путіним та Ющенка з Джорджем Бушем.
У висновках дослідження сказано, що за більшістю параметрів президент Порошенко найбільше схожий на колишнього однопартійця — Ющенка, що найпомітніше проявляється за параметрами, які стосуються цінностей та символіки. Водночас категорії, що характеризують владу та ставлення до неї, зближують Порошенка з Януковичем.
За матеріалами Центру контент-аналізу, автор дослідження Людмила Юзва
Что скажете, Аноним?
[07:30 22 декабря]
Украина переживает последствия мощной атаки на госреестры Минюста.
[21:42 21 декабря]
[13:43 21 декабря]
Абхазия столкнулась с самым суровым за последние 30 лет энергетическим кризисом.
08:00 22 декабря
13:00 21 декабря
12:30 21 декабря
12:00 21 декабря
11:30 21 декабря
11:00 21 декабря
10:30 21 декабря
10:00 21 декабря
09:30 21 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.