Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Молдова злякалася кольорової революції?

[10:46 29 июля 2009 года ] [ Главред, 28 июля 2009 ]

Ситуація в сусідній Молдові вкрай нервова.

Завтра, 29 липня в цій країні відбудуться повторні парламентські вибори.

Сьогодні ж молдавська влада не видала акредитацію десяткам закордонних спостерігачів. Серед них — і українці.

Українцям там не місце

“Мотивація відмов в акредитації абсолютно незрозуміла. Логіка взагалі відсутня. Як, приміром, зрозуміти, що подружжя однієї делегації фактично було розділене? Чоловіку дали акредитацію, а дружині — ні”, — обурено наголосив у коментарі “Главреду” голова Комітету виборців України (КВУ) Олександр Черненко.

Із України до Молдови прибуло в цілому 14 спостерігачів. Із них лише двом ЦВК сусідньої країни дозволило спостерігати за виборами. Кільком українцям було інкриміновано адміністративні порушення — нібито вони незаконно прибули на територію Молдови. Проблема полягала в тому, що прикордонники на молдовсько-придністровському кордоні не поставили штампи в закордонному паспорті про перетин кордону. Хоча спостерігачі їхали звичайним рейсовим автобусом Київ-Кишинів. Молдавська влада пояснює своє небажання проставляти печатки в паспорті тим, що Придністров’я є частиною самої ж Молдови. Чому ж тоді молдавські прикордонники працюють всередині своєї країни, а не на кордоні?

“Ми вирішили припинити свою спостережницьку місію, оскільки існує небезпека для наших спостерігачів. На державному телебаченні з’явилися відверто дискредитаційні сюжети. Мовляв, до Молдови приїхали провокатори, експортери революції. Ми повертаємося до України, аби уникнути будь-яких інсинуацій”, — наголосив керівник КВУ, якому, до речі, теж відмовили в акредитації.

Він розповів, що брав участь у десятках спостережницьких місій на пострадянському просторі — і в Білорусі, і в країнах Центральної Азії. “У 2005 році виникли певні проблеми з акредитацією лише в Казахстані. Але зрештою її було видано. Випадок із Молдовою прецедентний”, — зазначив Черненко.

Червоні злякалися кольорових революцій

У чому ж причина такої негостинності молдаван? Тим більше, що Молдова відзначалися фактичною висилкою не лише українських спостерігачів. Зокрема, Кишинів попросив залишити свою країну громадян Казахстану, Росії, Білорусі, Грузії. Звідси напрошується висновок, що справа зовсім не в спостерігачах, а в самій молдавській владі — власне, у правлячих комуністах, котрі готові до найрадикальніших дій, аби зберегти свою владу.

МЗС Грузії уже висловив здивування з приводу затримання грузинських спостерігачів у кишинівському аеропорту. Українські дипломати поки з’ясовують ситуацію. У Посольстві України в Молдові повідомили “Главред”, що зараз перевіряються усі деталі інциденту. Дипломати поінформували, що український консул у молдавському місті Бельці всіляко допомагав вітчизняним спостерігачам.

МЗС України насправді буде досить складно відреагувати на випадок з видворенням спостерігачів. З одного боку, Київ намагається підтримувати максимально близькі відносини з молдавським керівництвом. Із іншого, існують просто принципові речі. Нинішнє керівництво України, власне, і прийшло до влади за рахунок того, що вибори в Україні 2004 року проходили під численним і жорстким моніторингом спостерігачів із усього світу. Можемо згадати, що другий тур виборів в Україні за результатами звітів спостерігачів ОБСЄ не визнали дійсними в США, країнах Європейському Союзі.

Прагнення Молдови закритися від зовнішнього світу цілком зрозуміле. Правлячі комуністи хапаються за останню можливість, аби втримати владу. У квітні в Молдові вже відбулися вибори, на яких отримали перемогу комуністи, однак їм не вистачало одного голосу в парламенті для обрання президента — переманити депутата від опозиції не вдалося. Це і призвело до того, що завтра будуть проведені повторні вибори.

Нагадаємо, опозиційно налаштована молодь одразу ж після оголошення перших результатів виборів вийшла на вулиці. Учасники виступів не вірили в чесність голосування і вимагали нових виборів. Вилилося це в масові заворушення, підпали в центрі Кишинева, центральні органи молдавської влади фактично були розтрощені. Молдова у всьому звинуватила “румунську руку” — мовляв, саме румуни спровокували бунтарство молодих людей.

Зараз молдавська влада доклала максимальних зусиль, аби події початку квітня в країні не повторилися. Армія, міліція перебувають в стані повної готовності до надзвичайного розвитку поствиборчого життя. Потрапили “під роздачу”, схоже, і спостерігачі.

Комуністи перестраховуються про всяк випадок

Аби з’ясувати про передвиборну ситуацію в Молдові я зв’язався з директором Інституту громадських політик (Кишинів) Аркадієм Барбарошіє.

— Чи можуть в Молдові повторитися квітневі заворушення?

— Можливість повторення квітневих подій вкрай малоймовірна. Цьому є декілька пояснень. Зараз у країні залишилося дуже мало студентів — багато з них поїхали на заробітки або ж до батьків. По-друге, народ стомився від усієї цієї боротьби. По-третє, я думаю, що потенційні організатори виступів знаходяться під пильним спостереженням служби безпеки та поліції. По-четверте, опозиція не заявляла про організацію будь-яких маніфестацій. Весною, принаймні, такі заяви лунали. Хоча організатором квітневих акцій була як раз не опозиція. Думаю, що зараз вона також не зможе організувати масових акцій. І наскільки я розумію, поліція пройшла дуже серйозну підготовку. Вона перебуває у повній бойовій готовності.

— Соціологи в Молдові дають різні коментарі з приводу того, хто переможе на виборах. Які, на вашу думку, шанси у комуністів?

— Я знаю про три опитування, які були проведені двома компаніями. Перше провів наш Інститут. Згідно з цим опитуванням, яке ми здійснювали на початку передвиборної кампанії, комуністи отримували близько 50-52 місць у парламенті з 101. Два опитування, здійснені Асоціацією соціологів та демографів, давали різні результати — приблизно 40-45 місць. Я думаю, що комуністи навряд чи візьмуть менше блокуючого пакету по виборах президента в парламенті. Тобто 42-45 місць вони отримають. Але все залежить від явки виборців. Причому тут треба враховувати, що електорат комуністів дуже дисциплінований, він прийде на вибори. Електорат Ліберальної партії — переважно студенти, яких зараз немає в країні: багато виїхали на заробітки, деякі поїхали додому до батьків, їм потрібні відкріпні талони, не всі поїдуть їх брати. Багато факторів може вплинути.

— Як себе зараз ведуть комуністи? Те, що поліція перебуває у повній боєготовності, свідчить про їхню велику невпевненість...

— Мені здається, події квітня їх багато чому навчили. Хоча я після тих подій просто зняв би міністра внутрішніх справ і керівника служби безпеки. Але нічого цього не було зроблено. Таке враження, що вони були розгублені. У всякому разі президент Володимир Воронін. Таке враження, що влада зараз готується про всяк випадок до можливого повторення подій. Але це вкрай малоймовірно. З іншого боку, було кілька заяв, які показують, що комуністи готові і програти. Скажімо, Воронін зробив заяву про п'ять принципів, на яких він готовий співпрацювати в коаліції з іншими партіями. Головний ідеолог і керівник передвиборчого штабу Компартії Марк Ткачук просто сказав, що комуністи можуть програти і нічого в цьому страшного немає.

Сергій СОЛОДКИЙ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.